Dienas ziņas

Konceptuāli atbalsta valsts aizsardzības dienesta ieviešanu

Dienas ziņas

Līgumus par bērnu ēdināšanu varēs slēgt arī nākamnedēļ

Vēlētāji aktīvi piedalās iepriekšējā balsošanā

14. Saeimas vēlēšanu iepriekšējā balsošanā divās dienās aktivitāte gandrīz divreiz lielāka nekā 2018. gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Līdz ceturtdienas, 29. septembra, pusdienlaikam 27 181 balsotājs izmantoja iespēju nodot savu balsi glabāšanā pirms 14. Saeimas vēlēšanām, kas notiks sestdien, 1. oktobrī, liecina Centrālās  vēlēšanu komisijas (CVK) dati. Šāda vēlētāju aktivitāte ir gandrīz divreiz augstāka nekā pirms iepriekšējās Saeimas vēlēšanām 2018. gadā.

Tuvojoties Saeimas vēlēšanu dienai, šonedēļ trīs dienas – pirmdien, ceturtdien un piektdien – iespējams nodot savu balsi glabāšanai. Ceturtdien šāda iespēja bija līdz plkst.12, un divās dienās to izmantoja 27 181 vēlētājs jeb 1,76% no balsstiesīgajiem.

Latvijas Televīzija novēroja rindas gan pie vēlēšanu iecirkņa Ziemeļblāzmā, gan Pārdaugavas Administratīvajā ēkā. Vēlēšanu komisijas novērojušas, ka vēlētājiem iepriekš balsošanas procedūra ir skaidra un nav pretenziju arī uzgaidīt rindā.

Paši vēlētāji nosauca dažādus iemeslus, kādēļ balsot devušies ceturtdien. Vēlētāja Ausma pastāstīja, ka viņai sestdien jāiet uz teātri, savukārt Tamāru iedvesmoja lietainais laiks. Ritvars savukārt sestdien būs ārpus Latvijas. Viņš uzsvēra: "Ļoti grūti bija izdarīt izvēli. Centos dot par labu jaunām iespējām."

Arī Viesturam izvēle nav bijusi viegla: "Šis bija ļoti, ļoti smags balsojums. Es ilgi domāju. Man ļoti nepatīk politika, bet es ceru, ka izdosies nākt jauniem cilvēkiem ar ideāliem."

Vēlētāja Inese, kura īsi pirms iecirkņa slēgšanas steidza nobalsot iecirknī Rīgas 49. vidusskolā, uzsvēra:

"Ļoti labi, ka nāk tik daudz cilvēku un ir rinda. Tas nozīmē, ka daudzi piedalīsies. Brīvdienās būsim ārpus Latvijas, tāpēc nācu šodien."

Lai gan skaitliski lielākā aktivitāte divās dienās ir Rīgā, tomēr procentuāli aktīvāki vēlētāji ir Vidzemē, kur balsi glabāšanā nodevuši 2,06% balsstiesīgo (Rīgā – 1,96%).

Savukārt iespēju nodot balsi glabāšanā skaitliski vismazāk izmantojuši iedzīvotāji Latgalē, bet procentuāli zemākā aktivitāte ir Zemgalē – 1,28% (Latgalē – 1,34%).

Salīdzinājumam jāpiebilst, ka pirms iepriekšējām – 13. Saeimas – vēlēšanām 2018. gadā pirmajās divās iepriekšējās nobalsošanas dienā savu izvēli bija izdarījuši 15 085 cilvēki, liecina CVK dati.

Vēlētāji, kam nebūs iespēju nobalsot vēlēšanu dienā, vēl var nodot balsi glabāšanā piektdien, 30. septembrī, no pulksten 10 līdz 16.

Nodot balsi glabāšanā gan var tikai 66 vēlēšanu iecirkņos Latvijā.

Vēlētājs, kurš nodevis balsi glabāšanā, drīkst pārdomāt un balsot atkārtoti vēlēšanu dienā, 1. oktobrī. Šādā gadījumā glabāšanā nodotais balsojums netiks līdzskaitīts.

Balsošanas dokuments 14. Saeimas vēlēšanās ir derīga pase vai personas apliecība (eID). Pilsoņa personu apliecinošus dokumentus, kam laikā no 2020.gada 1. marta beidzies derīguma termiņš, varēs izmantot personas identitātes apliecināšanai klātienē līdz nākamā gada 30.aprīlim, paredz Saeimā pieņemtie likuma grozījumi. Šis nosacījums neattiecas uz tiem dokumentiem, kuri kļuvuši nederīgi citu iemeslu dēļ, piemēram, dokuments ir sabojāts vai mainījušās tajā ierakstītās ziņas.

Par dalību vēlēšanās spiedogs pasē netiks likts, un principa "Viens vēlētājs – viena balss" nodrošināšanai tiks lietots elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs.

Vēlētāji varēs pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nav iespējams nokļūt vēlēšanu iecirknī. Pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā var arī slimojošu personu aprūpētāji un vēlētāji īslaicīgās aizturēšanas vietās. Uzticības persona var arī aizpildīt un iesniegt pieteikumu vēlētāja vārdā.

Saeimas vēlēšanās ir 5 vēlēšanu apgabali un katra vēlēšanu apgabala iecirkņos būs atšķirīgas (tikai attiecīgā vēlēšanu apgabala) vēlēšanu zīmes. Atbilstoši Saeimas vēlēšanu likumā noteiktajam vēlēšanu apgabalos ietilpst šādas pašvaldības:

  • Rīgas vēlēšanu apgabals – Rīgas pilsēta un ārvalstis.
  • Vidzemes vēlēšanu apgabals – Ādažu, Alūksnes, Cēsu, Gulbenes, Ķekavas, Limbažu, Madonas, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu, Siguldas, Smiltenes, Valkas un Valmieras novads un Jūrmalas valstspilsēta; 2022. gada Saeimas vēlēšanās arī Varakļānu novads (tas noteikts Saeimas vēlēšanu likuma Pārejas noteikumu 12. punktā).
  • Latgales vēlēšanu apgabals – Augšdaugavas, Balvu, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes novads, Daugavpils valstspilsēta un Rēzeknes valstspilsēta;
  • Kurzemes vēlēšanu apgabals – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu un Ventspils novads, Liepājas valstspilsēta un Ventspils valstspilsēta;
  • Zemgales vēlēšanu apgabals – Aizkraukles, Bauskas, Dobeles, Jelgavas, Jēkabpils un Tukuma novads un Jelgavas valstspilsēta.

Klikšķināt, lai palielinātu:

 
Klikšķināt, lai palielinātu: 
 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti