Saņemti jauni iesniegumi par seksuālo uzmākšanos Mūzikas akadēmijā; rektors kopā ar studenti vērsies policijā

Cietušie neklusē – arvien vairāk Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenšu ir vērsušās pie Studējošo pašpārvaldes ar iesniegumiem, kuri parakstīti ne-anonīmi. Turklāt iesniegumos esot minēti to mācībspēku vārdi, kas šonedēļ jau izskanējuši publiski un vēl arī citi. Vienā gadījumā rektors Guntars Prānis kopā ar studenti nekavējoties devies uz Valsts policiju.

ĪSUMĀ:

  • Cietušie vairs neklusē, vēršas ar iesniegumiem dažādās institūcijās un arī ne-anonīmi.
  • Iesniegumu skaits gan nav precīzi zināms.
  • Amatus zaudējuši divi JVLMA mācībspēki – Māris Kupčs un Rolands Kronlaks.
  • Sēde par akadēmijas rektoram izteikto neuzticību varētu notikt 8. aprīlī.
  • Studējošo pašpārvalde pieļauj – rektoru neatstādinās no amata, jo daudzi pasniedzēji un arī studenti esot pret to.
  • Rektors Prānis turpināja noliegt, ka būtu iepriekš ko zinājis par iespējamu seksuālo uzmākšanos.
  • Akadēmijā apsver personāla apmācības par robežu pārkāpšanu un stingri uzraudzīt individuālās konsultācijas.

Situācija – nokaitēta, studenti gaida rīcību

Mūzikas akadēmijas Studējošo pašpārvaldes pārstāvis Jēkabs Bernāts atzina – atmosfēra Mūzikas akadēmijā ir "diezgan nokaitēta", jo studenti vēlas, lai situācija pēc iespējas ātrāk atrisinātos gan juridiski, gan ētiski, gan korekti, taču tas īsti nevar notikt bez kārtīgas situācijas iztirzāšanas, tāpēc tiek ļoti gaidīta rīcība no rektorāta, ko lielā mērā arī studenti saņemot.

Savukārt akadēmijas rektors Guntars Prānis atzina, ka uzticība studentu vidū pieaugot, viņi ir gatavi sadarboties, lai noskaidrotu visus apstākļus, ziņotu, tostarp rakstītu iesniegumus. Prānis uzsvēra – tas ir svarīgi, lai situāciju spētu atrisināt: 

Mūzikas akadēmijas rektors Guntars Prānis
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

"Vēlos atkal un atkal uzsvērt, ka no tā brīža, kad 17. janvārī mūsu [JVLMA] Senātā šī lieta tika aktualizēta, esmu momentā nekavējoši rīkojies – gan izdevis rīkojumu, gan sasaucis Ētikas komisiju, gan izsaucis anonīmi pieminētos pasniedzējus, pieprasījis viņiem rakstiskus paskaidrojumus, aizliedzis jebkādā veidā risināt, noskaidrot lietu. Bet tagad, kad mēs esam maksimāli iniciējuši, protams, sadarbībā ar studentiem un visiem pārējiem, lūguši ziņot, – tas beidzot nes augļus. Es šobrīd nevaru pateikt skaita ziņā, bet iesniegumu skaits pieaug gan caur trauksmes celšanu, gan caur Ētikas komisiju."

Cik kopumā ir saņemtu iesniegumu, Prānis precīzi nevarēja pateikt, jo var vērsties arī pie Valsts policijas un citviet, bet to skaits katru dienu pieaug. 

"Šorīt es dzirdēju, ka arī caur ministriju ir kaut kas ienācis. Ir vēl vairāki signāli, varu apstiprināt. Viena cietušā vērsās tieši pie manis, un tas, ko es dzirdēju, sapratu, ka mēs momentā dodamies pie likumsargiem. Bez iesniegumiem," atzina Prānis. "Tas bija laikam trešdien. Tur bija viennozīmīgi, ka tā vairs nav tikai ētika. Es varu tik daudz pateikt."

Turklāt arvien vairāk cietušo gatavi liecināt ne-anonīmā veidā. 

"Būtībā mēs [pašpārvalde] visu laiku saņemam jaunus iesniegumus un arī jaunas sūdzības. Būtībā visi, kas vēršas pie mums, nav anonīmi, bet es nevaru izpaust šos vārdus. Cik man zināms, jauni uzvārdi neizskan. Tie visi, kas ir izskanējuši, ir jau mums zināmi, jau sabiedrībā pacelti uzvārdi. Tās vienkārši ir jaunas liecības," pavēstīja Bernāts.

Divi mācībspēki zaudējuši amatus

Akadēmijas mājaslapā redzams, ka Mārim Kupčam vairs nav Senās mūzikas katedras vadītāja amata, un viņa vārds jau publiski ir izskanējis saistībā ar iespējamajām apsūdzībām. Latvijas Radio neoficiāli zināms, ka Kupčs ir atstādināts no amata. Viņam arī liegts komunicēt ar studentiem, vēsta Latvijas Televīzija. Uz telefona zvaniem Kupčs turpina neatbildēt.

Maksimālais atstādināšanas laiks varot būt trīs mēneši. To laikā alga netiek izmaksāta. Šo mēnešu laikā kopā ar policiju jātiek skaidrībā, norādīja rektors. "Vai tur ir kāds iemesls tam. Ja ir, tad tā ir atlaišana vai, iespējams, vēl daudz smagākas konsekvences," piebilda Prānis.

Otra katedra, kurai pašlaik nav vadītāja, ir Mūzikas tehnoloģiju katedra, kuru vadīja Rolands Kronlaks. Latvijas Radio Kronlaks apstiprināja, ka viņš ir saņēmis disciplinārsodu. Latvijas Televīzijai viņš atzinis, ka viņš ir pārkāpis robežas sarakstē ar studenti un brīvprātīgi atkāpies no senatora amata.

JVLMA mācībspēks Rolands Kronlaks
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

"Šī informācija diezgan ilgu laiku nebija nonākusi atklātībā. Tātad runa ir par mani, par šo 22. janvāra iesniegumu, kad kāda izpildītājmākslas studente iesniedza pretenziju pret mani par privāta rakstura saraksti, un es tiku uzaicināts uz [JVLMA] Ētikas komisiju. Ētikas komisija izskatīja šo lietu un konstatēja to, ka tiešām pasniedzēja ētikas normas ir pārsniegtas, un man tika piespriests disciplinārsods – rājiens, kā arī es tiku atstādināts no katedras vadītāja pienākumiem. Pēc tam es arī pats iesniedzu atlūgumu no senatora amata," skaidroja Kronlaks.

Vaicājot, kā vērtē savu rīcību, Kronlaks atzina: "Es rīkojos nepareizi, es nožēloju šo incidentu un esmu nosolījies šāda veida komunikāciju neveikt.

Es arī varbūt mazliet biju pārsteigts par to, cik tomēr ir stingri šie noteikumi komunikācijā ar studentu, ka vispār nekas ārpus studiju satura nevar tikt apspriests un par jebkādu iziešanu no šiem studiju procesa rāmjiem man var tikt piemērots disciplinārsods."

Kronlaks Latvijas Televīzijai uzsvēra, ka tā bijusi tikai sarakste: "Fiziski starp mums nekas nebija, un to apstiprina abas puses."

Arī rektoram draud atstādināšana

Arī rektoram draud atstādināšana no amata. Mūzikas akadēmijas padome 11. martā izteica neuzticību rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata. Prānis 12. martā paziņoja, ka atkāpties neplāno, kā rezultātā padome pauda, ka aicinās JVLMA Senātu sasaukt ārkārtas sēdi, lai lemtu par rektora atbrīvošanu no amata.

JVLMA padomes loceklis Timurs Tomsons pavēstīja, ka ar JVLMA Senāta vadītāju Ilonu Meiju pārrunāts iespējamais sēdes datums. 

JVLMA padomes loceklis Timurs Tomsons
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

"Ir nepieciešamas 2/3 [balsu], kuri balso "par" vai "pret", lai izlemtu šo, un pēc likuma tas notiks 30 dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas," piebilda Tomsons. 

Savukārt Meija pauda: "Šobrīd tik emocionāli blīvi piesātinātajā atmosfērā nebūtu saprātīgi sasaukt šādu sēdi. To man ir grūti komentēt, ko rektors zināja vai nezināja. Es labāk neteikšu ne jā, ne - nē."

JVLMA padome aicinājusi akadēmijas Senātu 8. aprīlī sasaukt sēdi par Prānim izteikto neuzticību. 

Padomes vadītāja Helēna Demakova Latvijas Televīzijai apliecināja, ka arī padome turpina saņemt jaunus iesniegumus. 

Nevēlami pieskārieni, seksuāla satura ziņas sociālajos tīklos, divdomīgas piezīmes ikdienā, kailfoto sūtīšana vai pieprasīšana, intīmās attiecības starp audzēkni un pasniedzēju. Latvijas Televīzija aicina neklusēt un runāt par šādiem gadījumiem!

Mēs saglabāsim jūsu anonimitāti, bet neklusēsim – rakstiet uz e-pastu [email protected], ziņojiet uz "WhatsApp" numuru 20553333. Klusēšana iedrošina varmākas!

Akadēmijas studējošo pašpārvaldē pieļāva, ka rektoru neatstādinās no amata, jo daudzi pasniedzēji un arī studenti esot pret rektora atkāpšanos. Pašpārvaldē arī atzina, ka gadu gaitā ir pieļautas daudzas kļūdas, taču rektoram uzticas un tic, ka Prānis varot problēmas atrisināt.

"Pašpārvaldē viedoklis par rektora amatu dalās, bet kopējais, neitrālais viedoklis, kas mums ir tāds kopsaucējs, ir tas, ka rektoram amatā būtu jāpaliek un šī situācija jāatrisina. Tas, kas notiek tālāk, lai ir augstāko instanču pārziņā," norādīja LVJMA Studējošo pašpārvaldes pārstāvis Jēkabs Bernāts. "Šobrīd mēs varam būtībā vai garantēt, ka [JVLMA] Senāts neatstādinās rektoru. (..) Jā, tas varbūt ir sensacionāls [jautājums] medijiem, bet tas nav reāls."

JVLMA padome gan vēl nav saņēmusi no rektora rakstisku plānu situācijas novēršanai, un arī rektorāts īsti nekomunicējot par to, kas notiek šajā nedēļā. Taču Prānis norādīja, ka plāns ir gatavs, un pirmdien ir sasaukta tikšanās, kurā piedalīsies gan akadēmijas studējošo pašpārvalde, gan padome, gan arī Senāta priekšsēdētāja Ilona Meija.

Tāpat Prānis norādīja – tā kā šajā laikā bija jāveic daudz dažādu darbību, lai radušos situāciju risinātu, plāns ir tapis vien tagad. Sadarbojoties ar iesaistītajām pusēm, par šo plānu ir nepieciešams gan diskutēt, gan apstiprināt. Tiesa, Prānis arī atzina, ka trūkst pieredzes tajā, kā šādas situācijas sistemātiski risināt, bet pie tā tiekot strādāts.

Apsver videokameras un stikla durvis

Rektors Prānis turpināja noliegt, ka būtu iepriekš ko zinājis par iespējamu seksuālo uzmākšanos. Viņš pavēstīja, ka turpmāk plānotas personāla apmācības par robežu pārkāpšanu un stingra uzraudzība individuālajām konsultācijām. 

"Tiek izslēgti fiziski pieskārieni, domājam par video kamerām varbūt. Par stikla durvīm vai lodziņiem durvīs un tādām lietām," sacīja Prānis.

Jānorāda gan, ka, lai arī Prānis pieprasījis rakstiskus paskaidrojumus no darbiniekiem, kuru vārdi figurē anonīmajās studentu aptaujās, viena mācībspēka atstādināšana un vēršanās policijā sekoja tikai pēc LTV raidījuma "Kultūršoks", un tāpēc viņam tiek pārmesta vilcināšanās rīkoties ātrāk. 

KONTEKSTS:

Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.

Akadēmija vērsusies Valsts policijā saistībā ar raidījumā izskanējušo informāciju, arī Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.

Policija 11. martā ir saņēmusi iesniegumu un sākusi resorisko pārbaudi.

JVLMA padome 11. martā izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti