Panorāma

Ukrainā divkāršojies tuberkulozes pacientu skaits

Panorāma

Panorāma

Uzmākšanos mācību iestādēs piedzīvo abu dzimumu audzēkņi

Uzmākšanos mācību iestādēs piedzīvo jauni vīrieši

Uzmākšanos mācību vidē piedzīvojušas ne vien jaunas sievietes, bet arī vīrieši. Un sekas nereti ir ilgtermiņā, tajā skaitā studentam pametot izvēlēto mācību iestādi, lai nesatiktos ar pavedinātāju. Cietušos vieno kauna sajūta, kā arī citu emociju gamma, kas viņus attur ziņot oficiāli. Tāpēc speciālisti uzsver – ir svarīgi runāt par cietušo bailēm, arī atkal un atkal atgādināt par iespējām ziņot.

"Biju spiests pārtraukt mācības (augstskolā), jo man mēģināja uzmākties pasniedzējs. [..] Atceros, kā gāju pie viņa uz kabinetu sarunāt laiku, lai pārrakstītu darbus. Ieejot kabinetā, viņš nemanāmi aizslēdza durvis un sāka izteikt nepiedienīgas piezīmes par manām rokām, acīm un čurāšanu uz televizora, utml. Fiziska kontakta nebija."

Šīs vēstules rakstītājs ir vīrietis. Telefonsarunā LTV viņš vēlreiz apstiprināja, ka tieši šī epizode mācību laikā kļuva par iemeslu studiju pārtraukšanai valsts budžeta apmaksātā vietā. Mācības viņš turpināja citā augstskolā.

"Taču pēc šīs nelielās vārdu apmaiņas man kļuva pretīgi, un es nolēmu pamest [augstskolu], jo nevēlējos vairs nekad satikt šo cilvēku. Morāla un psiholoģiska trauma ir joprojām. Iestādes vadībai toreiz neziņoju, jo bija kauns, grūti kaut ko pierādīt."

Nevēlami pieskārieni, seksuāla satura ziņas sociālajos tīklos, divdomīgas piezīmes ikdienā, kailfoto sūtīšana vai pieprasīšana, intīmās attiecības starp audzēkni un pasniedzēju. Latvijas Televīzija aicina neklusēt un runāt par šādiem gadījumiem!

Mēs saglabāsim jūsu anonimitāti, bet neklusēsim – rakstiet uz e-pastu [email protected], ziņojiet uz "WhatsApp" numuru 20553333. Klusēšana iedrošina varmākas!

Vīrietis pastāstīja, ka akcijai "Neklusē" par šo gadījumu uzrakstīja, jo redzēja, ka cilvēki interneta komentāros vaino upurus. Biežāk jaunās sievietes, kuras uzdrīkstas runāt par piedzīvotu seksuālo uzmākšanos, nereti tiek vainotas pasniedzēja provocēšanā. Vīrietis atklāja, ka viņš tolaik bijis jauns puisis, bet pasniedzējs – vīrs gados. Un notikusī epizode viņā raisījusi pretīgumu.

Vīrietis lūdza neizpaust augstskolas nosaukumu, kurā savulaik studēja. Viņam esot zināms vēl viens gadījums, kad tas pats pasniedzējs izrādījis nepieņemamu interesi par studentu.

LTV no augstskolas saņēma atbildi:

"Minētā persona [augstskolā] ir strādājusi līdz 2004. gada 17. novembrim, taču personas lieta ir nodota arhīvā, un (augstskolas) rīcībā patlaban nav plašākas informācijas par minētās personas darba gaitām (augstskolā)."

Kopš vīrieša minētajiem notikumiem ir pagājuši aptuveni 20 gadi. Pa šo laiku mācību iestādē pilnveidots ētikas kodekss, studentiem ir iespēja celt trauksmi.

Lai gan jaunais vīrietis notikuma brīdī nupat bija pārkāpis pilngadības slieksni, viņam tolaik būtu vajadzējis saņemt palīdzību jau izglītības iestādē – tā uzskata speciāliste Bērnu aizsardzības centrā.

Seksuālās uzmākšanās upuri ļoti bieži pavada kauns un vainas sajūta, un tas attur ziņot par notikušo.

"Ne velti upuri tiešām izvēlas runāt pēc ļoti ilga perioda, pēc vairākiem gadiem, kad viņi beidzot saprot, ka tas, kas ar mani notika, patiešām bija pārkāpums un ka tā nevarēja pret mani izturēties," skaidroja BAC Bērnu labbūtības veicināšanas departamenta direktore Amanda Vēja.

Tikmēr cietušais vīrietis telefonsarunā ar LTV uzsver – informācijai par ziņošanas iespējām ir jābūt viegli pieejamai. Lai visi studenti zinātu, kas jādara, ja notiek tā, kā savulaik ar viņu.

KONTEKSTS:

LTV raidījums "Kultūršoks", kura rīcībā bija nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju rīcību, aktualizējis problēmu par uzmākšanos mācību iestādēs.

JVLMA iespējamu seksuālu uzmākšanos studentēm atstādināti divi pasniedzēji. JVLMA padome marta vidū izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata, un mēnesi vēlāk Prānis paziņoja par atkāpšanos.

Akadēmija vērsusies Valsts policijā, kas pēc resoriskās pārbaudes sāka kriminālprocesu. Tikmēr Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.

Sūdzības par seksuālu uzmācību saņemtas arī Mākslas akadēmijā.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība") rosina paredzēt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos, tā ļaujot vardarbības upuriem saņemt nepieciešamo atbalstu un aizsardzību. Tikmēr Mūzikas akadēmijai, Mākslas akadēmijai un Kultūras akadēmijai piedāvā veidot kopīgu ombudu – uzticības personu studentiem un pasniedzējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti