Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Daudzviet Ukrainā pie frontes dzeramā ūdens deficīts

Intervija ar LIZDA vadītāju Ingu Vanagu

Arodbiedrības vadītāja: Arī oktobra alga daļai skolotāju, visticamāk, būs mazāka par solīto

Daļai skolotāju alga arī par oktobri, visticamāk, būs mazāka par solīto, un problēmas ir aprēķinos gan nacionālajā, gan pašvaldību, gan izglītības iestāžu līmenī, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.

"Mēs visi esam vienā laivā, bet laivā ir sūces, un piešķirtā nauda tek kaut kur ārā un tās nepietiek joprojām," par to, kādēļ daļai pedagogu šajā mācību gadā solītā algas pieauguma vietā ir samazinājums, izteicās Vanaga.

Viņa atzina, ka problēmas ir aprēķinos un "formulās", kas ir mantotas laika gaitā. Par to liecina arī naudas iztrūkums sporta pedagogu algām. Arī dažās pašvaldībās naudu sadala neatbilstoši Ministru kabineta noteikumos paredzētajam, piemēram, kā tas bija Rēzeknes pašvaldībā. 

"Trešais līmenis ir izglītības iestāžu līmenis, kur arī ne vienmēr ir caurskatāmība par finanšu plūsmu – kaut ko palaižam garām, nepasakot, ka skolēnu skaits samazinājies, vai piemirsts par kvalitātes pakāpēm, vai nav tik daudz bērnu ar speciālajām vajadzībām, par kuriem naudiņu deva vairāk. Problēmas ir visos šajos trīs līmeņos," uzsvēra Vanaga.

Arodbiedrības vadītāja pieļāva, ka arī oktobrī līdzīgi kā septembrī daļai skolotāju būs mazāka alga. Tieši šodien, 13. novembrī, arodbiedrība tiksies ar ministrijas pārstāvjiem, lai šo jautājumu risinātu. Vanaga arī uzsvēra, ka agrāk šo problēmu nevarēja konstatēt, jo tā dēvētās tarifikācijas ievada līdz oktobra vidum. 

"Reālā aina atspoguļojas tikai oktobra vidū, kas nav pieņemami – pusotru mēnesi nostrādā un tikai tad uzzini precīzo gala algu," norādīja Vanaga.

Tiesa, nav tā, ka visiem pedagogiem visās skolās alga būtu samazinājusies. Un prioritāte šobrīd ir atrisināt sporta pedagogu atalgojumu, kur naudas nepietiek. "Tur nav pat 90% apmērā no nepieciešamā," piebilda arodbiedrības vadītāja. "Mēs redzam veidu, kur šo naudu iegūt, turpinām sarunas ar politiķiem."

KONTEKSTS:

Valdība augustā nolēma piešķirt papildu 13,2 miljonus eiro pedagogu zemākās darba samaksas likmes palielināšanai no šā gada 1. septembra, bet nozares arodbiedrība norādīja, ka šī summa nebūs pietiekama. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) lēsa, ka zemākā algas likme ir pacelta par 8,4%, un naudu tālāk sadalīs katrā pašvaldībā, un vienam skolotājam pieaugums būšot daži desmiti eiro, bet citam – varētu būt arī simti.

Par pedagogu algu celšanu nozares ministrijai un arodbiedrībai bija nesaskaņas vairāku mēnešu garumā, tostarp notika trīs dienu streiks, kura laikā LIZDA panāca valdības lēmumu piešķirt papildu naudu pašvaldībām visu pedagogu atalgojuma palielināšanai. Taču LIZDA arvien nebija apmierināta ar IZM aprēķiniem, un tad izglītības ministre un arodbiedrība vienojās līdz augusta vidum sagatavot vienošanos, lai pedagogu streika vienošanās būtu izpildīta.

Taču šoruden, skolotājiem saņemot pirmās jaunā mācību gada algas, daļa skolotāju saņēmuši pat mazāk naudas nekā iepriekš. IZM uzsvēra, ka finanšu līdzekļi pašvaldībām ir piešķirti, savukārt pašvaldībās teic – līdzekļi ir, bet par maz. LIZDA un IZM pie vienota redzējuma par iemesliem finansējuma trūkumam pedagogu algām nonākt neizdevās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti