Drošības dienests brīdina par labējā ekstrēmisma radīto risku pieaugumu sabiedrībā

Valsts drošības dienests (VDD) brīdina par tendenci pieaugt labējā ekstrēmisma riskiem sabiedrībā, jo īpaši – jauniešu vidē. Vienlaikus VDD uzsvēra – labējo ekstrēmistu radītais apdraudējums Latvijas demokrātiskajai iekārtai patlaban ir vērtējams kā zems.

Nedēļas nogalē Valsts policija sadarbībā ar VDD aizturēja vairākus skūtgalvju jeb tā saukto "skinhedu" subkultūras pārstāvjus, kuri tiek turēti aizdomās par nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu, kā arī par tādu darbību veikšanu, kas vērstas uz rasu naida izraisīšanu. Izmeklēšanā iegūtā informācija liecina, ka aizturētās personas radikālo uzskatu iespaidā bija izmantojušas fizisku vardarbību pret citām personām.

VDD pastiprinājis preventīvos pasākumus iespējamu radikalizācijas gadījumu novēršanai

"Jau iepriekšējā gadā identificējām gados jaunu cilvēku skaita pieaugumu, kuri izrāda pastiprinātu interesi par labējā ekstrēmisma ideoloģijām un ar saviem uzskatiem dalās sociālās tīklošanās vietnēs un saziņas platformās, jo īpaši – "Telegram", cenšoties atrast domubiedrus kā Latvijā, tā citās valstīs," norādīja VDD priekšnieks Normunds Mežviets. "Lai gan šādu personu radītais apdraudējums mūsu valsts demokrātiskajai iekārtai patlaban ir vērtējams kā zems, tendence pieaugt labējā ekstrēmisma atbalstītāju skaitam rada riskus sabiedrības drošībai. 

Lai novērstu labējā ekstrēmisma izplatību sabiedrībā, VDD ir pastiprinājis preventīvos pasākumus personu iespējamas radikalizācijas gadījumu identificēšanai un novēršanai."

VDD vērtējumā minētā tendence ir saistīta ar citu rasu imigrantu daudzuma palielināšanos Latvijā, pret kuriem vēršas labējie ekstrēmisti. Labējā ekstrēmisma izplatības pieaugums jauniešu vidē potenciāli var rezultēties vardarbīgu uzbrukumu skaita pieaugumā pret atšķirīgu rasu pārstāvjiem, brīdināja dienestā. 

Dienests atgādināja, ka aizvadītā gada 11. jūlijā pret personu, kura pievērsusies labējam ekstrēmismam, uzsāka kriminālprocesu aizdomās par terorisma publisku attaisnošanu, apmācīšanos, kā arī citu personu vervēšanu un apmācīšanu terorismam. Izmeklēšanā dienests konstatēja, ka persona iedvesmojas no tādiem labējiem ekstrēmistiem kā Anderss Bērings-Breivīks un Brentons Tarants, kuru īstenoto terora aktu rezultātā gāja bojā liels skaits cilvēku.

Šogad pārrunas prevencijas nolūkā veiktas ar vairākām personām

Kopš aizvadītā gada VDD ir pastiprinājis pasākumus gan labējā, gan kreisā ekstrēmisma izplatības novēršanai. Vardarbīgā ekstrēmisma atbalstītāju identificēšanā VDD cieši sadarbojas ar Valsts policiju. Tā kā viena no radikalizācijas riskam pakļautajām sabiedrības grupām ir jaunieši, VDD amatpersonas šā gada laikā ir apmeklējušas vairākus simtus Latvijas izglītības iestāžu, informējot to administrācijas pārstāvjus un sociālos pedagogus par jauniešu radikalizācijas pazīmēm un riskiem. 

Tuvākajā laikā VDD plāno organizēt prezentācijas par pievēršanās labējam vai kreisajam ekstrēmismam pazīmēm vairākām valsts institūcijām, kuru ikdienas darbs ir saistīts ar radikalizācijas riskam pakļautām sabiedrības grupām, tostarp ieslodzītajiem un personām ar garīgās veselības traucējumiem.

Lai identificētu personu radikalizēšanās gadījumus, VDD pastāvīgi vērtē sociālās tīklošanās vietņu saturu. Šogad VDD jau ir veicis preventīvas pārrunas ar vairākām personām, kuras izrāda radikalizācijas pazīmes, kā arī ar tām saistītām personām. Dienests ir brīdinājis šīs personas par paredzēto kriminālatbildību noziedzīgu nodarījumu veikšanas gadījumā.

Tāpat plašākas sabiedrības informēšanai dienests šogad ir sagatavojis divus informatīvos bukletus – par labējā un kreisā ekstrēmisma atbalstītājiem raksturīgām pazīmēm un simboliem. Šie bukleti ir pieejami dienesta tīmekļvietnē "vdd.gov.lv". 

Līdzcilvēkā konstatējot radikalizācijas pazīmes, VDD iesaka vispirms iespēju robežās censties noskaidrot uzvedības vai izskata izmaiņu iemeslus mierīgas sarunas ceļā. Ja personas teiktais pastiprina aizdomas par iespējamu radikalizēšanos, vērts iedrošināt šo cilvēku konsultēties ar psihologu vai sociālo darbinieku.  Taču, ja persona nav vērsta uz sadarbību un izrāda pastiprinātu agresivitāti, nekavējoties jāvēršas VDD. Ar dienestu iespējams sazināties, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected].

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti