Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa pabeigšanai ar būvnieku vienojas par 17,6 miljonu eiro sadārdzinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Starp būvkompāniju SIA "Velve" un Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu (PSKUS) panākta vienošanās attiecībā uz slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu sadārdzinājumu 17,651 miljona eiro apmērā bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un būvdarbu līguma termiņa pagarinājumu līdz 2024. gada 1. jūnijam, aģentūru LETA informēja "Velves" pārstāvji.

Vienlaikus kompānijā atzīmēja – lai gan sadārdzinājuma summa vairāk nekā 17,65 miljonu eiro apmērā pilnībā nesedz būvniecības izmaksu pieaugumu, "Velve" piekritusi solidāri uzņemties atbildību šajā "force majeure" situācijā. Tādējādi abas puses vienojušās kompensēt ar būvdarbu izmaksu kāpumu saistītos riskus.

"Velves" īpašnieka "MN Holding" valdes locekle Jekaterina Griga norādīja, ka sarežģītajos un mainīgajos tirgus apstākļos, realizējot tik apjomīgu projektu, būvnieki saskārušies ar virkni indeksācijas metodoloģijas un vadlīniju trūkumiem. To neatbilstība reālajai tirgus situācijai un būvniecības izmaksām neļāva savlaicīgi saskaņot projekta kopējo sadārdzinājuma summu un potenciālo risku dēļ "Velve" bija spiesta "iesaldēt" virkni nākotnes apakšuzņēmēju līgumu.

Lai rastu risinājumu projekta turpināšanai, "Velve" vienojās ar pasūtītāju, ka veiks būvniecības cenu izmaiņu analīzi, balstoties uz Ekonomikas ministrijas inflācijas vērtējumu, kā arī uz faktisko situāciju tirgū.

Slimnīcas pārstāvji informēja aģentūru LETA, ka kopējais būvdarbu sadārdzinājums noteikts 20,671 miljona eiro (ar PVN) apjomā, bet, ņemot vērā, ka līguma ietvaros pieejamā būvdarbu apjomu rezerve ir 4,66 miljonu eiro ar PVN apmērā, līgumcena tiek palielināta par 16,012 miljoniem eiro ar PVN.

PSKUS pārstāvji skaidroja, ka kopumā būvdarbu izmaksas tiek palielinātas par "Velves" norādīto summu bez PVN, bet vienlaikus norādīja, ka esošā līgumā ir būvapjoma rezerve 5% apjomā, kas ir 5,346 miljoni eiro ar PVN jeb 4,418 miljoni eiro bez PVN.

Tā rezultātā no "Velves" minētās summas 17,651 miljoni eiro, atņemot minēto apjomu 4,418 miljoni eiro, kopsummā veidojas 13,236 miljoni eiro bez PVN jeb norādītie 16,012 miljoni eiro ar PVN, par kuru tiek palielināta noslēgtā būvdarbu līguma vērtība.

Stradiņa slimnīcas valdes locekle Agra Ločmele norāda, ka A ēkas otrās kārtas būvdarbu turpināšana ir kritiski svarīga slimnīcas attīstībai un pakalpojumu piedāvāšanai pacientiem. A ēkas otrās kārtas būvdarbu turpināšana sniegs iespēju pacientiem piedāvāt ārstniecības pakalpojumus mūsdienīgās telpās jau 2024. gada nogalē, kā arī nezaudēt līdz šim piesaistīto Eiropas Savienības fondu finansējumu ēkas attīstībai.

A ēkas pabeigšanu īpaši gaida nodaļas, kas šobrīd izvietotas vēsturiskajās un padomju laikā izbūvētajās slimnīcas ēkās – Neatliekamais medicīnas centrs, Sievietes un bērna veselības klīnika, Neiroloģijas klīnika, Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnika, piebilst Ločmele.

KONTEKSTS:

Būvnieki jau iepriekš norādījuši, ka Stradiņa slimnīcas A2 korpusa būvniecība līdz 2023. gada beigām netiks pabeigta, ja līdz 1. februārim netiks panākta vienošanās par 22,6 miljonu eiro būvniecības sadārdzinājuma kompensāciju. Tikmēr slimnīcas vadība norādīja, ka vēlas precīzus aprēķinus, lai pa pozīcijām izprastu sadārdzinājuma pamatotību.

Šogad marta vidū valdība ļāva segt būvdarbu sadārdzinājumu no Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas. Tātad kopējās izmaksas, kuras līdz tam lēstas 106 miljonu eiro apmērā, sadārdzināsies par 16,011 miljoniem eiro. Savukārt celtniecību, kas iepriekš jau kavējās, tagad plānots pabeigt līdz 2024. gada jūnijam.

Informācija slimnīcas mājaslapā liecina, ka A2 ēkā plāno izvietot Neatliekamās medicīnas centru (uzņemšana), operāciju zāles, ķirurģijas un neiroķirurģijas profilus, neiroloģijas nodaļu un insulta vienību, sejas un žokļu ķirurģiju, kā arī intensīvo terapiju un Sievietes un bērna klīniku kopā ar dzemdību bloku. Pacientiem plānotas pārsvarā divvietīgas un atsevišķas vienvietīgas palātas (infekciju izplatības ierobežošanai).

Jau iepriekš izstrādātajā slimnīcas ēku un telpu izmantošanas perspektīvajā plānā ir paredzēts, ka pēc A korpusa celtniecības pabeigšanas tiks atbrīvotas telpas esošajos slimnīcas korpusos – vēsturiskajos arhitekta Šmēlinga projektētajos 21.; 23.; 24.; 25. korpusos; 15. korpusā, kura ekspluatācija uzsākta 1956. gadā; 32. korpusā, kura būvdarbi pabeigti 1972. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti