Panorāma

Plāno Ukrainas bēgļu bērniem likt mācīties Latvijas skolās

Panorāma

Partiju aprīļa reitingos – mainās top 3

Reitingi: Piektā daļa nav izlēmusi, par ko balsot EP vēlēšanās

Partiju reitingi pirms Eiroparlamenta vēlēšanām: līderpozīciju saglabā Nacionālā apvienība

Jūnijā notiks Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, kurām iesniegti 16 kandidātu saraksti. Ja EP vēlēšanas notiktu maijā, tad deviņus deputātu mandātus dalītu astoņas partijas, liecina SKDS aptaujas rezultāti. Līderpozīcijā ar reitinga kāpumu pret iepriekšējo aptauju ir Nacionālā apvienība, bet otrajā vietā "Jaunā Vienotība", kurai atbalsta kritums.

Cik ir iedzīvotāju, kuri nezina, par ko balsotu, ja vēlēšanas notiktu rīt, un tādu, kuri uz vēlēšanām nedosies? Atbilde "grūti pateikt" maijā skanējusi retāk nekā martā, kad šāda aptauja veikta iepriekšējo reizi – 19,2 % pret 21,4. Pavisam nedaudz pieaudzis to cilvēku skaits, kas uz vēlēšanām nedosies – maijā 17,2%.

Bet par ko gatavi balsot tie, kuri uz vēlēšanām dosies?

Lielākais potenciālo vēlētāju atbalsts – 11% – ir Nacionālajai apvienībai, šim politiskajam spēkam pret marta aptauju ir pieaugums. Otrajā vietā (gan ar kritumu) ierindojas "Jaunā Vienotība". Viņiem balsi sola 8,1%. Trešie – "Saskaņa", kam maijā ir 7,1%, un tas ir kāpums pret iepriekšējo aptauju. Kāpums arī "Progresīvajiem", kuriem maijā ir 5,9% potenciālo vēlētāju atbalsts. Līdzīgs 5,8% atbalsts un arī kāpums ir partijai "Latvija pirmajā vietā". "Apvienotais saraksts" maijā ir sestā populārākā izvēle – šim spēkam balsi EP vēlēšanās sola 5,7% vēlētāju, un tas ir kāpums pret martu. Savukārt "Latvijas attīstībai" 4,2% potenciālo vēlētāju atbalsts un kritums. Kritums arī "Stabilitātei!", par kuru balsot šobrīd gatavi 3,7%.

Ar ļoti līdzīgu rezultātu maijā atbalsts Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) un "Suverēnajai varai" – attiecīgi 2,9% un 2,8% un abiem – pieaugums. Neliels kritums un 1,7% atbalsts maijā Jaunās konservatīvās partijas sarakstam, tikpat – Centra partijai, kam pieaugums. Labāki rezultāti nekā iepriekš ir arī partijai "Apvienība Jaunlatvieši" – maijā 1,3% sola balsot par viņiem. Apvienībai "Kustība "Par!"" maijā 0,8% atbalsts un kritums pret iepriekšējo aptauju. "Tautas varas spēkam" – maijā 0,6% atbalsts, kas ir vairāk nekā iepriekš. Lielāks atbalsts arī politiskajam spēkam "Tauta. Zeme. Valsts" – 0,4%.

Bet kā izskatītos vēlēšanu rezultāti, kuros ņem vērā respondentu apņēmību piedalīties vēlēšanās? Ja vēlēšanas noritētu maijā, piecu procentu barjeru pārvarētu astoņas partijas: pirmie – Nacionālā apvienība, tad "Jaunā Vienotība", "Progresīvie", "Saskaņa", "Latvija pirmajā vietā", "Apvienotais saraksts", "Latvijas attīstībai" un "Stabilitātei!". Šie spēki arī dalītu deviņus Latvijas mandātus.

Tikmēr aiz 5% svītras paliktu pārējie astoņi politiskie spēki, kuriem, lai iekļūtu Eiroparlamentā, vēl jāaudzē vēlētāju atbalsts. Vistuvāk barjerai ir "Suverēnā vara" un ZZS. Jāatgādina, ka piektā daļa vēl nav izlēmusi, par ko balsot, un tas vēlēšanās var noteikt, kurai partijai tiks mandāts un kuri politiskie spēki to nesaņems.

Aptauja notika no 10. līdz 15. maijam, un tajā aptaujāti 1505 Latvijas pilsoņi.

KONTEKSTS:

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks 8. jūnijā. Sarakstus pieteikušas 16 partijas, izlozēti arī vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti