Dienas ziņas

Atkritumu apsaimniekošana ziemā prasa vērību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sola uzlabojumus kompensējamo zāļu sistēmā

Ministrija sola uzlabojumus kompensējamo zāļu sistēmā

Dārgākās zāļu cenas Baltijā, nereti novecojusi terapija un ierobežotas iespējas saņemt jaunākās paaudzes zāles. Ar šādu realitāti no vienas puses saskaras ārsti, kuri bieži vien pacientus nevar ārstēt pēc modernām, starptautiskām vadlīnijām, bet no otras puses pacienti, kuri inovatīvām zālēm bieži naudu spiesti lūgt labdarības organizācijām. Pēc Valsts kontroles aizrādījuma, ka valsts nav labs saimnieks šajā jomā un iztrūkst rīcības kompensējamo zāļu saraksta pārskatīšanā un papildināšanā, Veselības ministrija (VM) sola zināmus uzlabojumus.

Onkoloģijā, reto slimību laukā un pat attiecībā uz hronisko slimību izārstēšanu vienmēr trūcis naudas, lai nodrošinātu pacientiem visas modernākās zāles un starptautiskām vadlīnijām atbilstīgākos medikamentus.

Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītāja Baiba Ziemele norādīja, ka valstī, pirmkārt, trūkst kapacitātes, lai visus jaunos medikamentus izvērtētu, bet arī finansējums ir problēma: "Otrkārt, mums nav naudas, lai to visu mēs varētu apmaksāt iedzīvotājiem. Tas arī rada šo milzīgo plaisu starp Latvijas iedzīvotājiem un iedzīvotājiem tepat Lietuvā, Igaunijā un citās Eiropas valstīs.

Un to mēs redzam veselības iznākumos, kas nozīmē īsāku mūžu un daudz sliktākus rezultātus."

Kompensējamo zāļu sarakstā ir robi un caurumi. Ko darīt? Arī tas piektdien, 1. decembrī, pārrunāts īpašā konferencē, kurā apspriestas veselības nozares problēmas un aktualitātes. Zāļu saraksts ir jāpārskata un jārod papildu nauda.

Latvijas Jauno Ārstu asociācijas valdes locekle Anna Klēšmite-Blūma skaidroja: "Gribas nozīmēt jaunākos medikamentus, gribas nozīmēt medikamentus, kas var sniegt efektīvu terapiju, bet mums ne vienmēr tas ir iespējams.

Latvija ir viena no tām Eiropas Savienības valstīm, kur mums ir vislielākie pacientu līdzmaksājumi, lai varētu saņemt kaut vai bāzes terapiju, nemaz nerunājot par inovatīvo terapiju."

Katrs eiro var uzlabot kāda konkrēta cilvēka dzīves kvalitāti. Uz iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā patlaban izveidojusies rinda, atzina veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība"):

"Ir uz nākamā gada otro pusi rezervēti jaunajiem medikamentiem, ieskaitot inovatīvos, vairāk nekā 20 miljoni eiro. Bet vai tas iet tikai tur? Es pašlaik nevaru pateikt, jo mēs revidējam visu sarakstu. Tātad viena daļa paredzēta, lai uzlabotu esošo kompensējamo zāļu sistēmu, piemēram, lai pacienti, kam ir 50% kompensācija, var dabūt 75% kompensāciju – par 25% vairāk. Tas ir viens. Otrs, mēs varam ieviest arī jaunus medikamentus, kas ir inovatīvi."

Pēc ministra teiktā, pašlaik ir jau vesels saraksts, no kura jāizvēlas prioritātes, ar kuriem medikamentiem sākt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti