Panorāma

H. Rokpelnis būs ZZS saraksta līderis EP vēlēšanās

Panorāma

Panorāma

Turpinās diskusijas par deputātu vizīti Ķīnā

Deputāti turpina strīdēties par dažu Saeimas pārstāvju vizīti uz Ķīnu

Saeimas deputātu vizīte Ķīnā noslēgusies, tikmēr kaislības ap to uzvirmo no jauna. Kamēr deputāts, kas izvēlējās nebraukt, uzsver, ka kolēģu brauciens izskatās pēc klases ekskursijas, deputāti, kas Ķīnu apmeklēja, uzskata, ka vizīte ir uzskatāma par veiksmīgu komandējumu. Brauciena mērķis bijis veicināt ekonomiskos sakarus.  

Saeimas deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Ķīnas parlamentu ir viena no vairāk nekā 40 dažādu valstu sadarbības grupām. Ķīnas grupā ir 18 deputātu. No tiem šī gada sākumā uz Ķīnu devās mazāk par pusi – astoņi. Viens no grupas dalībniekiem, deputāts Ervins Labanovskis no partijas "Progresīvie", par šādu braucienu bija informēts mutiski.

Oficiāla uzaicinājuma neesot bijis un neesot bijusi zināma arī plānotā darba kārtība, tāpēc Labanovskis braucienam teicis nē.

"Nedaudz jau šis brauciens atgādina tādu klases ekskursiju. Būtu bijis normāli, ka ar sadarbības grupu tiktu izdiskutēts – kādi ir mūsu principi, ko mēs vēlamies sasniegt, kādi ir riski, kādas ir galvenās ziņas, koordinējoties ar Ārlietu ministriju, drošības dienestiem, un tad nolemt, vai mēs braucam un kā mēs braucam. Šis process netika veikts," stāstīja deputāts.

Labanovskis uzskata, ka šādā braucienā uz valsti, kas ir nevis sabiedrotais, bet savā ziņā konkurents, ir jāatspoguļo arī problēmjautājumi. Piemēram, jārunā par Ķīnas rīcību saistībā ar Krievijas sākto karu Ukrainā. Taču kolēģu dienaskārtībā šādu tematu apspriešanu neesot manījis.

Tikmēr deputāti, kuru gaitas Ķīnā plaši atspoguļotas viņu sociālo tīklu kontos, faktu, ka Ķīnas puse braucienu apmaksāja, uzskata par plusu.

Deputāti arī norādīja, ka brauciens bija izcils, – viņus, piemēram, uzņēmusi trešā augstākā Ķīnas amatpersona.

"Tas bija galvenais mērķis, veicināt ekonomiskos sakarus un panākt, lai Latvija nav pēdējā vietā Eiropas Savienībā," apgalvoja Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins (Nacionālā apvienība (NA)).

"Mēs aicinājām, lai Ķīnas bizness vairāk izmanto Latviju, jo mēs zinām, ka pašreiz viņi izmanto citas valstis, un attieksme bija pozitīva," klāstīja deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ķīnas parlamentu vadītājs Ainārs Šlesers ("Latvija pirmajā vietā" (LPV)).

Taču joprojām tiek lauzti šķēpi par vizītes statusu.

Saeimas prezidijs Latvijas Televīzijai iepriekš apstiprināja, ka no deputātiem saņēmis vēstuli, kurā lūgts attaisnot kavējumu. Taču šis iesniegums nav komandējuma apstiprinājums.

"Iesniegumu par oficiālu komandējumu mēs prezidijā saņēmuši neesam. Atbilstoši Saeimas kārtības rullim šādi nevar attaisnot. Principā ir tā, ka katrai frakcijai ir jāraksta atsevišķs pieprasījums," iepriekš norādīja Saeimas sekretāra biedrs Jānis Grasbergs  (NA).

Kiršteins gan norādīja, ka "prezidijs pats teica, ka nebija saskaņots, – viņš meloja. Tas tiks publiski pateikts. Grasbergs samelojis, un viņš ir zaudējis līdz ar to savu politisko karjeru".  

Arī Šlesers sacīja, ka "prezidijs ir saņēmis. [..] Es personīgi runāju ar prezidija vadītāju [Saeimas priekšsēdētāju Daigu] Mieriņas kundzi. Es runāju ar Grasberga kungu un informēju par šo vizīti. Viņi visi visu zināja."

KONTEKSTS:

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) plāno vērtēt vairāku Saeimas deputātu braucienu uz Ķīnu.

Patlaban vairāki Saeimas deputāti, kas sadarbojas ar Ķīnas parlamentu, atrodas Ķīnā. Grupas vadītājs Ainārs Šlesers ("Latvija pirmajā vietā" (LPV)) publiski paudis, ka braucienu apmaksā Ķīnas valdība.

No  deputātu grupas braucienā par Ķīnas valdības naudu devies tās vadītājs Šlesers, kā arī Ričards Šlesers (LPV), Kristaps Krištopans (LPV), Ramona Petraviča (LPV), Linda Liepiņa (LPV), Viktorija Pleškāne ("Stabilitātei!") un divi deputāti no Nacionālās apvienības – Aleksandrs Kiršteins un Edmunds Teirumnieks.

Latvijas Televīzija noskaidrojusi, ka, pretēji Šlesera publiski rakstītajam, šis nav komandējums, jo Saeimas prezidijā iesniegums par komandējumu nav iesniegts un līdz ar to nav arī apstiprināts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti