Izstrādātas vadlīnijas par bērnu atgriešanos pastāvīgās dzīvesvietas valstī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Trešdien, 1. jūnijā, Starptautiskajā bērnu tiesību aizsardzības dienā, Tieslietu ministrijas, Rīgas bāriņtiesas, Sertificētu mediatoru padomes, Psihologu sertifikācijas padomes un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pārstāvji iepazīstināja ar kopīgi izstrādātajām vadlīnijām par piespiedu izpildi lietās, kas skar bērnu atgriešanos pastāvīgās dzīvesvietas valstī.

Tieslietu ministrijas Starptautiskās sadarbības departamenta direktora vietniece Anastasija Jumakova norāda:

“Izstrādātās vadlīnijas sniedz skaidrojumu par piespiedu izpildes procesa aspektiem ne vien tajā iesaistītajām institūcijām, bet arī vecākiem un citiem piespiedu izpildes procesā iesaistītajiem bērna tuviniekiem.

Vadlīnijas ne tikai palīdzēs veidot vienotu izpratni par piespiedu izpildes procesu šajās lietās, bet palīdzēs nodrošināt tiesas nolēmumu labprātīgu izpildi vai pat atturēs no rīcības, ko juristi sauc par bērna civiltiesisku nolaupīšanu.”

Vadlīnijas izstrādātas Tieslietu ministrijas vadītajā starpinstitūciju darba grupā, kuras sastāvā darbojās zvērināti tiesu izpildītāji, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesneši, kā arī pārstāvji no Iekšlietu ministrijas, Valsts policijas, Labklājības ministrijas, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Tiesībsarga biroja, Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas, Psihologu sertifikācijas padomes un Sertificētu mediatoru padomes.

Kā liecina statistikas dati par starptautiskās bērnu nolaupīšanas civiltiesiskajiem aspektiem, 2021. gadā atgriešana uz Latviju veikta 29 lietās par 33 bērniem, saskarsme ar ārvalstī esošu bērnu organizēta četrās lietās par četriem bērniem, savukārt atgriešana no Latvijas bijusi 12 lietās par 15 bērniem, un saskarsme ar Latvijā esošu bērnu nodrošināta divās lietās par četriem bērniem.

Lai nodrošinātu bērna labāko interešu pārstāvniecību, galvenais ir visu iesaistīto pušu sadarbība.

Lai veicinātu nolēmumu labprātīgu izpildi un mazinātu bērniem iespējamu traumatisku pieredzi, cita starpā jāizmanto mediācijas piedāvātās iespējas, jāveic pārrunas ar personām, turklāt vairākās stadijās, gan ierosinot lietu, gan tad, kad likumīgā spēkā stājies nolēmums par bērna atgriešanos.

Psihologs ir viens no speciālistiem, kurš iesaistās bērna un ģimenes sagatavošanai izpildes procedūrai.

Savukārt Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes direktores pienākumu izpildītāja Elīna Avota norāda: “Tiesu izpildītāji ir personas, kuras veic tiesas nolēmumu izpildi saistībā ar bērnu atgriešanos citā valstī. Zvērinātu tiesu izpildītāju, tāpat kā visu iesaistīto, mērķis ir noteikt bērna labāko interešu nodrošināšanai piemērotāko piespiedu izpildes kārtību, paredzot tādu procedūru un kārtību, lai izmantojamās metodes padarītu šo procesu pēc iespējas saudzējošāku bērnam.” Kopīgi sagatavotās vadlīnijas veidos vienotu izpratni par piespiedu izpildes procesu visām iesaistītajām personām, sekmējot pēc iespējas bērnu interesēm atbilstošu tiesas nolēmumu izpildes nodrošināšanu, uzsver Avota.

Vadlīnijas par piespiedu izpildi lietās, kas skar bērnu atgriešanos pastāvīgās dzīvesvietas valstī,  pieejamas šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti