Panorāma

Pie aizsardzības dienestā uzņemtajiem karavīriem Ādažu bāzē viesojas tuvinieki

Panorāma

Panorāma

PSKUS donora nieri pirmo reizi izņem laparoskopiski

Stradiņa slimnīcā​​​​​​​ donora nieri pirmo reizi izņem laparaskopiski

Paula Stradiņa slimnīcā veikta Latvijā pirmā donora nieres izņemšana no dzīva donora laparaskopiski. Un reizē tā ir simtā nieres transplantācija no dzīva donora Latvijā. Savu nieri vīram ziedoja sieva. Lai mazinātu komplikāciju risku, slimnīcā orgāna izņemšana notika mazāk invazīvi un turpmāk slimnīcā plāno šādi operēt ikvienu dzīvo donoru.

Inese Paegle uzskata, ka orgānu saderība bija brīnums, jo ne bērnu, ne māsas niere vīram Jānim nederēja.

Inese ar Jāni laulībā nodzīvojusi 36 gadus. Kad vīram konstatēja nieru mazspēju un vēlāk izņēma vienu nieri, transplantācija bija vienīgais risinājums. Tā Inese kļuva par simto cilvēku Latvijā, kas kādam ziedojis savu orgānu dzīves laikā.

Paula Stradiņa slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs Egils Vjaters uzsver, ka nieru transplantācija Latvijā ir droša, bet gribējies pēc iespējas saudzēt donorus.

"Mēs operāciju izveidojām vēl labāku un vēl draudzīgāku pacientiem, jo mēs apvienojāmies – nefrologi, urologi un transplantologi. Nefrologi gatavo slimniekus, urologi veic dzīvam donoram nieres izņemšanu caur dūrieniem. Tā operācija ir daudz draudzīgāka, pacients ātrāk atgriežas mājās un sociālā dzīvē," stāsta Vjaters.

Pieredze laparaskopisku operāciju veikšanā urologiem ir liela, vismaz 1000 operāciju gadā, taču niere gan izņemta pirmo reizi.

"Ir četri dūrieni, pusotru centimetri lieli, pa tiem tiek ielikti instrumenti. Pirms izņemšanas tiek izveidots 4–5 cm liels grieziens, pa kuru nieri  netraumētu izņem," skaidro Vjaters. "Labs ārsts pirms jebkuras operācijas drusku uztraucas. Tā kā tā bija pirmā šāda veida, bija satraukums, bet viss izdevās ļoti labi."

Nu jau Inese un Jānis atgriezušies ikdienas ritmā, bet ārstu uzraudzībā abiem jāpaliek visu atlikušo mūžu. Viņi smejas, ka tas tagad saista tāpat kā 36 gadi, kas pavadīti laulībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti