Uz izsaukumu par bērnu kautiņu Rīgā policija brauc 40 minūtes; aculiecinieku pārsteidz likumsargu vienaldzība

Uz izsaukumu par bērnu kautiņu, kas notika Rīgā, Mežciemā, netālu no skolām, policija braukusi 40 minūtes. Pa to laiku kautiņā iesaistītie jau bija paspējuši aiziet katrs uz savu pusi, Latvijas Radio ziņoja aculiecinieks. Lai gan viņš policijai ir nodevis kautiņa fotogrāfijas, likumsargi neesot vēlējušies bērnus meklēt.  

Aculiecinieks teica, ka otrdien, 16. janvārī, ap diviem dienā Mežciemā, netālu no Biķernieku un Hipokrāta ielas krustojuma ir redzējis, kā vairāki aptuveni 4.–5. klases bērni kaujas, precīzāk, viens spārda guļošu vienaudzi pa muguru, bet pārējie stāv blakus un vēro.

Aculiecinieks notikušo novērojis, braucot automašīnā. Pēcāk viņš šiem jauniešiem esot pietuvojies, izsaucis policiju, taču sarunās ar viņiem nav iesaistījies, jo tas, viņaprāt, ir jādara pareizi. Vēlāk zēni devušies katrs uz savu pusi, un daži pat aizbrauca ar autobusu prom. Visu to laiku aculiecinieks vairākkārt sazinājās ar policiju, kur atbildējuši, ka ekipāža ir ceļā. Galarezultātā likumsargi ieradušies vien 40 minūtes pēc izsaukuma.

Aculiecinieks ir Gints Kauniste, kurš pirms daudziem gadiem ieguvis izglītību Policijas akadēmijā, vēlāk strādājis arī par skolotāja palīgu. Viņš stāstīja, ka

policijai nodevis kautiņu fotogrāfijas, taču viņš ir šokēts, ka policija bērnus nesāka meklēt.

"Nekādi soļi – tā man tika pateikts – netiks veikti. Īsti bez skaidrojuma. Lai gan ir Valsts pārvaldes iekārtas likuma 54. pants, kur pateikts, ka iestādes, lai darītu savas funkcijas, sadarbojas. Kāpēc tas nenotiek? Kāpēc Valsts policija to neveic? Kāpēc viņi nevēršas pie pašvaldības policijas, pie Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas? Es domāju, ka tā nav laba pārvaldība. Viņi nedara to, ko šis regulējums uzliek par pienākumu darīt mūsu visu drošībai. Viņi nokavēja, novēloti [ieradās], kad ir informācija, ka kādu sit. Viņi nedrīkst tik ilgi braukt.

Otrs – viņi nekādus tālākus soļus nesper. To es varētu raksturot ar vārdu "vienaldzība"," sacīja Gints. 

Turklāt Bērnu tiesību aizsardzības likums paredz, ka katrai personai ir pienākums nekavējoties ziņot policijai, Bērnu aizsardzības centram, bāriņtiesai vai sociālajam dienestam, ja ir aizdomas vai pastāv apstākļi, kas var apdraudēt bērna dzīvību vai veselību.

Valsts policijā Latvijas Radio noskaidroja, ka likumsargi uz izsaukumu braukuši pat 44 minūtes. Policijas pārstāve Gita Gžibovska skaidroja, ka "policijas ierašanās prasīja ilgāku laiku nekā ierasts, ņemot vērā, ka otrdien bija sniegputenis, kas ievērojami apgrūtināja satiksmi un jebkura autovadītāja, ne vien policijas, pārvietošanos pa pilsētas ielām, kā arī bija sevišķi liels izsaukumu skaits".

"Policija notikuma vietā no izsaucēja ir pieņēmusi fotogrāfiju ar bērniem, kuri atradušies notikuma vietā, un pievērš pastiprinātu uzmanību vietām, kur varētu pulcēties nepilngadīgie.

Šobrīd policijā nav vērsies neviens iedzīvotājs, kura bērns varētu būt cietis šajā kautiņā," norādīja policijas pārstāve.

Gžibovska atzina, ka uz šāda veida izsaukumu policijai ir jāierodas 25 minūšu laikā.

Pēdējā laikā šī ir jau kārtējā reize, kad uz ielas smagi sakaujas jaunieši. Pagājušajā nedēļā Jūrmalā viens jaunietis otru pat nogalināja.

Sabiedrību visu laiku aicina būt aktīviem un par notikumiem ziņot, bet šajā reizē Mežciemā izskatās, ka likumsargi varēja nostrādāt operatīvāk un profesionālāk.  

Biedrības "Laiks jauniešiem" vadītājs Gints Jankovskis teica, ka policijai prioritārāki izsaukumi var būt, bet, salīdzinot ar šo konfliktu, viņš apšauba, ka ir kādi aktuālāki darbi, tāpēc policijai vajadzēja ierasties krietni savlaicīgāk.

"Mēs šobrīd strādājam ar reālām sekām. Mēs šobrīd to apslāpējam, bet ilgtermiņā tas nekādā veidā neglābs šīs situācijas, kas nāks ārā viena pēc otras. Protams, es piesitu pie koka un ceru, ka tā nebūs, bet manā izpratnē ir jāstrādā jau šobrīd ar desmitgadīgajiem, vienpadsmitgadīgajiem, es pat teiktu, ka varbūt ar deviņgadīgajiem. Problēmas sakne ļoti bieži ir mājās. Mēs redzam tikai to, kas iznāk ārā – neapmierinātība skolā, neapmierinātība citur. Jāskatās daudz kompleksāks variants. To varēs izdarīt, tikai strādājot visiem kopā – skolām, organizācijām, pašvaldību jauniešu centriem, interešu izglītībām," norādīja Gints Jankovskis.

Pretējā gadījumā jaunieši savas negatīvās emocijas turpinās izrādīt – uzskata Jankovskis.

Netālu no pieminētā kautiņa atrodas Rīgas 89. vidusskola un Mežciema pamatskola. Rīgas domē teica, ka neviens šajās skolās par šo konfliktu nav vērsies, attiecīgi domei par kautiņu viedokļa nav. Tajā pašā laikā dome par šāda veida incidentiem aicina vērsties skolās. To varot darīt arī notikumā cietušie un aculiecinieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti