Rīta Panorāma

Britu karaļnama pārstāvjiem veselības problēmas

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts policijas priekšnieku Armandu Ruku

Policijas priekšnieks par jauniešu noziegumiem: Šie ir atsevišķi kliedzoši gadījumi

Šā gada sākumā pastrādātie noziegumi Rēzeknē, kur trīs pusaudži nogalināja divus vīriešus, bet vienu ievainoja, un Jūrmalā, kur pusaudzis uz ielas nodūra vienaudzi, ir atsevišķi kliedzoši gadījumi, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Vienlaikus šie gadījumi ir signāls, ka ir jāstrādā ar bērniem, kam ir uzvedības traucējumi un kuri neaug labvēlīgā vidē, turpināja Ruks.

"Šādi gadījumi periodiski ir, bet kopumā, salīdzinot pa gadiem gan valstī notiekošo, gan citās valstīs notiekošo, noziedzības līmenis ir stabils un pēdējos gados krietni krities. Salīdzinot ar laiku pirms 10–20 gadiem, situācija ir krietni labāka," norādīja Ruks.

"Mēs tiešām esam salīdzinoši miera sala, bet noziedzība ir sociāla parādība, un būtu utopiski domāt, ka noziegumus varēs izskaust pavisam."

Ruks uzsvēra, ka ne tik tālā pagātnē noziegumu skaits, ko pastrādāja nepilngadīgie un mazgadīgie, bija daudz lielāks. "Smagie noziegumi plus/mīnus ir līdzīgā skaitā, citu gadu nav neviena. Tie ir atsevišķi kliedzoši gadījumi," norādīja Ruks.

Kriminālatbildība iestājas no 14 gadiem, bet likumdevējs ir paredzējis audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus. Stingrākais no tiem ir probācijas novērošana, nosakot arī dažāda veida aizliegumus un nozīmējot speciālistu palīdzību. "Lai pēc gadiem viņš nav noziedznieks, neatgriezeniski norakstīts jau 11–12 gadu vecumā," piebilda Ruks.

Citāds vecuma slieksnis, pēc Ruka domām, neko nemainītu, jo atņemt dzīvību var arī pavisam mazi bērni, nesaprotot, ko dara.

"Jautājums tad ir par cilvēka uztveri, kādēļ viņš tāds ir veidojies, kāda ir sabiedrības attieksme, kāda ir vide. Tas ir nepārtraukts darbs ģimenēs, skolās, jāseko līdzi bērnam, jāstrādā psihologiem, bieži tas saistīts ar konkrēto speciālistu pakalpojuma pieejamību, finansējumu. Šīs lietas noteikti ir uzlabojamas," atzina Ruks.

Arī jauniešu bandas nav normāla parādība.

"Bērni un pusaudži pulcējas, ir plašas saziņas iespējas, slēgtas grupas, interneta vidē saskatās vardarbību, spēlē vardarbības spēles, neviens viņus neierobežo. Te ir stāsts par vecākiem – ir jāskatās, ko bērns dara interneta vidē, kur viņš var kļūt par upuri vai arī ietekmējoties – par vardarbīgu personu," uz vecāku un pedagogu atbildību norādot, uzsvēra Ruks.

Imantas jauniešu kautiņa lietu policija ir nodevusi prokuratūrai, informēja Ruks.

Savukārt attiecībā uz bērnu kautiņu Mežciemā Ruks norādīja, ka policijā nav ne iesnieguma, ne ir zināmi bērni, kas tajā iesaistīti. Taču videoierakstā redzams, ka apkārt ir daudz pieaugušo, bet neviens neiejaucas. "Tā ir sabiedrības kopējā attieksme, jo policija, lai kā gribētu, pēc svilpiena, pēc minūtes nevar būt notikuma vietā," norādīja Valsts policijas priekšnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti