Policijā sāk lietu pret būvfirmu «Velve» par Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa dokumentu pazušanu

Valsts policijā sākts kriminālprocess pret būvfirmu "Velve" saistībā ar Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības dokumentācijas pazušanu. Slimnīcas pārstāvji pieļauj, ka būvobjekta dokumenti savākti, lai apgrūtinātu slimnīcas turpmākos celtniecības plānus un sadarbību ar nākamo būvnieku. Savukārt "Velve" savu mantu un dokumentu paņemšanu no būvobjekta teritorijas uzskata par likumīgu un pārmetumus noliedz.  

Policijā sāk lietu pret būvfirmu «Velve» par Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa dokumentu pazušanu
00:00 / 03:43
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • Policija sāk lietu par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības dokumentu pazušanu.
  • Slimnīca: Būvnieks "Velve" pēc līguma laušanas un objekta pārņemšanas izveda slimnīcai piederošos projekta dokumentus.
  • Dokumenti – 25 mapes – patlaban atrodas policijā.
  • Policija no plašākiem komentāriem atturējās, vien norādot – lietā nav neviena aizturētā.
  • "Velve": Visām atbildīgajām institūcijām jābūt savam eksemplāram, šis ir uzņēmuma eksemplārs.  
  • Būvnieki dokumentus paņēmuši, lai saglabātu pierādījumus par paveikto.  
  • Būvniecības valsts kontroles birojs: šādas situācijas nebūtu, ja dokumentācija būtu elektroniski.

Stradiņa slimnīcas līgums ar būvfirmu "Velve" vienpusēji izbeigts jau 13. februārī, un ar policijas klātbūtni jaunā korpusa būvlaukums pārņemts trešdien, arī vienpusēji un ar policijas klātbūtni.

Pārņemot savā valdījumā Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvobjektu un apsekojot to, eksperti konstatēja, ka SIA "Velve" pārstāvji līdz ar personiskajām mantām no būvobjekta izved pasūtītajam jeb slimnīcai piederošo projekta dokumentāciju.

Slimnīca par to informēja Valsts policiju, kas ieradās notikuma vietā, un ir ierosināts kriminālprocess saskaņā ar Krimināllikuma 22. nodaļu – noziedzīgi nodarījumi pret pārvaldības kārtību.

Valsts policija LSM.lv apstiprināja, ka ir sākts kriminālprocess, taču izmeklēšanas interesēs no plašākiem komentāriem atturējās. Tā vien norādīja, ka lietā nav neviena aizturētā.

Slimnīcas pārstāvis, zvērināts advokāts Benno Butulis norādīja, ka

šie dokumenti – kopumā 25 mapes – patlaban atrodas policijā, kura izskatīs, kas tad pieder pasūtītājam un kas būvniekam.

"Tieši šī dokumentācija, kas bija iepriekš nodota būvniekam, kamēr tas veica darbus, satur visas aktuālākās izmaiņas, kas notikušas. Un attiecīgi šī ir tieši aktuālākā projekta dokumentācija, un, protams, tās neesamība kaitē un apgrūtina, kā arī rada laika un finanšu resursu iespējamu patēriņu tālākiem darbiem neatkarīgi no formas, kā tie tiks veikti," par šo dokumentu saturu un iespējamo kaitējumu slimnīcai skaidroja advokāts.

Būvdarbu dokumentācijas iztrūkumu fiksējuši arī zvērināti tiesu izpildītāji, par to informēts Būvniecības valsts kontroles birojs un Rīgas pilsētas būvvalde.

Savukārt "Velves" pārstāvji skaidroja, ka savas mantas, tajā skaitā atsevišķu dokumentu paņemšana no pašu celtā slimnīcas korpusa būvlaukuma ir likumīga, un visām atbildīgajām institūcijām jābūt savam šo dokumentu eksemplāram, bet šis esot uzņēmuma eksemplārs.

Tāpēc šo apsūdzību būvnieks sauc par apmelošanu no Stradiņa slimnīcas puses.

Būvnieks uzskata, ka objekta pārņemšana notikusi prettiesiski un tāpēc arī šie dokumenti paņemti no objekta, lai uzņēmums saglabātu arī sev pierādījumus par paveikto, stāstīja būvfirmas "Velve" pārstāvis, Stradiņa slimnīcas projekta vadītājs Kārlis Misiņš.

"Slimnīca nodarbojas ar pilnīgu reiderismu, šobrīd tā situācija ir tāda, ka tie ir uzņēmuma "Velve" dokumenti, tā ir būvniecības lietvedība, "Velves" objekta lietvedība, tas ir būvprojekts, kuru pasūtītājs mums ir izdevis pie līguma noslēgšanas, lai mēs veiktu darbus. Šobrīd atņemot šo dokumentāciju, kas mums bija objektā, pasūtītājs padara "Velvi" un arī apakšuzņēmējus bezspēcīgus pierādīt izdarīto darbu daudzumu, un tas ir vienkārši prettiesiski," sacīja Misiņš.

Būvdarbu dokumentācijas iztrūkumu fiksējuši arī zvērināti tiesu izpildītāji, par to informēta Rīgas pilsētas būvvalde un Būvniecības valsts kontroles birojs, kura Būvniecības kontroles departamenta direktors Māris Demme sacīja, ka

būvdarbiem nepieciešamā dokumentācija drīkst neatrasties būvlaukumā tikai tad, ja tā ir būvniecības informācijas sistēmā. Taču šis objekts bija iesākts tikai papīra formātā.

"Tā bija faktiski procesa dalībnieku izvēle, vai šo būvniecības procesu turpināt papīrā, vai pāriet uz elektronisko procesu," norādīja Demme.

"Šajā gadījumā ir tā, ka arī atbilstoši iekšējām kvalitātes kontroles sistēmām tiek vesta arī sava dokumentācija citā elektroniskā sistēmā, kas pieejama būvniecības ierosinātājam. Tāpat mēs arī no savas puses noteikti interesēsimies, kur ir šī dokumentācija šobrīd atrodama, un attiecīgi tad arī tālāk rīkosimies. Šajā gadījumā problēma ir tajā, ka būvatļaujā jau ir veiktas izmaiņas un nav vairs šobrīd procesā galvenais būvdarbu veicējs un atbildīgais būvdarbu vadītājs, bet tāpat ir jātiek skaidrībā, kur ir šī dokumentācija," skaidroja Demme.

Nekādi darbi Stradiņa slimnīcas objektā šobrīd nenotiek, jo pasūtītājs apseko būvlaukumu un uzskaita paveiktos darbus un zaudējumus, bet slimnīcas pārstāvis arī sacīja, ka šis incidents kavē apsekošanu un šorīt neviens no būvniekiem pēc uzaicinājuma neesot ieradies, lai to turpinātu darīt kopā ar pasūtītāju.

Tikmēr darbu "Velves" valdē piektdien atstājis tās vienīgais valdes loceklis Jānis Lapiņš, aģentūrai LETA pavēstīja Lapiņš.

Viņš norādīja, ka darbu "Velvē" sāka šogad 18. janvārī, lai sekmīgi īstenotu sāktos projektus un ar mērķi uzlabot uzņēmuma reputāciju, atgūt nozares līdera pozīcijas un veicināt uzņēmuma attīstību, tostarp būt par uzticamu un cienījamu sadarbības partneri kompānijas klientiem un piegādātājiem.

"Diemžēl pēdējā mēneša notikumi, tai skaitā pret uzņēmumu mērķētie uzbrukumi, nav ļāvuši un liedz man sākt šo mērķu īstenošanu," pauž Lapiņš, piebilstot, ka par lēmumu atstāt valdi viņš akcionārus informējis šogad 12. februārī.

Uzņēmumā aģentūrai LETA norādīja, ka valdes locekļa amata pienākumus turpmāk pildīs iepriekšējais valdes loceklis Ivo Dubkevičs.

KONTEKSTS:

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Saistībā ar risku zaudēt Eiropas Savienības naudu pērn rudenī no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome.

Situāciju vēl vairāk saasināja pērn novembrī A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklātais pelējums, kuru "Bior" speciālisti pagrabstāvā konstatēja arī janvārī. 

Būvnieks skaidroja, ka termiņu kavējumus esot ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca, bet Stradiņa slimnīca nolēma lauzt līgumu ar "Velvi"; būvfirma solīja šo lēmumu apstrīdēt un nevēlējās atstāt objektu.

Galu galā slimnīca būvobjektu pārņēma 21. februārī, policijas uzraudzībā un gandrīz pēc trīs stundu ilgas gaidīšanas.  

Pēc būvobjekta nodošanas piespiedu kārtā būvfirma "Velve" informēja, ka būvnieki fiziski no objekta izvākšoties nedēļas laikā, bet būvfirma joprojām gatava vērsties tiesā, jo līguma laušanu uzskata par prettiesisku. Bet slimnīca paziņoja, ka no objekta pazuduši būvdarbu dokumenti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti