Panorāma

Distancējas no Aivara Lemberga izteikumiem

Panorāma

Panorāma

Augstskolās plāno sakārtot ziņošanu par uzmākšanos

Pēc seksuālās uzmākšanās skandāla rosina pārskatīt augstskolu ētikas kodeksus un uzlabot ziņošanas sistēmu

Lai novērstu seksuālas uzmākšanās gadījumus, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") rosina pārskatīt augstskolu ētikas kodeksus un veidot vienotāku ziņošanas sistēmu. Arī kultūras ministre Agnese Logina ("Progresīvie") uzskata – jāstiprina tieši ziņošanas sistēma. 

Pēc tam, kad raidījums "Kultūršoks" atklāja iespējamās uzmākšanās gadījumus Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Latvijas Televīzija (LTV) vēstīja, ka saņemtas sūdzības arī par Mākslas akadēmiju. Viena no sūdzībām saistīta ar docenta Andreja Ameļkoviča iespējamu uzmākšanos studentēm. Viņš iepriekš ticis uz vairākiem mēnešiem atstādināts saistībā ar nepieklājīgiem izteikumiem tīmeklī, bet rektors Kristaps Zariņš iepriekš norādīja – lai cilvēku atlaistu, ir vajadzīgs ziņojums un brīdinājums.

LTV bija saņēmusi informāciju arī par iespējamu šī docenta uzmācību, kas esot notikusi arī dzīvē, ne tikai sarakstēs. Pats Ameļkovičs gan noliedzis, ka viņš būtu pārkāpis robežas ar studentēm pēc atjaunošanas amatā. Par konkrēto gadījumu Mākslas akadēmijas studentes iepriekš tika aicinātas vērsties pie prorektores Antras Priedes, tostarp arī anonīmi. 

Priede konkrētu pasniedzēja vārdu gan neminēja, bet apstiprināja, ka par izskanējušo gadījumu ir precizēta rakstiska liecība no studentes par iespējamo pārkāpumu. Līdz nedēļas beigām tiek vērtēts, vai pasniedzēju jāatstādina.

"Mēs ļoti nopietni uztveram studentu ziņojumus par jebkāda veida ētikas dabas pārkāpumiem ar studējošajiem. Arī izskanējušais gadījums šobrīd ir procesā, ir paskaidrojuma fāzes posms, kuru izvērtējot, tiks pieņemts lēmums par konkrētā pasniedzēja atstādināšanu. Rezultāts varētu būt šīs nedēļas laikā," pavēstīja Priede.

"Jaunu iesniegumu mums nav, taču ir procesā, kā jau tas iepriekš tika minēts, konkrētā pasniedzēja gadījums, un es ceru, ka mēs arī spēsim humāni pārtraukt darba attiecības, lai arī turpmāk nerastos šādas situācijas, kad ir pamats aizdomām par nepiemērotu uzvedību attiecībā pret studējošajiem," teica Priede, apstiprinot, ka jaunus iesniegumus, lai varētu pārtraukt darba attiecības, augstskola vairs negaida. "Ir jau procesā atstādināšanas procedūra."

Taču Mākslas akadēmija vēl šonedēļ un nākamnedēļ veic anonīmu studentu aptauju kopumā par šādiem gadījumiem iestādē. Augstskolas ieskatā jāstiprina drošas ziņošanas iespējas un vairāk jāiegulda psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanā, lai augstākās izglītības iestādēs būtu šādas uzticamības personas studentiem.

"Rosināsim un veidosim studējošajiem regulāru aptauju, lai tas nav tikai kampaņveidīgi, bet ik semestri, izvērtējot viņu sadarbību ar mācībspēkiem arī šajos jautājumos. 

Tāpat plānojam nākamās nedēļas laikā pabeigt izstrādi informatīvās lapas izveidei, kas apkopos tos gadījumus, kas ir kā pārkāpumi, lai studenti zina, kā to atpazīt, pirms ir noticis pārkāpums, un lai viņi arī ir informēti, kur vērsties un kāda ir procedūra augstskolas iekšienē vai ārpus skolas institūcijās, lai šis process būtu krietni ātrāks," skaidroja Priede.

Savukārt kultūras ministre šodien pēc tikšanās ar Mākslas akadēmijas pārstāvjiem konkrēto gadījumu nekomentēja un sacīja, ka tā ir augstskolas atbildība to risināt, tostarp kopā ar policiju, ja nepieciešams, taču pēc tikšanās ar rektoru viņa secinājusi, ka augstskola iedziļinās problēmā un izprot ētikas robežas. Par plašāku risinājumu kultūras augstskolās Kultūras ministrija ar Augstskolu padomi spriedīs piektdien.

Kultūras ministre Agnese Logina
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

"Ir vairāki mehānismi, kurus mēs pārrunāsim piektdien, viens no tiem ir nodrošināt, ka šādi iesniegumi nonāk neatkarīgā institūcijā ārpus konkrētās augstskolas. Tie varianti ir dažādi, tiem ziņojumiem ir jābūt anonīmiem, bet ir skaidrs, ka šāda veida slēgtā vidē ir salīdzinoši izaicinoši nodrošināt anonimitāti. Cilvēkiem, pie kā nonāk šie iesniegumi, ir jābūt ļoti augsta līmeņa profesionāļiem un ar zināšanām, kā to risināt," norādīja Logina.

Kopš publiskajā telpā parādījās ziņas par iespējamu seksuālu uzmākšanos Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, ziņas par līdzīgiem iespējamiem gadījumiem uzpeldējušas vēl arī citās augstskolās. Tādēļ izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša rosina augstskolās pārskatīt arī ētikas kodeksus, jo patlaban tie ir dažādi. Tāpat ministre neizslēdz, ka jāveido vienu vienotu ziņošanas sistēmu ārpus iestādēm.

"Mums būtu jāsaprot, kas šobrīd kurā augstskolā strādā. Sievietēm, kuras cietušas no vardarbības, dažādās valstīs ir ziņošanas sistēmas vietās, kur viņas jūtas droši, kā, piemēram, aptieka vai kaut kur, kur viņu neredz varmāka un nevar par to viņu kaut kādā veidā sodīt. Iespējams, ka tā ir kāda vienota sistēma studējošajiem, jo man liekas, ka šie pēdējie gadījumi liecina, ka šaurā vidē studenti nejūtas droši informēt par to, kas notiek, un līdz ar to arī negūst šo atbalstu. Jādomā, kādā veidā šī sistēma tiktu radīta. Mēs esam arī no savas puses uzrunājuši studējošos, kā viņi redz – kas būtu tas labākais veids," sacīja Čakša.

Izglītības ministrija savukārt līdz piektdienai gaida savā pakļautībā esošo augstskolu padomju atskaiti par esošo ziņošanas sistēmu, nākamnedēļ plānota tikšanās ar universitāšu pārstāvjiem, lai to apspriestu.

KONTEKSTS:

Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.

Akadēmija vērsusies Valsts policijā saistībā ar raidījumā izskanējušo informāciju, arī Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.

Policija 11. martā ir saņēmusi iesniegumu un sākusi resorisko pārbaudi.

JVLMA padome 11. martā izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti