Panorāma

E. Levits atkārtoti kandidēs uz Valsts prezidenta amatu

Panorāma

Skola kā iespēja: skolotāju slodzes un algas

Likums neļauj policijai sargāt vajātu cilvēku; to grozīs

Pēc ilgstoši vajātās sievietes slepkavības sola likumā paredzēt varmāku izolēšanu un upuru sargāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc Jēkabpils novadā notikušās slepkavības, kad sievieti aukstasinīgi nodūra viņas bijušais dzīvesbiedrs par spīti vairākiem kriminālprocesiem par vajāšanu un pat tiesas aizliegumam viņai tuvoties, ir skaidrs, ka pašreiz likums neļauj upurus pasargāt. Iekšlietu ministrs gatavo likuma grozījumus, kas vajātājiem ļaus piemērot piespiedu ārstēšanu vai ilgstošu ieslodzījumu, bet vajātos ļaus sargāt policijai.  

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks ierosinājis dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu, vai policisti Jēkabpilī darīja visu iespējamo, lai no Leona Rusiņa pasargātu 40 gadus veco sievieti, viņa bērna māti, kuru viņš ilgstoši vajāja.

Bet sargāt sievieti policija nemaz nevarēja, jo to neļauj likums, skaidroja Ruks.  

Pašlaik likuma izpratnē vajāšana nav smags noziegums un policijas aizsardzību piemērot nevar.

Policija aicina mainīt likumu, jo šobrīd par vajāšanu policijai neesot tiesības izprasīt IP adreses vai noteikt mobilā tālruņa atrašanas vietu.

"Datus no sakaru komersantiem nevaram pieprasīt – telefona zvanus, IP adreses un interneta, izņemot, ja persona ir nepilngadīga," atzina Ruks.

Tāpat likums neļauj norīkot policijas apsardzi.

"No 15 dienām līdz 3 mēnešiem arests, naudas sods vai probācija, pat ja ir draudi izdarīt slepkavību, sankcija ir tāda. Mēs pat nevaram šai apdraudētajai personai iedarbināt personas aizsardzību," sacīja Ruks.

Valsts augstākās amatpersonas sola aktīvu rīcību.

Valsts prezidents Egils Levits uzsvēra, ka ir jāizmeklē, kādēļ jau dotās iespējas netika izmantotas, bet premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka "ir jāmaina vai nu rīcība, vai kāds normatīvais akts".

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts") sola grozīt likumu, lai atkārtotu draudu gadījumā ļautu piemērot gan piespiedu medicīnisko līdzekli – psihiatrisko ārstēšanu, gan ilgstošu apcietinājumu.

"Personiski es uzskatu, ka ir diezgan bezjēdzīga šī audzināšana cilvēkiem, kuriem jau ir vairāki kriminālprocesi," sacīja ministrs.

"Varmāka ir vienkārši jāizolē. Jo pēc tā apraksta, ko man sniedza policija, viņš ir principā nelabojams," sacīja Kučinskis.

Vajātā sieviete nebija tāda viena. Piemēram, šodien Latvijā četriem tūkstošiem sieviešu vai bērnu piemērota pagaidu aizsardzība. Bet šogad vien fiksēti jau 500 pārkāpumi.

KONTEKSTS:

Valsts policija turpina meklēt 53 gadus veco Leonu Rusiņu, kurš Jēkabpils novadā nogalinājis bijušo dzīvesbiedri, bet pirms tam viņu vairāk nekā gadu vajāja un terorizēja. Lai gan ar tiesas lēmumu Rusiņam bija liegums sievietei tuvoties, vīrietis to ignorēja. Arī sievietes kolēģes bez mitas tika terorizētas – saņēma rupjus zvanus un īsziņas.

Pēc kolēģes slepkavības, kamēr Rusiņš nav notverts, viņas neatstāj savus mājokļus.

Rusiņa auto ir atrasts  Ļaudonas pusē pie meža un Aiviekstes upes, policija pieļauj iespēju, ka viņš izdarīja pašnāvību, tāpēc tiek pārmeklēts mežs un upe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti