Žurnāls: Nacionālajai apvienībai draud valsts naudas zaudēšana uz gadu un 210 000 eiro atmaksa budžetā

Nacionālajai apvienībai (NA) draud valsts finansējuma zaudēšana uz gadu un prasība atmaksāt aģitācijā pārtērētos 210 000 eiro, vēsta žurnāls "Ir".

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) konstatējis, ka 2022. gadā NA ir pārsniegusi politiskajai aģitācijai noteikto budžeta tēriņu limitu par 210 673 eiro, un gatavo lēmumu par šīs summas atmaksāšanu valstij. Par šo pārkāpumu partijai arī draud valsts finansējuma zaudēšana uz gadu. Tie būtu 752 000 eiro, kas partijai gadā pienākas no valsts kases pēc starta 14. Saeimas vēlēšanās.

NA šiem KNAB secinājumiem nepiekrīt.

Kā atgādina žurnāls, nodokļu maksātāji ik gadu tērē prāvu summu, lai nodrošinātu partiju finansiālo neatkarību, taču šai naudai līdzi nāk strikti noteikumi. Partijas drīkst izlietot valsts finansējumu tikai trim mērķiem: biroju uzturēšanai, partijas saturiskajam darbam un politiskajai aģitācijai vai komunikācijai ar sabiedrību. Nevienai no izdevumu grupām nedrīkst tērēt vairāk par 60% no valsts finansējuma, vēsta žurnāls.

Tieši šo limitu NA pārsniegusi, vēlēšanu aģitācijai 2022. gadā iztērējot gandrīz 555 000 eiro, kaut gan limits bija 344 000 eiro.

Kopumā NA togad no valsts saņēma 573 000 eiro, taču iztērēja krietni vairāk, jo tai bija līdzekļu atlikums no iepriekšējā gada vēl 183 000 eiro apmērā. Piešķirto valsts finansējumu partijas drīkst iztērēt triju gadu laikā pēc saņemšanas, pretējā gadījumā tas jāatmaksā.

KNAB šobrīd gatavo lēmumu, ar kuru partijai uzdos pretlikumīgi izlietotos valsts līdzekļus 210 673 eiro apmērā ieskaitīt atpakaļ valsts budžetā. Lai arī NA apšauba KNAB aprēķina metodiku, KNAB ir pārliecināts, ka pārkāpums konstatēts pamatoti.

Pēc šī lēmuma pieņemšanas KNAB arī atbilstoši likumam lems par valsts budžeta finansējuma izmaksas apturēšanu partijai uz vienu gadu, minēts publikācijā.

KNAB nodaļas vadītāja Amīlija Raituma žurnālam norādījusi, ka birojs ar šo jautājumu tiks galā līdz jūlijam, kad jāveic nākamais valsts finansējuma pārskaitījums partijām.

NA sākotnēji piemērots arī administratīvais sods 7000 eiro, bet partija to pārsūdzējusi un KNAB vadītājs lēmumu atcēlis, jo administratīvā procesa sākšanai bija iestājies noilgums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti