Panorāma

Jaunas sankcijas pret Krieviju

Panorāma

"Kopā Latvijai" Rēzeknes pašvaldību atstāj bez budžeta

Stradiņa slimnīca pārņem nepabeigto ēkas korpusu

FOTO: Stradiņa slimnīca pārņem jaunā korpusa būvlaukumu

Policijas uzraudzībā trešdienas, 21. februāra, rītā sākās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunā A2 korpusa būvlaukuma pārņemšana. Abas puses – slimnīca un būvnieks "Velve" – piesaistījušas juristus un apsardzes kompānijas, novēroja Latvijas Televīzija. Būvnieks slimnīcas pārstāvjus būvlaukumā ielaida pēc gandrīz trim stundām, tādējādi slimnīca pārņēmusi būvobjektu savā valdījumā.

ĪSUMĀ:

  • Pārņemšanu uzraudzīja abu pušu piesaistītas apsardzes kompānijas un Valsts policija.
  • Būvnieks "Velve" Stradiņa slimnīcas pārstāvjus būvlaukumā ielaida pēc gandrīz trīs stundām.
  • Tādējādi Stradiņa slimnīca pārņēmusi būvobjektu savā valdījumā.
  • Slimnīca ar būvnieku norēķināsies par darbiem līdz šodienai. Gatava atpirkt būvmateriālus.
  • Uzreiz sāksies neatliekamie darbi, tostarp demontēs pagrabstāvu, kur atklātas jau 7 pelējuma sēnīšu sugas.
  • Būvnieki no būvlaukuma izvāksies nedēļas laikā, pārmetumus noraida, gatavi tiesāties.
  • "Velve" vēlas, lai slimnīca samaksā par darbu un piegādāto – vairāk nekā 10 miljonus eiro.

Pārņemšana notiek apsargu un policijas uzraudzībā

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa pārņemšana
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Pārņemšana sākās pulksten 8.40, tomēr "Velve" nelaida būvlaukumā Stradiņa slimnīcas pārstāvjus, jo uzskata, ka būvniekam šeit ir tiesības atrasties un strādāt, taču Stradiņa slimnīcas juristi norāda – "Velve" ir izslēgta no būvatļaujas, līdz ar to uzņēmuma darbiniekiem vairs nav tiesību tur atrasties.

Abas puses bija piesaistījušas arī katra savu apsardzes kompāniju. "Velves" nolīgtie apsargi bija uzvilkuši seju daļēji aizsedzošas ķivercepures un apbruņojušies ar videokamerām pie apģērba.

Notika tikai vārdu sadursmes starp abu pušu juristiem, izsakot katram savus argumentus. 

Sabiedrisko kārtību uzraudzīja četras policijas ekipāžas. Policija bija arī iesaistīta procesā, lai slimnīca varētu būvlaukumu pārņemt. 

Pēc aptuveni pusotras stundas juristi aizgāja pie valdes parakstīt būvlaukuma pieņemšanas/nodošanas aktu.

Stradiņa slimnīca norēķināsies ar "Velvi" par darbiem līdz 21. februārim

Pēc ilgstošām diskusijām un policijas klātbūtnes spiediena slimnīcas pārstāvji tomēr tika ielaisti jaunbūves teritorijā. Rezultātā tāpat kā līguma laušana arī būvlaukuma pārņemšana notikusi vienpusēji no slimnīcas puses.

Stradiņa slimnīcā informēja, ka pēc vairāku stundu sarunām ar SIA "Velve" slimnīcai izdevās iekļūt objektā un sākta būvlaukuma pārņemšana saskaņā ar 2020. gada 27. augustā noslēgtajā līgumā noteikto kārtību.

Būvnieki slimnīcas pārstāvjus būvlaukumā ielaida ap pulksten 11.20, novēroja LTV. "Velves" pārstāvis atnākušajiem lika parakstīties būvdarbu žurnālā par to, ka slimnīcas pārstāvji pārņem visu atbildību, kas notiek objektā. 

Pārņemot būvobjektu, Stradiņa slimnīcā apliecina, ka norēķināsies ar SIA "Velve" par paveiktajiem darbiem līdz 2024. gada 21. februārim, kā to paredz līgumā noteiktā kārtība, un aicina SIA "Velve" norēķināties ar apakšuzņēmējiem.

Vienlaikus slimnīca pauž gatavību no SIA "Velve" atpirkt iegādātos būvmateriālus un būvizstrādājumus, kurus atzīs par kvalitatīviem un izmantojamiem turpmākajā būvniecības procesā.  

Tāpat, pārņemot būvobjektu, Stradiņa slimnīca ir nosūtījusi SIA "Velve" paziņojumu par tūlītēju objekta apsekošanu.

Kopīgi ar būvniekiem šodien vēl tiek apsekots jaunais korpuss, lai novērtētu paveiktos darbus un arī fiksētu visu tur esošo būvnieka mantu. Ja būvnieks uz apsekošanu neieradīsies, stāvoklis tiks fiksēts kopā ar tiesu izpildītāju. Savukārt ceturtdien būvobjektu apsekos arī Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāvji, pēc kā slimnīca cer atsākt neatliekamos darbus.

"Pasūtītājs spēja pamatot šodien, ka šī objekta pārņemšana ir izrietoša no normatīvajiem aktiem un juridiski pareiza. Šeit bija dažādas interpretācijas, un tika sastādīts vienpusējs akts par būvlaukuma pārņemšanu," skaidroja Stradiņa slimnīcas interešu pārstāvis, zvērināts advokāts, "PwC Legal" partneris Benno Butulis.

"Viss, kas ir ticis izpildīts, tiks fiksēts un slimnīca norēķināsies par visu līdz pēdējam centam. Protams, atbilstoši līgumā paredzētajai kārtībai, ietverot līgumsodus un to aprēķinus,

bet tādiem apsvērumiem, ka slimnīca nenorēķināsies, nav ne juridiska, ne racionāla pamata," uzsvēra slimnīcas juridiskais pārstāvis.

Pagrabstāvu demontēs – atrastas jau 7 pelējuma sēnītes

"Pēc objekta pārņemšanas veiksim būvobjekta apsekošanu, apzinot veikto darbu statusu un izpildes kvalitāti, attiecīgi pēc tam veicot visus norēķinus ar SIA "Velve" par paveikto līgumā noteiktajā kārtībā. Vienlaikus aicinām SIA "Velve" veikt norēķinus pilnā apmērā ar visiem būvniecības procesā iesaistītajiem apakšuzņēmējiem par to veiktajiem darbiem. Tāpat esam gatavi izvērtēt būvobjektā esošo būvmateriālu un būvizstrādājumu kvalitāti un atbilstību turpmāko būvdarbu veikšanai, kā arī nepieciešamības gadījumā esam gatavi tos atpirkt no SIA "Velve"," norādīja Butulis. 

Slimnīcai pārņemot jaunā korpusa otrās ēkas korpusa būvobjektu,

nekavējoties tiks sākti neatliekamie darbi objektā, piemēram, pagrabstāva demontāža teju 8000 kvadrātmetru platībā, kur saskaņā ar jaunākajām "Bior" analīzēm nu jau atrodamas ne vien piecas, bet pat septiņas dažādas pelējuma sēņu sugas.

Slimnīca plāno arī objektu iekonservēt līdz brīdim, kad tiks atrasts jauns būvuzņēmējs.

Būvnieki no objekta izvāksies nedēļas laikā, gatavi tiesāties

 

Īsi pēc būvobjekta nodošanas piespiedu kārtā būvfirmas "Velve" pārstāvis Kārlis Misiņš norādīja, ka būvnieki fiziski no objekta izvākšoties nedēļas laikā. Būvfirma joprojām noraida Stradiņa slimnīcas pārmetumus un gatava arī vērsties tiesā, jo līguma laušanu uzskata par prettiesisku.

"Policija un varbūt arī sabiedrība ir nostājusies slimnīcas pusē, neapzinoties tos apstākļus. Jā, pasūtītājs ir pārņēmis objektu un viņš attiecīgi par to atbild.

Tālāk mēs ar pasūtītāju jau risināsim, kādā veidā mēs saņemsim samaksu par jau izdarītajiem darbiem, jo tas, kā tas notiek tagad, tiešām ir kaut kādi 90. gadi," pauda Misiņš.

"Mēs vēlamies, lai pasūtītājs samaksā mūsu apakšuzņēmējiem, mūsu piegādātājiem un sadarbības partneriem par viņu veikto darbu. Summas ir iesniegtas par vairāk nekā 10 miljoniem eiro. Tas ir tas viss apjoms, kas objektam jau ir piegādāts un ir arī daudz līgumu par medicīnas tehnoloģijām, kuras jau tiek ražotas. Mēs negribam radīt situāciju, ka apakšuzņēmēji pasūtītāju patvaļas dēļ tiek sodīti. Līdz ar to mēs ar viņiem kopā cīnīsimies," turpināja "Velves" pārstāvis. 

KONTEKSTS:

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Saistībā ar risku zaudēt Eiropas Savienības naudu pērn rudenī no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kurai bija jāorganizē būvniecības audits.

Situāciju vēl vairāk saasināja pērn novembrī A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklātais pelējums. Lai gan būvnieks visas pelējuma skartās virsmas demontēja par saviem līdzekļiem, tika pieaicināti neatkarīgi eksperti no "Bior" un Rīgas Tehniskās universitātes, lai pārbaudītu telpas. Un jau atkal – šā gada 8. janvārī – "Bior" speciālisti pagrabstāvā konstatēja pelējumu.

Uzņēmums vēlāk paziņoja, ka bojātās daļas ir demontētas, bet termiņu kavējumus esot  ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca. "Velve" arī apliecināja gatavību un spēju pabeigt būvniecību, taču ir nepieciešams papildu laiks. Tomēr Stradiņa slimnīca paziņoja, ka lauzīs līgumu ar būvnieku "Velve"; būvfirma sola lēmumu apstrīdēt.

Stradiņa slimnīca piedāvāja "Velvei" noslēgt vienošanos par būvlaukuma pārņemšanu. Sākotnēji bija plānots, ka slimnīca būvlaukumu pārņems otrdien, 20. februārī, tas tomēr nenotika – būvuzņēmējs vēlreiz tikās ar Stradiņa slimnīcas vadību, piedāvājot noslēgt savu vienošanās redakciju par līguma izbeigšanu, kam slimnīca nepiekrīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti