Dienas ziņas

"Liepājas autobusu parks" šoferu trūkuma dēļ atceļ 42 reisus

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

VUGD: Mežā jādodas ar uzlādētu telefonu

Glābējiem apmaldījušos cilvēkus meklēt palīdz drons; šogad izsaukumu mazāk

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ik gadu glābj vairākus desmitus cilvēku, kuri apmaldījušies mežā un arī citu iemeslu dēļ netiek ārā. Viena no jaunākajām metodēm, kā cilvēki tiek meklēti mežā, ir ar drona palīdzību. Vēl pavisam nesen Valmieras novadā kāds vīrietis meklēts divas dienas. Meklēšanā iesaistījās 130 cilvēku gan no Zemessardzes, gan brīvprātīgajiem.  

Viens no pēdējiem gadījumiem, kad nācās izmantot dronu, notika 7. augustā, kad meklēja vīrieti ar veselības problēmām. Divu dienu meklējumi beidzās laimīgi – vīrieti novārgušu, bet pie samaņas, atrada purvā, guļot sūnās. 

VUGD Valmieras daļas komandieris Mārtiņš Lingarts pastāstīja, ka vīrietis atradies aptuveni divus kilometrus dziļi purvā: "Sākumā izsūtīja Mazsalacas autocisternu. Cik sapratu, cilvēku mežā bija atraduši civiliedzīvotāji un bija nepieciešama otrā mašīna no Rūjienas puses, lai palīdzētu cilvēku iznest ārā no meža, jo distance bija kādi divi kilometri."

Nomaldījušies un purvā iestiguši cilvēki nav retums VUGD ikdienā.

To apstiprināja arī VUGD Valmieras daļas vada komandieris Reinis Pinnis, atminoties kādu konkrētu gadījumu: "Viena situācija kādus gadus atpakaļ bija, – pienāk pieteikums, ka cilvēks netiek ārā no meža. Sazinoties ar cilvēku, viņš mācēja nosaukt apdzīvotu vietu puses, bet uzreiz nebija skaidrs, kas tad viņam neļauj izkļūt no tā meža.

Sarunas gaitā konstatējām, ka viņš slīgst purvā, jo to viņš sākumā bija aizmirsis pieminēt."

Un šādās situācijās tieši drona palīdzība vajadzīga arvien biežāk. 

Drons aprīkots ar skaņas signālu, ar ko piesaistīt cilvēka uzmanību. Tas aprīkots arī ar termokameru, pastāstīja Lingarts, norādot, ka vadības pultī redzams siltuma starojums: "Vai tie ir dzīvnieki, vai cilvēks, mēs to visu redzam."

Šogad Latvijā saņemti 27 izsaukumi par cilvēkiem, kuri nomaldījušies.

Citus gadus šis skaitlis bijis lielāks, un tas saistīts ar to, ka mežos šogad nav tik daudz sēņu un ogu.  

VUGD vecākā inspektore Sandra Vējiņa pastāstīja, ka citus gadus izsaukumu skaits sasniedzis pat 80. To skaitu ietekmē arī laikapstākļi, norādīja Vējiņa.

Dodoties mežā, ir svarīgi informēt piederīgos, uzvilkt košas krāsas apģērbu. Svarīgi arī padomāt, ko ņemt līdzi groziņā.

"Piemēram, kaut kāds "snikerīts", kaut kas ēdams, lai enerģija būtu, dzeramais ūdens, uzlādēts mobilais telefons, par sliktu nenāktu arī mazā aptieciņa, ja jums ir kaut kādas veselības problēmas," mežā līdzi ņemamo uzskaitīja Pinnis.

Ugunsdzēsēju pieredzē ir arī dažādi interesanti gadījumi, kas saistās ar cilvēku meklēšanu. 

"Pirms gadiem trīs Trikātas pusē mežā bija apmaldījusies sieviete. Mēs viņu atradām tikai jakā, jo drēbes viņa bija aizdedzinājusi, lai vakarā varētu sasildīties. Tad mēs tādu puspliku viņu atradām, un viss bija kārtībā ar sievieti," atminējās Lingarts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti