Prezidenta uzdevumi valdībai nākamgad: stiprināt iekšlietas, mazināt birokrātiju, celt valsts konkurētspēju

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs nākamgad no valdības sagaida darbu jautājumos par iekšējās drošības stiprināšanu, birokrātijas mazināšanu un valsts konkurētspējas veicināšanu. To prezidents sacīja žurnālistiem trešdien pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu ("Jaunā Vienotība").

Siliņa lepojas ar valdības darbu 

Siliņa pēc tikšanās ar Rinkēviču uzskaitīja Ministru kabineta pirmajās 100 dienās paveikto, norādot, ka lepojas ar valdības komandu. 

"Mehānisms, lai mājsaimniecībām būtu mērenāks elektrības rēķinu pieaugums, ir ieviests. Esam gan atbalstu iedevuši, gan ir tarifi izmainīti. (..) Banku peļņas nodoklis ir ieviests. Stambulas konvencija ir pieņemta. Partnerības regulējums ir pieņemts; notiek vēl parakstu vākšana, bet būtībā valdība savu solījumu ir izpildījusi. Hipotekāro kredītu ņēmējiem būs lētāk, ērtāk pāriet no vienas bankas pie citas; valdībā to esam pieņēmuši, Saeimā protams stāv priekšā debates par mūsu piedāvājumu. Jaunais vispārējās izglītības finansēšanas modelis vēl nav līdz galam valdībā izstrādāts, bet tas ir Izglītības un zinātnes ministrijā izstrādāts. (..) Budžets ir ar skaidri noteiktām prioritātēm pieņemts, ko solījām – iekšējā, ārējā drošība, veselība, izglītība. Žogs uz robežas ar Baltkrieviju ir uzbūvēts; es ceru, ka tuvākajās dienās ministri varēs pieņemt šos darbus," sacīja Siliņa. 

Jāatgādina, ka koalīcija vienojusies par konkrētiem darbiem, ko apņemas izpildīt līdz gada beigām kā, piemēram, atrast veidu, kā daļēji kompensēt elektrības sadales tarifa kāpumu, veicināt banku konkurenci, nostiprināt pāru kopdzīves regulējumu un izstrādāt ilgtspējīgu izglītības finansēšanas modeli.

Prezidents norādīja, ka izvirzīt konkrētus darbus un mērķus, ko sasniegt līdz gada beigām, ir laba prakse. Viņš pozitīvi vērtēja to, ka tika pieņemts 2024. gada valsts budžets, valdība spēja vienoties par pagaidu atbalsta pasākumiem elektrības tarifu pieaugumam, drīzumā tiks pabeigts darbs pie Baltkrievijas robežas žoga izbūves. 

Ne tikai epitetiem, bet arī idejām bagātas diskusijas

Vienlaikus prezidents nosauca pieturpunktus, pie kuriem valdībai pieturēties darbā nākamajā gadā. 

Rinkēvičs uzsvēra iekšējo drošību. Viņš norādīja, ka, veidojot 2025. gada valsts budžetu, vienai no prioritātēm jābūt iekšlietu dienestos strādājošos atalgojumam. Tāpat prezidents izcēla žoga izbūvi uz robežas ar Krieviju un krīžu vadības sistēmas un civilās aizsardzības sistēmas plānošanas nepieciešamību. 

Kā otru valdības darba pieturpunktu Rinkēvičs nosauca birokrātijas mazināšanu. "Gribētos, lai šis jautājums ir dienaskārtībā – konkrētas normas, kas tiek pārskatītas un atceltas," sacīja Rinkēvičs. Jāatzīmē, ka birokrātijas mazināšanu arī pati Siliņa minēja kā nākamo lielo uzdevumu valdībai.

Treškārt, Rinkēvičs norādīja, ka valdībai jāstrādā pie valsts konkurētspējas veicināšanas. 

"Mums kaut kā tomēr vajadzētu saņemties un pārdomāt, kā mēs varam iziet no ikdienas komforta zonas un runāt par tiem lielajiem mērķiem, kas ir ne tikai izvirzāmi un piepidldāmi, lai mūsu valsts būtu konkurētspējīga, lai ekonomikā zināms izrāviens. Lai nebūtu visu laiku tā situācija, ka sajūtamies, ka atpaliekam no kaimiņiem. Viens otrs uzņēmējs ir to noformulējis – "kā vairāk nopelnīt". Es teiktu – kā veicināt tādu uzņēmējdarbību, kurā tiešam mūsu ekonomiskie rādītāji būtu labāki, nekā šobrīd prognozējam," pauda Rinkēvičs. 

Prezidents Ministru kabinetam un Saeimai novēlēja, lai nākamgad diskusijas būtu "tikpat krāšņas un varbūt ne tikai epitetiem bagātas, bet arī idejām bagātas". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti