Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Panorāma

Piekauj sievieti un – uz brīvām kājām; sodu skaidro tiesnese

Panorāma

Panorāma

"Dod pieci!": palīdzības iespējas riska jauniešiem Latgalē

Riska jauniešiem Latgalē atbalsta iespēju ir mazāk

Līdzīgi kā Rīgā "Origo bērni" Daugavpilī tie ir "Ditton bērni". Katrā pilsētā un novadā ir jaunieši, kas draugus atraduši vidē, kas nav piemērota nepilngadīgajiem. Viņi visi meklē kādu, kas nenosodīs, kas palīdzēs un sapratīs. Šī gada labdarības akcijā "Dod pieci!" saziedotie līdzekļi nonāks arī organizācijām Latgalē, kur jauniešiem atbalsta iespēju ir mazāk. Tāpēc katrs ziedotais eiro ir no svara.     

Lielākā daļa palīdzības iespēju, kā atbalstīt krīzē nonākušus Latgales pusaudžus, koncentrējas divās pilsētās – Rēzeknē un Daugavpilī. Daugavpilī tas ir ģimeņu atbalsta centrs un arī Pusaudžu resursu centrs.

Pusaudžu resursu centrs Latvijas mērogā ir viena no zināmākajām vietām, kur saņemt valsts apmaksātu palīdzību. Latgalē – viena no retajām.

Pusaudze Anna (vārds mainīts) pēc palīdzības vērsās pati, saprotot, ka ģimene viņu neatbalsta un nesaprot.

"Daudz raudu gandrīz katru dienu un bez pamatota iemesla. Problēma arī ar kompulsīvo ēšanu, kad vēlos noslīcināt vientulību un sliktas sajūtas. Vispār, esot sabiedrībā, jutos ierobežota un baidos no cilvēkiem. Ko par mani domās, un man ir kauns par sevi. Tāpēc man ir riebums pret sevi," savas problēmas aprakstīja Anna.

Tikai pēc ilgstoša darba ar speciālistiem Anna ir noticējusi sev.

Ar savu pieredzi bija gatavas dalīties vēl divas jaunietes, kurām tieši Pusaudžu resursu centrā izdevies atgūt vēlmi atgriezties sabiedrībā. Nellija Drizlionoka atklāja, ka brīdi pirms tam, kad nokļuva Pusaudžu resursu centrā, domājusi par pašnāvību.

"Tādās nelielās sarunās katrā konsultācijā es nonācu pie lielāka miera, racionalitātes, emociju un darbību izpratnes. Kā man vajag komunicēt ar cilvēkiem. Kā man nepazust sabiedrībā," stāstīja Nellija.

"Es biju izolējusies no cilvēkiem ļoti bieži, man patika sēdēt vienatnē. Es tur skatījos filmas, seriālus. Staigāt ar cilvēkiem bija ļoti smagi, mani izvilkt no mājām bija ļoti smagi. Un tā arī ir tas stāvoklis kļuva sliktāks un sliktāks," stāstīja Džeina Januša.

Pusaudžu resursu centrā ir rindas. Lai tiktu pie pakalpojuma Daugavpilī, pašlaik rindā ir 60 jauniešu.

"Kamēr viņi gaida, tie pusaudži, viņi kļūst akūtāki. Jo, ja viņš atnāk uz izvērtējumu, tur, piemēram, ir tikai paškaitējums un domas par pašnāvību, bet tad, kad viņš atnāk uz sadarbību, kamēr viņš tur gaida, iespējams, viņam jau ir bijis mēģinājums," atzina Pusaudžu resursu centra  Daugavpils filiāles vadītāja Irēna Žukovska.

"Mūsu pusaudžu resursu centru Daugavpilī apmeklē pusaudži no Jēkabpils. No Līvāniem, Krāslavas, Preiļiem Ilūkstes, Bebrenes. Ja tad no tā es varu secināt, ka ir ļoti minimālas iespējas, kur tiem pusaudžiem saņemt psiholoģisko atbalstu," norādīja Pusaudžu resursu centra klīniskā un veselības psiholoģe Kristīna Leikuse.

"Bail teikt, bet pusaudžu resursu centrs nu ir... nu, praktiski man šķiet tāda vienīgā iespēja šajā reģionā," sacīja psiholoģe.

Citādāka veida palīdzību jaunieši var saņemt Latgales ģimeņu atbalsta centrā. Tas atrodas Daugavpils baznīcu kalnā vienā no baznīcai piederošām ēkām. Taču centra sniegtā palīdzība ir laicīga. Šurp lielākoties nosūta Sociālie dienesti un bāriņtiesas. Un centrā vērtē, kā palīdzēt.

"Ļoti svarīgi ir tas, ka viņi redz, ka neviens nenosoda. Mēs neesam kontrolējošā organizācijā, mēs esam tie, kas atbalsta, parāda resursus, ko var izmantot. Un tas arī ir ļoti no svara, vienkārši saskata kaut kādu dzirkstelīti, pie kā var pieķerties," stāstīja Latgales ģimeņu atbalsta centra "Daugavpils" sociālā darbiniece Nadežda Ezīte.

Ziedotāju nauda ļautu pakalpojumu klāstā atjaunot jauniešu mentoru programmu un citus pakalpojumus, kas noteiktai grupai jauniešu, kuriem šobrīd palīdzība nepienākas, varētu palīdzēt.

"Ja mēs skatāmies "Dod pieci!" kontekstā, tad mēs tiešām skatāmies uz tiem jauniešiem, kuri to [palīdzību] nevar saņemt. Vai, piemēram, ir kaut ko darījuši un kaut kas ir noticis ar viņu ģimeni. Jā, viņi varbūt arī kaut kur, uz kādu boksa sekciju vai kur viņi gājuši, un, ja tas ir pa maksu un to nevar nodrošināt, tad arī tā saziedotā nauda būtu tas, kas palīdzētu šim jaunietim turēties tuvāk, vairāk pietuvināties sociāli labvēlīgai videi, nekā kļūt par ielu bērnu," skaidroja Latgales ģimeņu atbalsta centra "Daugavpils" vadītāja Inese Upe.

Ziedojuma iespējas un mērķis:

  •  No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.

  •  No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.

  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā. 

  •  Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!". 

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv – nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

 

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība: 

  • OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.

             

  • "YOU+". Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar "YOU+". Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.

            

  • Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF). Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.

                          

  • Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.

                  

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

           

  • Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.

               

  • Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.

               

  • Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.

               

  • "House of Hope". Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.

               

  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociālie pakalpojumi, sazinies.

               

  • Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti