Panorāma

"Dod pieci!": parādīt ielu bērniem dzīvi bez atkarībām

Panorāma

Panorāma

Nelikumīgo medību vietā Saldus novadā atrod dzīvnieku iekšas

Nelikumīgo medību vietā Saldus novadā atrod dzīvnieku iekšas

Pagājusi aptuveni nedēļa, kopš Saldus novadā kāds mednieks šāva briežus no braucoša auto, apdraudot citus satiksmes dalībniekus. Latvijas Televīzijai (LTV) izdevās sazināties gan ar medību kolektīva vadītāju, gan ar vīrieša, kurš šāva briežus, sievu, bet tikmēr notikuma vietā mētājas zvēru aknas, kuras, visticamāk, esot kāds ļauns joks par notikušo.

Pirms vairāk nekā nedēļas sociālos tīklus un medijus pāršalca video, kurās redzamas pretlikumīgās medības no braucošas automašīnas. Mednieki, organizācijas un uzraugi komentējuši, ka pārkāpti visi drošības noteikumi un apdraudēti pārējie satiksmes dalībnieki.

LTV devās uz vietu, kas redzama nofilmētajā videomateriālā, un atrada ceļmalā zvēru subproduktus. Izsauktie Valsts policijas darbinieki norādīja, ka viņu karjerā šī ir pirmā reize, kad viņi ceļmalā redz zvēru subproduktus. Pirms nedēļas šeit nekas tāds netika manīts, un policija lūdza palīgos Valsts meža dienestu (VMD), kas, izpētot atradumu, secināja, ka tās ir aknas no aptuveni pieciem lopiem.

"No kautuves kaut kādas lopu aknas. Grūti pateikt. Nevar pat pateikt. Viņas varētu būt traukos saliktas, sasaldētas, sabojājušās. Nezinu... un izmestas ceļmalā. Visticamāk, tās ir kaut kādas liellopa aknas. Tur ekspertam jāskatās," norādīja VMD Jaunlutriņu apgaitas mežzinis Antans Pragulbicks. Varētu būt, ka aknas izmestas naktī uz otrdienu, 19. decembri. 

Nelikumīgo medību vietā atrasti dzīvnieku subprodukti
Nelikumīgo medību vietā atrasti dzīvnieku subprodukti

Lai gan reti, VMD arī iepriekš konstatējis gadījumus, kad cilvēki izmet dabā liellopa vai cita zvēra atliekas. 

Dienesti spriež, ka atradums tieši malumedību vietā ir vai nu neiedomājama sakritība, vai arī ļauns joks par notikušo. Jau ziņots, ka Valsts policija par notikušajām medībām sākusi krimināllietu. Otrdien policijā apstiprināja, ka vienam vīrietim piemērots aizdomās turamā statuss, bet tiek vērtēta arī citu personu atbildība.

Šāvēja sieva intervijā "Latvijas Avīzei"  sacīja, ka kolektīvs zināja un redzēja, kas notiek, bet tagad tiekot vainots tikai viņas vīrs. Šodien gan viņa LTV interviju atteica:

"Viņš negrib. Nevienu televīziju, neko. Mums advokāts teica, ka mums ir tiesības ne ar vienu nerunāt."

LTV sazinājās ar medību kolektīva "Jaunmuižas Mežrags", kura biedrs bija aizturētais briežu šāvējs, vadītāju Jāni Riekstiņu. Mednieka sievas pausto argumentu, ka nošautais zvērs esot sadalīts starp biedriem, viņš noliedza – tie esot meli. Plašāk gan neko nestāstīja.

Riekstiņš: "Es nejūtos vainīgs, vēl rādīs mani pa visu valsti. Ja jūs tik bezsirdīgs esiet, tad nezinu, kādi zvēri jūs esat."
LTV: "Bet sakiet, kāpēc jūs paši labprātīgi izstājāties no Mednieku savienības?"
Riekstiņš: "Kāpēc? Tur ir skaidri un gaiši aprakstīts, vai to jūs nesaprotat?"
LTV: "Ko mēs nesaprotam? Kur ir uzrakstīts?"
Riekstiņš: "Tas, kas tur ir uzrakstīts."

Riekstiņš atsaucās uz žurnālu medibas.lv. Tam viņš sniedzis skaidrojumu, ka klubs jau apspriedis, kā uzlabot medību norisi, un sapulcē no kluba izslēgts malumedībās iesaistītais biedrs. Tāpat klubs pats lēmis pamest Latvijas Mednieku savienību.

Medību žurnāla galvenā redaktore Linda Dombrovska norādīja, ka aizvadītās nedēļas laikā izskanējušas dažādas versijas par notikušo, bet neiedomājami šķiet, ka tas bijis kolektīva vadītāja dots uzdevums: "Es neticu, ka tas bija kaut kāds kluba uzstādījums – braukt pa šoseju un kaut ko šaut.

Es domāju, no savas perspektīvas, ka tā bija pilnīgākā, totālākā pašdarbība. Džeki tur mašīnā mēģināja – vari vai nevari. Mērījās ar savām iespējām un varēšanu."

Iepriekš jau izskanējis, ka uzņēmums "Latvijas Valsts meži" varētu lauzt līgumu ar kolektīvu, liedzot iespējas medīt šajā teritorijā. Tas gan neliegšot klubam turpināt darbību. Medīt var arī privātās meža platībās.

"Ir gan valstij piederošās zemes, gan privāti piederošās zemes, ar kurām ir noslēgts līgums. Ja nav noteikts platību apjoms, tad viņi nevar medīt staltbriežus, nevar medīt aļņus, jo ir minimālās platības noteiktas, kādās var medīt stirnas, mežacūkas, staltbriežus," skaidroja Dombrovska.

Pašlaik medniekiem nav obligātas ikgadējās šaušanas prasmju pārbaudes vai ikgadēji drošības eksāmeni. Žurnāla redaktore un medniece sacīja, ka viedokļi par obligātu mācību nepieciešamību atšķiras. Daļa kolektīvu paši rīko seminārus un pārbaudes. Viņas vērtējumā papildu  apmācības var nākt tikai par labu, bet par to, vai tas varētu novērst viena cilvēka absolūti nesaprotamu rīcību, pārkāpjot visas pašsaprotamās drošības prasības, viņa nav droša. Dombrovska pieminēja, ka pēdējo 30 gadu laikā šis ir pirmais tik klajš drošības prasību pārkāpums.

KONTEKSTS:

Svētdien, 10. decembrī, sociālajos medijos izplatījās video, kurā redzams, kā no braucošas automašīnas tiek šauts pa meža dzīvniekiem. 

Saistībā ar video redzamo Valsts policija sākusi kriminālprocesu.

Latvijas Mednieku savienība asi nosodījusi šādu bīstamu un bezatbildīgu rīcību, atzīmējot, ka "mednieku starpā šādām personām nav vietas".

Latvijas Mednieku savienība Latvijas Televīzijai norādīja, ka šīs medību platības apsaimnieko Jaunlutriņos reģistrētā biedrība "Jaunmuižas Mežrags". Savienībā norādīja, ka šāvējs ir saistīts ar šo klubu. 

Šāvējam piemērots aizdomās turētā statuss un ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Par pārējo notikumā iesaistīto personu turpmāko statusu lems izmeklēšanas gaitā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti