Elektroskūteri drīkstēs vadīt tikai ar tiesībām; skrejriteņu reģistrācija – obligāta

Pārvietoties ar elektroskrejriteni drīkstēs no 14 gadu vecuma ar iegūtu velosipēda vai jebkuras citas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas apliecību. Tāpat noteikts, ka elektroskūteri būs obligāti jāreģistrē. To paredz Saeimā ceturtdien, 22. jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Ceļu satiksmes likumā. 

ĪSUMĀ: 

  • Elektroskūteri drīkstēs vadīt no 14 gadu vecuma, ja iegūtas vadītāja tiesības.
  • Elektroskrejriteņu pakalpojumu sniedzējam jānodrošina klientu identitātes un vecuma pārbaude. 
  • Pašvaldības cita starpā būs tiesīgas noteikt koplietošanas transportlīdzekļu ātruma ierobežojuma zonas.
  • Elektroskūteru reģistrācija no 2024. gada būs obligāta – būs jābūt pielīmētai reģistrācijas uzlīmei. 
  • Elektroskrejriteņu reģistrācija veicama līdz 2024. gada 31. martam.
  • Noteikti bargāki sodi elektroskrejriteņu un arī velosipēdu vadītājiem.

Likuma izmaiņas Saeima atbalstīja vienprātīgi. Tās stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.

Elektroskrejriteņu vadīšana – tikai ar tiesībām

Likuma grozījumi nosaka, ka personai, kas nav sasniegusi 14 gadu vecumu, ir aizliegts piedalīties ceļu satiksmē ar elektroskrejriteni.

Savukārt piedalīties ceļu satiksmē ar elektroskrejriteni personai vecumā no 14 gadiem atļauts, ja tai ir velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, nosaka likuma grozījumi.

Līdz ar to noteikts, ka elektronisko pakalpojumu sniedzējs, kurš nodrošina elektroskrejriteņu kā koplietošanas transportlīdzekļu izmantošanu, mobilajā lietotnē vai tīmekļvietnē veic pakalpojuma saņēmēja identitātes un vecuma pārbaudi.

Noteikts, ka prasība par vadītāja tiesībām un nepieciešamība to kontrolēt koplietošanas pakalpojuma sniedzējam stājas spēkā šā gada 1. septembrī.

Vienlaikus noteikts, ka pašvaldība ir tiesīga noteikt koplietošanas transportlīdzekļu izmantošanas noteikumus, ātruma ierobežojuma zonas, novietošanas aizlieguma zonas, izvērtējot to sabiedrisko nepieciešamību un atbilstību drošības kritērijiem.

Elektroskūteru reģistrācija – obligāta

Grozījumi nosaka, ka elektroskrejriteņu un velorikšu reģistrācija ir obligāta un ceļu satiksmē atļauts piedalīties tikai ar reģistrētiem elektroskrejriteņiem un velorikšām.

Tāpat likums nosaka, ka elektroskrejriteņiem un velorikšām pie to konstrukcijas ir pielīmēta viena valsts reģistrācijas uzlīme.

Prasība par elektroskūteru un velorikšu reģistrāciju stājas spēkā 2024. gada 1. janvārī.

Esošo elektroskrejriteņu un velorikšu reģistrācija veicama līdz 2024. gada 31. martam, un pēc šī termiņa ar šiem transportlīdzekļiem bez to reģistrācijas ceļu satiksmē piedalīties būs aizliegts.

Savukārt velosipēdu reģistrācija ir brīvprātīga, un ceļu satiksmē atļauts piedalīties arī ar nereģistrētiem velosipēdiem, nosaka likums.

Elektrisko skrejriteņu lietošanu drīkstēs kontrolēt arī pašvaldības policija.

Bargāki sodi elektroskrejriteņu un arī velosipēdu vadītājiem

Vienlaikus ar likuma grozījumiem noteikti bargāki sodi elektroskūteru un arī velosipēdu vadītājiem. 

Noteikta atbildība par tālruņa lietošanu, vadot elektroskūteri vai velosipēdu. Proti, par tālruņa, piezīmjdatora, planšetdatora vai viedierīces lietošanu, ja transportlīdzeklis atrodas kustībā, izņemot gadījumus, kad tālruni, piezīmjdatoru, planšetdatoru vai viedierīci izmanto brīvroku režīmā, piemēro naudas sodu velosipēda vai elektroskrejriteņa vadītājam no divām līdz sešām naudas soda vienībām, proti, no 10 līdz 30 eiro.

Tāpat palielinās sodu velosipēda vai elektroskrejriteņa vadītājam par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, atrodoties alkohola reibumā. Proti, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs vadītājam pārsniedz 0,5 promiles, bet nepārsniedz vienu promili, velosipēda vai elektroskrejriteņa vadītājam piemēro naudas sodu 14 naudas soda vienību jeb 70 eiro apmērā, nevis kā iepriekš astoņu naudas soda vienību jeb 40 eiro apmērā.

Par to noteikumu pārkāpšanu, kuri paredz prasības attiecībā uz velorikšu un elektroskrejriteņu tehnisko stāvokli vai ražotāja noteiktiem tehniskajiem parametriem, piemēro naudas sodu velorikšu un elektroskrejriteņu vadītājiem no desmit līdz piecdesmit naudas soda vienībām jeb no 50 līdz 250 eiro.

Elektrisko skrejriteņu lietošanu drīkst kontrolēt arī pašvaldības policija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti