Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Saeimas komisija spriež par lojalitātes prasību

Saeimā netiek uz priekšu ar regulējumu par pienākumu valsts pārvaldē nodarbinātajiem būt lojāliem Latvijai

Kā iedzīvināt un piemērot pienākumu valsts pārvaldē nodarbinātajiem būt lojāliem Latvijas Republikai un tās Satversmei? Pirms 2. lasījuma apspriežot vairāk nekā 13 000 parakstītāju iesniegto likumprojektu un tam iesniegtos priekšlikumus, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā izvērtās ilgstoša diskusija. Likumprojektā aicināts konkretizēt valstis, kuru teritoriālās nedalāmības publisku apšaubīšanu varētu traktēt kā lojalitātes pārkāpumu. Tomēr arī šo un citus iesniegtos priekšlikumus deputāti vēl tiecas pārspriest un darbu turpināt vēlāk vasarā.

Grozījumi Valsts pārvaldes iekārtas likuma 102. pantā paredz noteikt, ka publiskas personas institūcijā nodarbinātajam ir pienākums būt lojālam Latvijas Republikai un tās Satversmei. 102. panta 2. daļā rosināts noteikt, ka publiskas personas institūcijā nodarbinātajam ir aizliegts paust tādu publisku viedokli vai veikt darbības, kas vērstas pret demokrātiskas valsts teritoriālo nedalāmību, suverenitāti un neatkarību vai konstitucionālo iekārtu.

Par šo punktu, pēc būtības vēl nevērtējot iesniegtos konkrētos priekšlikumus, izvērtās garākas debates. Tiesībsarga birojs rosina šo sadaļu no likumprojekta svītrot.

Kā paskaidroja Tiesībsarga biroja pārstāve Gundega Bruņeniece, ir atbalstāma lojalitātes prasība valsts pārvaldē strādājošiem, taču pārkāpuma izpausmes regulējumā nebūtu konkretizējamas un vērtējamas individuāli. Tiesībsarga pārstāve arī atsaucās uz Krimināllikumā jau esošu pantu par kara noziegumu attaisnošanu, noliegšanu vai publisku slavināšanu.

Turpretī Valsts drošības dienesta (VDD) pārstāvis diskusijās iebilda pret konkretizējošās normas svītrošanu, jo likumā vajadzīgi skaidri kritēriji, pēc kā būtu piemērojamas sekas par lojalitātes pārkāpumu. VDD arī tiecas atbalstīt deputātu Andreja Ceļapītera ("Jaunā Vienotība"), Viktorijas Baires ("Jaunā Vienotība") un Edmunda Jurēvica ("Jaunā Vienotība") iesniegto papildinājumu, ka lojalitātes pret valsti pienākums uzskatāms par pārkāptu, ja publiskas personas institūcijā nodarbinātais ir publiski paudis viedokli vai veicis darbības pret citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, NATO dalībvalsts, kā arī Ukrainas, Moldovas vai Gruzijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību.

Sekas par lojalitātes pārkāpumu būtu darba zaudēšana valsts pārvaldes iestādē, taču pagaidām vēl nerodas skaidrība, kuras iestādes kompetence būtu to izvērtēt.

Vairāki deputāti norādīja uz VDD.

"Ja ir runa par valsts institūciju, tad, manuprāt, valsts institūcijas gadījumā, ja kāds augsta līmeņa ierēdnis ir paudis šādu viedokli, kas nonāk Krievijas ģeopolitiskajās interesēs, tas met ēnu ne tikai uz šo vienu personu, bet met ēnu uz visu valsts iestādi.

Un starptautiski tas var mest ēnu uz valsti kā tādu, kur augsta līmeņa amatpersona ir paudusi šādus izteikumus," sacīja Saeimas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība). 

Sēdei tuvojoties noslēgumam, Saeimas Juridiskā biroja eksperts Edvīns Danovskis mudināja palūkoties citu Eiropas Savienības valstu parlamentu pieredzē par lojalitātes pret valsti un demokrātiju regulējumā.

Komisija saistībā ar likumprojektu nekādus lēmumus nepieņēma, bet vienojās jūlijā atkārtotā sēdē lemt par priekšlikumu virzību turpmākiem balsojumiem Saeimā jau rudenī.

KONTEKSTS:

Saeima šā gada 1. jūnijā konceptuāli atbalstīja grozījumu Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas paredz pienākumu valsts pārvaldē nodarbinātajiem būt lojāliem Latvijas Republikai un tās Satversmei.

Izmaiņas likumā rosinājusi Saeimas Nacionālās drošības komisija, ņemot vērā 13 165 pilsoņu parakstīto un parlamentā iesniegto kolektīvo iesniegumu "Aizliegt ieņemt amatus valsts un pašvaldību institūcijās prokremliski noskaņotām personām". 

Lai izmaiņas stātos spēkā, tās Saeimai jāpieņem vēl otrajā un trešajā lasījumā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti