Panorāma

"Progresīvie" iepazīstina ar sarakstu EP vēlēšanām

Panorāma

Panorāma

Jūrmalā par vienaudža noduršanu aizdomās turētais pusaudzis skolu klātienē šogad neapmeklēs

Jūrmalā par vienaudža noduršanu aizdomās turētais pusaudzis skolu klātienē šogad neapmeklēs

Mežmalas pamatskolas skolēni, skolotāji un vecāki sēro par 6. klases skolnieku Maksimu, kura dzīvība izdzisa kautiņa laikā no naža vienaudža rokās pagājušajā nedēļā. Pie sociālās aprūpes centra "Sprīdītis" Slokā, kurā dzīvo varmāka, dežurē pašvaldības policija. Nolemts, ka dūrējs klātienē skolas solā neatgriezīsies un mācības turpinās attālināti. Policija pastiprināti vērtē arī dažādus draudus, kas tiek izteikti dūrēja ģimenei un aprūpes centram, jo negrib pieļaut, ka varmācība rada varmācību. Notikusī traģēdija aktualizē jautājumu par negribētiem pusaudžiem, kuri saviem vecākiem nerūp un bieži viņi jau ļoti agri nostājas uz likuma pārkāpšanas ceļa. 

ĪSUMĀ:

  • Nogalināto zēnu skolā atceras kā jauku; izglītības iestādē ir ļoti lielas sēras.
  • Aizdomās turamais skolā šogad neatgriezīsies.
  • Aizdomās turētais mācījies citā skolā; viņa vecākiem pārtrauktas aprūpes tiesības.
  • Tagad viņa aizbildne ir bērnu un jauniešu mājas "Sprīdītis" vadītāja.
  • Lai gan ar viņu strādājusi krīzes komanda, aizdomās turētais arvien ne ar vienu nerunā.
  • Jauniešu mājas vadītāja: Konflikts starp jauniešiem izvērties alkohola reibumā.
  • Pēc slepkavības draudus saņem arī aprūpes iestāde; to apsargā pašvaldības policija.
  • Pašvaldības policijas priekšnieks uzskata – šiem jauniešiem trūkst piesaistes personas.

Mežmalas pamatskolā sēro visi

Šī slepkavība ir ārkārtējs notikums Jūrmalā – gan slepkavam, gan upurim ir tikai 13 gadu.

Nogalinātais zēns Maksims mācījās Mežmalas pamatskolā un dzīvoja ģimenē. Ar mammu. Bija jauks un atsaucīgs, tiesa – nevedās mācības. Tādēļ palika uz otro gadu 6. klasē. Bet skolā par Maksimu ļoti sēro.

Nogalinātais Maksims
Nogalinātais Maksims

"Dzīvespriecīgs bērns! Maksims bija ļoti mīlīgs, jauks. Tāds atbildīgs. Viņš vienmēr nāca pretī. Pazinu kopš pirmsskolas," sacīja skolas medmāsa Vita Vasiļjeva.

Vasiļjevas meita ir vienā vecumā ar Maksimu. Tagad viņa kā vecāku padomes locekle uzņēmusies savākt ziedojumus zēna ģimenei bērēm un atbalstam. Pēdējās dienās ik pa brīdim māsiņas kabinetā ienāk kāds bērns vai skolotājs un atnes naudu. 

Mežmalas pamatskolā vecāko klašu meitenes raud, starpbrīžos nav ierastās kņadas, bērni ir ļoti klusi. Maksima piemiņai aizdegta svece. 

"Kā var justies droši? Uz ielas Jūrmalā ir nogalināts bērns! Tas ir neaptverami, man trūkst vārdu. Man sākas uztraukums un bailes. Un man kā mammai tagad ir bail laist bērnu uz treniņu," sacīja Vasiļjeva. 

Aizdomās turamais skolā šogad neatgriezīsies

Savukārt bērnu un jauniešu mājas "Sprīdītis" vadītāja Sarmīte Grope norādīja, ka pusaudzis, no kura rokas mira Maksims, atrodas aprūpes iestādē. 

"Un ir droši zināms, ka skolas solā viņš šogad neatgriezīsies," piebilda Grope.

Pusaudzis mācījās skolā Pumpuros. Viņa vecākiem pārtrauktas aprūpes tiesības. Tāpēc var teikt, ka viņa mamma ir Grope. Tieši viņa ir aprūpes mājas "Sprīdītis" 15 audzēkņu aizbildne likuma priekšā. 

Pēc slepkavības klusums valda arī "Sprīdītī". Lai gan te strādājusi krīzes komanda, pusaudzis joprojām ne ar vienu nerunā.

Grope stāstīja: "Viņš tādā kā burbulī. Viņš jūt, ka visi no viņa norobežojas. Ar viņu strādā psihologs. Un izglītība [turpināsies] tālmācības procesā. Šoka situācija ir ne tikai iesaistītajiem, bet visiem. Viņi šo sauc par savām mājām, un viņi pārdzīvo, ko runā par viņu mājām, ka viss ļaunums nāk no viņu mājas."

Sprīdīša vadītāja atzina, ka nav viegli. Visi audzēkņi ir ar savu bagāžu – piedzīvojuši dažāda veida vardarbību. No viena atteikušies arī adoptētāji. Sajūta, ka neesi vajadzīgs pašiem tuvākajiem – mātei un tēvam –, pārvēršas agresijā pret visu pasauli.

Grope pauda: "Jā, mums ir epizodes, kad lieto alkoholu. Un ir, kad ir intoksikācija. Un ir situācijas, kad saucam Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Bet ar katru ir individuāla pieeja. Un svarīgi veidot piesaisti. Pirms gada ienāca bērns, jau 16 gadi, kurš bieži apmeklējis "Origo", un viņš mazākajiem šo prasmi nodeva, kas ir "Origo". Un sāka braukāt, un apguva gan klaiņošanu, gan lietošanu un zagšanu. Un šī situācija bija tāda, ka atkal viņi brauca no "Origo" alkohola reibumā un izvērtās šis konflikts."

Aprūpes iestāde saņem draudus; to apsargā policija

Pēc slepkavības draudus saņem arī aprūpes iestāde. 

Grope sacīja: "Ir ārēji draudi no sabiedrības. Mums svarīgi, lai neizceļas atriebības gājieni. Tagad mums šie bērni jāsargā arī no ārējās vides."

Tagad iestādi apsargā pašvaldības policijas ekipāžas, kas katru vakaru pie tās dežūrē.

Jūrmalas pašvaldības policijas priekšnieks Uldis Bēniņš norādīja: "Lai vardarbība neveicinātu vardarbību, tas nav pieļaujams nekādā gadījumā. Mēs veicam apsekošanu uz vietas. Un papildus pievēršam uzmanību visiem nepilngadīgajiem Kauguros un Slokā."

Jūrmalas pašvaldības policijā skaidroja, ka pēc liecinieces zvana notikuma vieta sasniegta trīs minūšu laikā.   

"Mūsu darbinieki ieradās pirmie, bet [Maksims] jau bija bez dzīvības pazīmēm. Notikums raisa emocijas, un tas ir saprotams. Tas ir ārkārtējs notikums ar drausmīgām sekām, bet tas ir viens atsevišķs notikums, kas ir kontekstā ar nepilngadīgo uzraudzību kā tādu," sacīja Bēniņš.

Visi kautiņā iesaistītie bija savstarpēji pazīstami, pat draugi. Tagad policijā skaidro, kāpēc radās strīds, kas beidzās ar nāvi. 

Pašvaldības policijas priekšnieks uzskata, ka šiem jauniešiem ļoti trūkst piesaistes personas. 

"Šiem bērniem nav paveicies ar vecākiem. Nav tās ģimenes mīlestības, bet viņam ir jārada sajūta, ka viņš ir ģimenē. Bet jābūt prasībām arī pret viņu. Un jābūt pienākumiem. Ir jāiet uz skolu," atzīmēja Bēniņš.

Iestādes "Sprīdītis" bērni mācās gan vispārizglītojošās skolās, gan speciālās programmās. Tā kā dūrējam ir 13 gadi, viņu nevar ne tiesāt, ne sodīt. Visa atbildība gulstas uz iestādes "Sprīdītis" vadītāju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti