Panorāma

Vienojas paaugstināt stundas likmes skolotājiem

Panorāma

“Apvienotais saraksts” piebremzē skolu reformu

Ārstniecības personu vidējā darba alga pieaugs par 120 eiro

Ministrija un arodbiedrība vienojas ārstniecības personu vidējo algu no aprīļa palielināt par 120 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) vienojusies ar Veselības ministriju (VM) no šā gada 1. aprīļa ārstniecības personu vidējo darba samaksu palielināt par 120 eiro pirms nodokļu nomaksas jeb bruto.

LVSADA informēja, ka vienošanās ir nostiprināta Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sadarbības formātā.

LVSADA un VM panāca kompromisa vienošanos, kas nostiprināta ar NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomes lēmumu. Sēdē piedalījās veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta") un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētāja vietniece Gita Oškāja. 

Vienošanās paredz, ka ārstniecības personu vidējā darba samaksa no 2023. gada 1. aprīļa tiek palielināta par 120 eiro pirms nodokļu nomaksas jeb bruto. 

Latvijas Televīzijai Veselības ministrijā paskaidroja, ka šie aprēķini izriet no apstiprinātā valsts budžeta, kas nozīmē, ka darba samaksa palielināsies no 1. aprīļa.

Līdz ar to vidējā darba samaksa ārstiem pieaugs par 6,1%, kas ir 2,4% vairāk, salīdzinot ar sākotnējo ministrijas piedāvājumu. Māsām, vecmātēm, ārstu palīgiem vidējā darba samaksa pieaugs par 10,1%, kas ir 3,9% vairāk, salīdzinot ar sākotnējo VM piedāvājumu. Savukārt jaunākajam personālam – māsu palīgiem un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāžu autovadītājiem – par 16,1% kas ir par 6,3% vairāk, salīdzinot ar sākotnējo ministrijas piedāvājumu.  

Nozares darbiniekiem, kuri nav ārstniecības personas, – atbalsta personālam vidējā darba samaksa tiks paaugstināta par 22,76 eiro. 

Turklāt vienošanās paredz, ka papildu līdzekļu piešķīruma nozarei gadījumā šī gada ietvaros tiks atjaunotas sarunas par vidējās darba samaksas palielināšanu ārstiem un atbalsta personālam.

Vienlaikus NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē tika nolemts atbalstīt LVSADA priekšlikumu valdības rīcības plānā paredzēt, ka vidējā darba samaksa veselības nozares darbiniekiem tiek palielināta katru gadu, ārstniecības personu vidējo darba samaksu palielinot par ne mazāk kā 10% pret samaksu iepriekšējā gadā.

Sākotnēji VM piedāvāja ārstiem pieaugumu par 3,7%, māsām, vecmātēm, ārstu palīgiem – par 6,2% un jaunākajam personālam, tas ir māsu palīgiem, NMPD brigāžu autovadītājiem, – par 9,8%. LVSADA to noraidīja kā reālajai situācijai nederīgu.

KONTEKSTS:

Mediķi jau ilgāku laiku prasījuši algu pieaugumu. LVSADA pērn 23. augustā Veselības ministrijā (VM) iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.

Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.

LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar VM panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro.

Tādēļ arodbiedrība pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju 2022. gada vasarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti