Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Rozīti Pasaules Dabas fonda direktoru

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju Aigaru Strupišu

Strupišs noraida pārmetumus par lietu izskatīšanas termiņiem un sodiem

"Kādi likumi ir, ar tādiem jādzīvo," noraidot amatpersonu pārmetumus par tiesu izskatīšanas termiņiem un piespriestajiem sodiem, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Pēdējā laikā publiski izskanējuši viedokļi, kas nav glaimojoši tiesu sistēmai. Piemēram, premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") paudusi bažas par tiesu spēju Krievijas spiegu jautājumā redzēt "kopējo bildi", ģenerālprokurors Juris Stukāns izteicies, ka "tiesas nespēj nodrošināt saprātīgu un ātru lietu izskatīšanu", bet Valsts drošības dienesta priekšnieku Normundu Mežvietu "atsevišķos gadījumos ļoti mulsinot tiesu pieņemtie lēmumi dienesta izmeklētajās lietās". 

"Pirmā reakcija – diemžēl tas viss jau ir dzirdēts, ka tiesu sistēmai uzbrūk un pārmet par lietām, ko tiesu sistēma bieži vien nevar ietekmēt. Tiesu sistēma darbojas saskaņā ar likumiem. Kādi likumi ir, ar tādiem jādzīvo," sacīja Strupišs.

Viņš arī noraidīja pārmetumus par lietu izskatīšanas termiņiem:

"Termiņi ir ļoti, ļoti labi. Gadā mums ienāk ap 7000 krimināllietu, un pirmajā instancē tās tiek izskatītas vidēji 7,9 mēnešu laikā, bet otrajā instancē – 4,2 mēnešu laikā. Tātad gada laikā lielākā daļa lietu divās instancēs tiek izskatītas. Tas ir ļoti labs termiņš ne tikai Latvijai, bet arī salīdzinājumā ar citām valstīm."

Pārāk ilgi lietu izskatīšanas termiņi, pēc Strupiša domām, ir ļoti ērts arguments, ja tiesai kaut ko vajag pārmest. "Ja nākamreiz kāds jums saka, ka ir gari termiņi, pajautājiet, vai viņš zina, kādi tie ir. Es šaubos," piebilda AT priekšsēdētājs.

Vienlaikus ir aptuveni 40 lietas, kas "velkas" ilgāk, bet tam ir izskaidrojumi, piemēram, ir lietas, kuru dalībnieki novilcina to izskatīšanu, ir lietas, kurās neierodas uz tiesu vai ir vajadzīga starptautiska iesaiste.

Savukārt attiecībā uz lietām valsts drošības jomā Strupišs nevēlējās "rādīt ar pirkstu – kurš te ir vainīgs".

"Mums ar Mežvieta kungu ir sadarbība, organizējam darba semināru metodikas veidošanai, kā drošības dienestu darbiniekiem zināt, kas tiesām ir vajadzīgs, un kā tiesām zināt informāciju, kas ir drošības dienestu rīcībā. Līdz šim tā nebija," uzsvēra Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Problēma, pēc Strupiša teiktā, ir tā, ka likums noteic trīs apcietinājuma pamatus, un tiesnesim jāizvērtē un drošības dienestam ir jāpamato, ka pastāv kāds no šiem pamatiem. "Problēma ir tieši šajā saķerē  – vai nu līdz galam nepamato, vai nu nepareizi interpretē. Šāda problēma ir vienmēr bijusi," atzina Strupišs.

"Es to esmu teicis arī politiķiem – ja jums nepatīk tas, ko dara tiesa, jūs vienmēr varat koriģēt tiesu darbu ar likuma izmaiņām. Tas vienmēr ir iespējams," uzsvēra Strupišs,

nevēloties gan komentēt, kādi grozījumi likumos būtu nepieciešami, – izteikties nebūtu korekti, jo Latvijā ir varas dalīšanas princips, un ar to būtu jānodarbojas likumdevējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti