Par VARAM nosaukuma maiņu Saeimā vēl paredz diskusijas

Valdība otrdien, 21. maijā, atbalstīja ieceri no 1. jūlija mainīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas nosaukumu, turpmāk to dēvējot par Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju. Tādējādi nemainītos ministrijas nosaukuma saīsinājums. 

Grozījumi Ministru kabineta iekārtas likumā ir jāpieņem Saeimai, kur tos plāno skatīt steidzamības kārtā. 

Premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") valdības sēdē atzina, ka vārdu salikums "viedā administrācija" nepatīkot valodniekiem, tādēļ par ministrijas nosaukumu Saeimā vēl varētu debatēt. Jāpiebilst, ka ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība") iepriekš izteikusies, ka VARAM varētu dēvēt par DARAM – Dabas aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

Ministrijas nosaukums jāmaina, ņemot vērā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) gaidāmo reorganizāciju. 

Valdība rīcības plāna ietvaros ir apņēmusies panākt Latvijas saistību izpildi klimata un enerģētikas, vides aizsardzības un dabas resursu pārvaldības mērķu sasniegšanā. Atjaunot dabas resursus, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām un saglabātu Latvijas dabas vērtības un bioloģisko daudzveidību arī nākamajām paaudzēm. Minētā uzdevuma ietvaros citstarp līdz 2024. gada 30. jūnijam jāveic vides aizsardzības politikas jomas, izņemot dabas aizsardzības, un ar to saistīto funkciju un attiecīgā personāla, tiesību, saistību, mantas un budžeta programmu pārcelšanu no VARAM uz KEM.

Jaunais nosaukums – Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija – atspoguļo iestādes digitālās transformācijas jomas kompetenci, norādīja VARAM.

"Ministrijas nosaukums ir svarīgs elements, kas atspoguļo valsts vai valdības prioritātes un virzienus. Šodienas digitālajā laikmetā digitālā transformācija ir kļuvusi par būtisku jautājumu visās valsts jomās. No ekonomikas un izglītības līdz veselības aprūpei un valsts pārvaldes pakalpojumiem, digitālās tehnoloģijas ietekmē un veido mūsu ikdienu," turpina skaidrot VARAM.

Pēc abu ministriju reorganizācijas VARAM būs vadošā valsts pārvaldes iestāde tādās jomās kā dabas aizsardzība, reģionālā attīstība, pašvaldību attīstība un pārraudzība, teritorijas attīstības plānošana un zemes pārvaldība, valsts pārvaldes pakalpojumu pārvaldība, informācijas sabiedrības un digitālās transformācijas attīstības plānošana, koordinācija un pārvaldība, kā arī valsts pārvaldes digitālo tehnoloģiju pārvaldība.  

Tādējādi VARAM ieskatā nosaukuma "Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija" izvēle būtu gan pamatota, gan vērtīga.

"Vārds "viedā" ir cieši saistīts ar digitālo transformāciju, simbolizējot tehnoloģisko progresu un inovācijas.

Apzīmējums atspoguļo ar digitālo tehnoloģiju aprīkotu vidi, kā arī pāreju uz savienotām, efektīvām un uz nākotni vērstām sistēmām un infrastruktūru, kas pilnveido sabiedrības sadzīvi un uzņēmējdarbību. Jaunā ministrijas nosaukuma izvēle būtu gan simboliska, gan arī praktiska, norādot uz ministrijas uzdevumu – veicināt valsts digitālo attīstību un nodrošināt efektīvu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem un uzņēmējiem digitālajā vidē," skaidrojusi VARAM.

Reorganizācijas ietvaros tiks nodalītas dabas un vides aizsardzības jomas, nodrošinot, ka dabas aizsardzība saņems specifisku uzmanību un līdzekļus dabas resursu saglabāšanai un bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija tiks noteikta kā vadošā valsts pārvaldes iestāde dabas aizsardzības jomā. Savukārt KEM būs vadošā valsts pārvaldes iestāde vides aizsardzības jomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti