«Re:Check»: Kā izplata melus par valodas eksāmenu nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izmešanu no Latvijas

Sociālajos medijos ārpus Latvijas izplatās meli, ka Latvija sākusi no valsts ar varu izmest valodas eksāmenu nenokārtojušos Krievijas pilsoņus. To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskats
00:00 / 08:31
Lejuplādēt

Pagājušonedēļ sociālajos medijos parādījās vairāki cits citam līdzīgi video. Tajos redzams cilvēku pilns dzīvoklis. Kāds nes ārā sakrāmētas kastes, divas krievu valodā runājošas sievietes pret to skaļi iebilst, citi piebalso, vēl kāds ar telefonu to visu filmē. Dzīvoklī ir vairāki policisti, kas cenšas uzturēt kārtību. 

Natašu sita, saka kāda sieviete un vaino policistus. Nevienā video nekas tāds gan nav redzams. 

Vispirms tos tīmeklī publicēja vairāki zināmi Latvijas maldinātāji. Piemēram, dezinformācijas izplatītājs Valentīns Jeremejevs apgalvoja, ka cilvēkus izliek no dzīvokļa nelikumīgi un bez tiesas sprieduma, taču par izlikšanas iemesliem sīkāk nerunāja. 

Pavisam citu un vēl daudz melīgāku pavērsienu viens no šiem video ieguva platformā "X" jeb "Twitter" un "Youtube". Tur tas publicēts ar skaidru vēstījumu, ka šādi no Latvijas izraida Krievijas pilsoņus. "Twitter" pavadošais teksts rakstīts angļu valodā:

"Krievu izraidīšana no Latvijas. Tūkstošiem Krievijas pilsoņu liek atstāt Latviju. Lai turpinātu dzīvot Latvijā, Krievijas pilsoņiem jāpiesakās pastāvīgās uzturēšanās atļaujai un jāpierāda pienācīgas latviešu valodas zināšanas. Latvijas valdība deva sešus mēnešus laika un tos, kas nevēlējās apgūt tās valsts valodu, kurā viņi dzīvo, deportēs uz Krieviju." 

Šo ierakstu publicējusī sieviete, kā noprotams, ir no Ukrainas. Līdzīgi, tikai krievu valodā, video komentē kāds ļoti populārs Ukrainas blogeris savā "Youtube" kanālā: "Draugi, tūlīt būs video, kas jums sagādās lielu prieku. Jūs redzēsiet, kā (..) izmet no Latvijas, kā viņi gaudo un cieš. Kā gan tā, viņus dzen!"

Šim blogerim ir vairāk nekā miljons sekotāju. Video noskatījušies 250 tūkstoši. Savukārt minētais "Twitter" ieraksts ar tādu pašu vēstījumu pāris dienās nonācis līdz vairāk nekā pusmiljonam cilvēku.

Tātad stāsts par krievu it kā izmešanu no Latvijas sasniedzis milzīgu auditoriju. Abos medijos vairums komentētāju priecājas līdzi ierakstu autoriem un atbalsta izraidīšanu.

Taču tie ir pilnīgi meli. Konkrētā ģimene no dzīvokļa izlikta pēc vairāk nekā 20 gadus ilgas tiesāšanās. Nesen stājies spēkā spriedums, kas apliecina, ka sievietei nav īres tiesību uz šo dzīvokli un viņa ar tuviniekiem tajā dzīvo nelikumīgi. To, ka izlikšanai nav nekādas saistības ar valsts valodas eksāmenu un uzturēšanās atļauju, apliecināja gan Rīgas dome, kas lietā bija prasītājs, gan tiesu izpildītājs Jānis Stepanovs:

"No savas puses varu apliecināt, ka šī izlikšana pilnīgi noteikti nav notikusi tāpēc, ka persona nav nokārtojusi latviešu valodas eksāmenu." 

Rīgas dome skaidroja, ka sieviete aicināta labprātīgi pildīt tiesas spriedumu, taču tas nav noticis. Kad tiesas izpildītājs un domes pārstāvis uz dzīvokli devušies pirmoreiz, durvis bijušas slēgtas un pie tām sagaidījis jau minētais Jeremejevs, uzdodoties par partijas "Tautas varas fronte" vadītāju. Nākamajā reizē turp gājuši jau kopā ar policistiem. Tad arī filmēts video redzamais jandāliņš. To, kā noprotams, darījuši sievietes pieaicinātie cilvēki. 

Kā zināms, Latvija līdz 30. novembrim būs jāpamet tikai tiem kādreizējiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kas savulaik pieņēmuši Krievijas pilsonību un valsts valodas eksāmenam vispār nav pieteikušies. Savukārt tiem, kas valodas pārbaudījumu ir kārtojuši, bet nav izturējuši, termiņuzturēšanās atļauja ir spēkā vēl divus gadus, kuru laikā eksāmens jānokārto. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti