Panorāma

Kara izpētes institūts: Krievija varētu gatavoties plašam uzbrukumam

Panorāma

Panorāma

Vai matemātika izglābs pasauli?

Oksfordas Universitātes matemātiķis: Ar matemātikas palīdzību var izglābt pasauli

Vai matemātika izglābs pasauli? Ar šādu vieslekciju Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) šodien uzstājās Oksfordas Universitātes matemātiķis un slavens jūtuberis Toms Krofords. Viņš ir pārliecināts, ka ar matemātikas palīdzību iespējams samazināt piesārņojumu okeānos un izglābt planētu. To viņš pētījis savā doktora disertācijā.

Latvijas skolēnu interese par šo vieslekciju sestdien, 20. aprīlī, bija patiešām liela – ieradās vairāk nekā 200 skolēnu.

Oksfordas Universitātes matemātiķa Toma Kroforda vieslekcija RTU
Oksfordas Universitātes matemātiķa Toma Kroforda vieslekcija RTU

Toms Krofords ir piemērs tam, kā matemātiku un citus STEM priekšmetus mācīt stilīgi. Tā, lai skolēni tos gribētu mācīties un varbūt kāds arī iemīlētu matemātiku.

"Es domāju, ka matemātika var izglābt pasauli. Protams, es neesmu neitrāls, jo pats esmu matemātiķis, bet šodien es šeit runāšu par savu pētījumu jeb to, kā es izmantoju matemātiku un matemātisko modelēšanu, lai paredzētu to, kur tieši okeānā koncentrēsies piesārņojums. Un tad, kad, izmantojot matemātiku, to var uzzināt, tad var efektīvi sūtīt attīrīšanas komandas uz konkrēto vietu. Tādējādi izglābjot okeānu un, cerams, arī pasauli," teic pētnieks.

Toms Krofords – Oksfordas Universitātes matemātiķis
Toms Krofords – Oksfordas Universitātes matemātiķis
 

Matemātiķis ir aktīvs arī straumēšanas platformā "Youtube", un viņa kanāls ir populārākais matemātikai veltītais kanāls šajā platformā. Viņš pats saka – laikam entuziasms ir milzu popularitātes pamatā: "Tas, ko man saka mani studenti, kuriem es mācu Oksfordā,  – ka es kļūstu ļoti sajūsmināts, tad, kad es runāju par matemātiku. Tas, ka es esmu tik entuziasma pilns, rada viņiem vēlmi mācīties vairāk. Vismaz tā viņi saka."

Un skolēniem patika.

RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolnieks Kristaps Grava neslēpj sajūsmu: "Lekcija bija vienkārši superīga. Man patika tas, cik ļoti enerģiski viņš stāstīja. Un matemātika mani pašu uzrunā. Es esmu arī redzējis viņa "Youtube" kanālu. Patiešām interesanti!" Jautāts, vai viņš arī tic, ka matemātika var izglābt pasauli, Kristaps atbild: "Absolūti!"

"Es uzzināju par šo lekciju no draudzenes, kura dzīvo Anglijā. Es pieteicos, jo mani interesēja, kā matemātiku var izmantot īstajā pasaulē, ka matemātika nav bezjēdzīga," stāsta Āgenskalna Valsts ģimnāzijas skolniece Elza Bērziņa.

Taču patiesībā matemātikas pārzināšana ir milzu priekšrocība jebkurā darbā un sadzīvē, saka matemātiķis.

"Arī tagad, kad tu mani intervē, tu savā galvā noteikti rēķini, cik ilgi mēs runājam, cik daudz tu no tā izmantosi. Matemātika visu laiku ir tavā galvā, pat tad, kad tu to neapzinies. Mēs visi izmantojam matemātiku un ciparus katru dienu, bet patiesībā matemātika uztrenē tevi dažādu problēmu risināšanā."

RTU padomes priekšsēdētāja vietniece Anita Straujuma par pētnieku saka: "Toms ir viens no piemēriem, kā stāstīt interesanti par to, un tad jau vēlāk, kad bērni un jaunieši saprot to pielietojumu, tad ir pavisam cita attieksme pret to. Cita interese. Cita enerģija apgūt to priekšmetu."

To apliecina arī lekcija – smaidi, smiekli, aplausi. RTU pat nācies atrast lielāku telpu, lai tajā satilpinātu vairāk nekā 200 skolēnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti