«Re:Check» pēta: ko pēc Staķa klātbūtnes LGBTQ kopienai draudzīga kluba atklāšanā fantazēja Krievijas propaganda

Ko pēc Rīgas mēra Mārtiņa Staķa klātbūtnes LGBTQ kopienai draudzīgā kluba "Skapis" atklāšanā fantazēja Krievijas propaganda? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

«Re:Check» pēta: ko pēc Staķa klātbūtnes LGBTQ kopienai draudzīgā kluba atklāšanā fantazēja Krievijas propaganda
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Kultūras ziņa atnākusi no Rīgas. Tur ar pompu atklāts geju klubs."

Pirms pāris nedēļām Rīgā tika atklāts klubs "Skapis", kuru tā īpašnieki dēvē par LGBTQ kopienai draudzīgu vidi. Pasākumā viesojās arī Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, un šis fakts jūtami satrauca Krievijas propagandistus. Līdzīgi kā citkārt lielākas rezonanses radīšanai, tie ziņu sagrozīja un papildināja ar pilnībā izdomātiem apgalvojumiem.

"Под аплодисменты он заявил, что новый гей-клуб - это результат его двухлетней кропотливой работы на посту главы города." (Skanot aplausiem, viņš paziņoja, ka jaunais geju klubs ir viņa divu gadu rūpīga darba rezultāts, esot pilsētas galvas amatā.)

Kremļa telekanāla "Rossija1" ziņu raidījuma "Vesti" sižetā meloja, ka Staķis klubu esot nosaucis par savu divu gadu rūpīga darba rezultātu un teicis, ka turpmāk pilsētai būšot jaunas prioritātes.

Staķa klātbūtni "Skapja" atvēršanā izcēla arī viena no redzamākajām Kremļa propagandistēm Olga Skabejeva jau minētajā kanālā "Rossija1". Viņa stāstīja, kas vēl cilvēkiem esot jāzina par šo Rīgas mēru. 

Olga Skabejeva: "Атмосфера вокруг соответствующая – трэш, угар, содомия, что для Европы уже наверное обычное дело. И тут вот, что еще имеет значение - тот же самый Стакис обещает закрыть в Риге Русский театр имени Чехова, санкционировал снос памятников воинам освободителям и совсем не против маршей легионеров СС." (Atmosfēra bija atbilstoša: skurbums, sodomija, kas Eiropai droši vien jau ir pierasti. Lūk, kam vēl ir nozīme, – tas pats Staķis sola Rīgā aizvērt Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri, atļāva nogāzt pieminekli karavīriem atbrīvotājiem un nemaz neiebilst pret SS leģionāru gājieniem.) 

Piemineklis PSRS armijas karavīriem jeb padomju okupācijas nesējiem tiešām gāzts, leģionāru piemiņas gājiens un ziedu nolikšana 16. martā Rīgā ir atļauta, bet vai tiešām Staķis solījis likvidēt Mihaila Čehova Rīgas Krievu drāmas teātri? To apgalvoja arī jau minētais "Vesti" sižets.

"Теперь гей-клубов в городе станет больше, но будет закрыт Русский театр имени Чехова." (Tagad geju klubu pilsētā būs vairāk, bet tiks aizvērts Čehova Krievu teātris.)

Vismaz publiskajā telpā šādu Staķa solījumu neatradām, tāpēc jautājām viņa birojam.

Staķa padomnieks Aleksis Zoldners atbildēja, ka

Rīgas mērs nekad nav aicinājis vai plānojis jebko tādu darīt un nekad nav par to runājis.

Viņš saka, ka tie ir pilnīgi meli un mēram pat nav minējumu, kāda varētu būt to izcelsme. 

Krievu teātris ir Kultūras ministrijas kapitālsabiedrība. Arī Kultūras ministrija uzsver, ka par tā slēgšanu vai likvidāciju nevar būt ne runas. 

Gan "Vesti" sižetā, gan vairākos Krievijas interneta portālos izskan, ka Staķis esot solījis arī pārdēvēt vācu komponista Riharda Vāgnera ielu Rīgā.

"Кроме того, мэр намерен переименовать улицу немецкого композитора Рихарда Вагнера." (Turklāt mērs ir nodomājis pērdēvēt vācu komponista Riharda Vāgnera ielu.)

Kāds no tiem pat nosauc iemeslu šādai Staķa nostājai – Vāgnera ielas nosaukums nepatīkami asociējoties ar Krievijas privāto kaujas vienību "Vagner", kas karo Ukrainā. 

Arī tā, protams, nav taisnība, un Vāgnera ielu neviens pārdēvēt netaisās. 

Minētajās Krievijas mediju "ziņās" par mēra klātbūtni kluba atvēršanā apkopti teju visi galvenie propagandas vēstījumi par Latviju un Eiropu kopumā. Proti, ka tajā valdot rusofobija, nacistiskas tieksmes, izlaidība, ka cilvēki esot novērsušies no tā sauktajām tradicionālajām jeb ģimenes vērtībām. Lai gan šie meli pirmām kārtām vērsti uz vietējo Krievijas auditoriju, ar minēto sižetu fragmentiem sociālajos medijos dalījušies arī vairāki simti cilvēku Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti