Panorāma

Baltijas valstu aizsardzības ministri vienojas stiprināt gaisa telpas drošību

Panorāma

Panorāma

LIZDA iepazinusies ar streika prasību izpildes aprēķiniem

Arodbiedrību arvien neapmierina IZM aprēķini pedagogu streika prasību izpildei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) arvien nav apmierināta ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) aprēķiniem saistībā ar pedagogu streika prasību izpildi. IZM apgalvo – ar papildus piešķirto naudu pietiks prasību izpildei. Tikmēr LIZDA norāda – ministrija aprēķinus nemitīgi pilnveido, tie neesot pilnībā skaidri. Sarunas par šo jautājumu starp pusēm turpināsies jaunnedēļ. 

ĪSUMĀ:

  • Pedagogi streikā prasīja paaugstināt darba algu visiem skolotājiem un sabalansēt slodzes. 
  • Skolotāji panāca, ka politiķi atrod vairāk naudas izglītības nozarei. 
  • Arodbiedrībai trūcis aprēķinu, kas pierādītu, ka ar atvēlēto naudu pietiks visu prasību izpildei. 
  • IZM pārliecināta – aprēķini ir korekti un prasības ir izpildītas. 
  • LIZDA apgalvo – aprēķini vairākkārt mainījušies; ministrija nevar paskaidrot – kādēļ. 
  • LIZDA padome uzskata, – ja rudenī nepietiks līdzekļu, ministrei jāatkāpjas.

Ja gadījumā tiks konstatēts, ka rudenī, sadalot šo mērķdotāciju, nepietiek, tad [LIZDA] padome uzskata, ka nozares ministram ir pašam jāatkāpjas."

Pedagogu protestā un streikā tika prasīts paaugstināt darba algu visiem skolotājiem un sabalansēt nevienmērīgās slodzes. Skolotājiem izdevās panākt, ka galu galā politiķi atrod vairāk naudas izglītības nozarei. 

Līdz šim arodbiedrībai trūcis pierādījumu aprēķinu veidā, kas apliecinātu, ka atvēlētās naudas pietiks patiešām visu prasību izpildei. Par to vairākas dienas runāts ar atbildīgās ministrijas darbiniekiem.

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") norādīja: "Finansējums atalgojuma pieaugumam un slodžu balansēšanai pietiek. Viena tāda svarīga lieta, ka lielākā daļa šī finansējuma novirzās slodžu balansēšanai. Jo caur šiem datiem parādās, ka vispārējā izglītībā vislielākais trūkums ir tieši šī pārslodze. No 1. septembra dotācijas apjoms vidēji pašvaldībās pieaug par 17,4%. Un 94 miljoni šogad kopumā ir novirzīti gan atalgojuma pieaugumam, gan slodžu balansam."

Ministre atzina – datu sistēma un analītika kopumā līdz šim nav bijusi IZM stiprā puse, bet to stiprinot. 

Tikmēr pārliecības aizvien nav arodbiedrībai. LIZDA vadītāja Inga Vanaga stāstīja, ka IZM sagatavotie aprēķini mainījušies vairākkārt. Arī otrdien un trešdien prezentētie aprēķini bijuši atšķirīgi. 

Latvijas Radio intervijā Vanaga skaidroja, ka ministrija piesaistījusi ekspertu, kas veic aprēķinus. Kopumā LIZDA vadītāja atzina, ka situācija kļuvusi nedaudz skaidrāka, tomēr arodbiedrība joprojām neesot "tik drosmīga kā ministrija savos apgalvojumos, ka visas prasības ir izpildītas".

Vanaga sacīja: "Nepilna mēneša laikā piecas reizes ir mainījušies aprēķini. Novērtējam, ka IZM ir piesaistījusi ekspertu, kas rēķina. Arī eksperts nespēj atbildēt, kāpēc divu nedēļu laikā ir mainījušies aprēķini vairāku miljonu eiro apmērā."

Tāpat Vanaga atzina, ka trūkst finanšu caurskatāmības: "Finansējums patiešām ir papildus piešķirts, bet nav vēl šī finanšu plūsmas caurskatāmība. Tad, ja gadījumā nepietiek ar šo finansējumu visu streika vienošanās prasību izpildei, jo šobrīd mēs nevaram galvot, ka pilnībā pietiek, turpināsim darbu.

Ja gadījumā tiks konstatēts, ka rudenī, sadalot šo mērķdotāciju, nepietiek, tad [LIZDA] padome uzskata, ka nozares ministram ir pašam jāatkāpjas."

Vanaga tāpat atklāja, ka sarunas, ejot cauri detalizētiem aprēķiniem, turpināsies nākamnedēļ.

KONTEKSTS:

Nesagaidot no valdības pedagogu algu palielināšanas grafiku, pedagogu arodbiedrības padome 24. aprīlī ar protesta gājienu sāka trīs dienu streiku.

Arodbiedrība prasīja politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu. Tikmēr politiķi, tāpat kā pērn rudenī, atkal centās novērst streiku – valdība pedagogu atalgojuma grafiku apstiprināja sēdē otrdien, 18. aprīlī,  bet noteikumus, kā cels pedagogu atalgojumu – piektdien, 21. aprīlī.

Streika laikā LIZDA panāca arī valdības lēmumu, kas paredz piešķirt papildus 4 168 067 eiro mērķdotācijām pašvaldībām visu pedagogu atalgojuma palielināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti