Daugavpilī gatavojas slēgt visas azartspēļu zāles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Jaunais Pašvaldību likums, kas stājās spēkā šogad, vietvarām ļauj pašām izlemt azartspēļu zāļu likteni. Daugavpils jau 2019. gadā paudusi "stingru nostāju pret šīm sabiedrību degradējošajām izklaides vietām, kas jāver ciet", norādīja pilsētas mērs Andrejs Elksniņš. 

ĪSUMĀ:

  • Daugavpilī 2019. gadā dome noteica – azartspēļu zāles drīkst būt tikai 3 vai 4 zvaigžņu viesnīcās.
  • Pašvaldību likums no 1. janvāra ļauj vietvarām noteikt azartspēļu atrašanās vietas.
  • Daugavpilī gatavojas slēgt 10 spēļu zāles.
  • Notiek sabiedriskā apspriešana, vairums iedzīvotāju atbalstot domi.
  • Dome plāno izlemt līdz jūnijam. Ja lēmumu pieņems, spēļu zāles aizvērs pēc 5 gadiem.

Spēļu zāļu klienti regulāri pārkāpj sabiedrisko kārtību, tādēļ Daugavpils pašvaldība par licences anulēšanas iespējām jau 2019. gadā brīdināja tās spēļu zāles, kas nespēj nodrošināt apkārtnē sabiedrisko kārtību un drošību. Vairumā gadījumu sabiedriskās kārtības pārkāpēji bija kautiņu dalībnieki. Nereti blakus esošo māju iedzīvotāju mieru traucē skaļa mūzika un iereibušie azartspēļu cienītāji.

Jau tolaik teritoritālā plānojuma dokumentos dome ieviesa nosacījumus, ka šāda uzņēmējdarbība pilsētā var notikt tikai speciāli atvēlētās vietās – 3 vai 4 zvaigžņu viesnīcās.

Kopš pašvaldības lūguma šajās izklaides vietās uzlabot sabiedrisko kārtību un nodrošināt mieru pagājuši jau vairāk nekā 3 gadi, bet "situāciju tas nav uzlabojis, un tās ir jāver ciet," atzina Daugavpils domes priekšsēdētājs.

"Ar 1. janvāri stājās spēkā jaunais Pašvaldību likums, kurš ir pateicis, ka pašvaldībām ir tiesības par šo [azartspēļu zāļu atrašanās vietām] lemt. Daugavpils gadījumā ir teritoriālais plānojums ar ierobežojumiem, kuru ministrijā toreiz apstiprināja. Mēs esam apkopojuši informāciju par minēto azartspēļu zāļu darbību un atrašanos un

šobrīd virzām jaunus saistošos noteikumus, kuri pēc būtības ļaus mums slēgt šīs vietas," norādīja Elksniņš.

Pašlaik pilsētas teritorijā darbojas 10 spēļu zāles, no kurām lielākā daļa atrodas pilsētas centrā. Jaunie saistošie noteikumi paredz, ka šāda uzņēmējdarbība nav atļauta 100 metrus no sabiedriskām ēkām vai iestādēm un parkiem vai skvēriem, tātad visas šīs vietas atbilst kritērijiem, kas ļauj apturēt to darbību.

"Azartspēles nav ne tā labākā uzņēmējdarbības forma, ne arī tas saudzē mūsu iedzīvotājus, jo problemātika šāda veida uzņēmējdarbībai ir milzīga, tiek jauktas ģimenes un visas no tā izrietošās bēdas domei vēsturiski nav pieņemamas," skaidroja Elksniņš.

Iedzīvotāji no 13. līdz 27. martam var iesniegt savu viedokli par vietām un teritorijām Daugavpilī, kurās nav atļauts organizēt azartspēles.

Daugavpiliešu domas atšķiras, taču lielākā daļa atbalsta pašvaldību, pauda pilsētas mērs: 

"Sabiedriskajai apspriešanai ir konsultatīvs raksturs, un šobrīd cilvēki raksta gan individuāli, gan sociālajos tīklos – ir viennozīmīgs vairākums tam, ka spēļu zāles būtu jāierobežo."

Daugavpils domē norādīja, ka vēsturiski azartspēļu zāles no labākajām vietām izstūma gan kafejnīcas, gan vietējos tirgotājus, gan arī aktīvās atpūtas vietas bērniem un jauniešiem, jo varēja atļauties maksāt lielo īres cenu, un tas ir vēl viens no iemesliem, kādēļ šīs izklaides vietas jāslēdz. 

"Atbilstoši Satversmes tiesas spriedumam šāda lēmuma spēkā stāšanās termiņš tiek noteikts 5 gadi. Respektīvi, mēs šodien lemjam, bet izvākšanās notiek tajā piektajā gadā.  Satversmes tiesa uzskata, ka, izmainot tiesisko kārtību, ir jādod saprātīgais laiks – uzņēmējiem plānot jaunu uzņēmējdarbības formu, darbiniekiem – plānot jaunas darba vietas un, iespējams, pārkvalificēties, telpu īpašniekiem meklēt jaunus īrniekus," skaidroja mērs.

Lēmumu par azartspēļu zāļu slēgšanu Daugavpils dome plāno pieņemt līdz jūnijam, un, ja tas tiks apstiprināts, azartspēļu zālēm pilsēta būtu jāpamet 2028. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti