Panorāma

Sola samazināt recepšu zāļu cenas jau rudenī

Panorāma

Panorāma

Dombrovski atkārtoti izvirza eirokomisāra amatam

Valdība atkārtoti virza Dombrovski eirokomisāra amatam

Valdība otrdien, 11. jūnijā, apstiprināja Latvijas kandidātu nākamās Eiropas Komisijas (EK) locekļa amatam, uz šo amatu atkārtoti virzot pašreizējo EK priekšsēdētājas izpildvietnieku Valdi Dombrovski ("Jaunā Vienotība").

Dombrovska kandidatūru pirmdien, 10. jūnijā, atbalstīja koalīcijas partijas.

Dombrovskis jau pašlaik ir Latvijas virzītais eirokomisārs Urzulas fon der Leienas vadītajā EK un ieņem starptautiskās tirdzniecības komisāra amatu. Viņš ir arī EK viceprezidents un atbild par Eiropas Savienības (ES) ekonomiku.

Dombrovskis, uzrunājot ministrus valdības sēdē, norādīja, ka šobrīd ES ir ļoti nopietni risināmi jautājumi, kas attiecas gan uz ES drošību, gan Eiropas ekonomikas konkurētspēju un izaugsmi: "Būs ļoti svarīgi risināmi jautājumi attiecībā uz ES daudzgadu budžetu pēc 2027. gada. Nebūs laika ieskrieties, jaunajai EK uzreiz būs jārisina ļoti nopietni jautājumi ļoti sarežģītā starptautiskajā ģeopolitiskajā un drošības situācijā."

Dombrovskis norādīja, ka, tāpat kā 10 iepriekšējos gadus, ir gatavs strādāt ciešā sadarbībā ar Latvijas valdību un institūcijām.

Dombrovskis aizvadītajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā pēc Centrālās vēlēšanu komisijas provizoriskajiem rezultātiem ieguva visvairāk plusiņu. Viņa pārstāvētais saraksts – "Jaunā Vienotība" – visvairāk vēlētāju balsu jeb 25,07%. No saraksta Eiropas Parlamentā tika ievēlēti divi deputāti – Dombrovskis un pašreizējā eiroparlamentāriete Sandra Kalniete.

Pats Dombrovskis vērtēja, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti dod politisko un demokrātisko leģitimitāti viņam tikt atkārtoti virzītam uz eirokomisāra amatu.

To otrdien valdības sēdē uzsvēra arī premjerministre Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība"): 

"Nevienam nav šaubu par Valda Dombrovska potenciālo ietekmi Eiropas Savienībā, pārstāvot Latvijas intereses. Šis faktors, ka viņš ieguvis lielu vēlētāju mandātu, ir nozīmīgs, lai mēs viņu atkārtoti virzītu amatam."

"Latvijas pārstāvis EK ieņem visaugstāko pozīciju, salīdzinot ar mūsu kaimiņvalstīm. Vēlreiz izvirzot eirokomisāra amatam Valdi Dombrovski, Latvija šo ietekmi reģionā un Eiropas Savienībā kopumā nostiprinātu. Piesakot savu kandidātu jau laikus, iegūsim arī labākas iespējas sarunās par nākamo EK sastāvu un atbildību sadalījumu," norādīja Siliņa.

EK locekļu pilnvaru termiņš ir pieci gadi. Pašreizējās EK pilnvaru laiks ir līdz 2024. gada 31. oktobrim.

EK locekļus Eiropadome iesaka iecelt amatā, pamatojoties uz dalībvalstu ierosinājumiem. Šo kandidātu ar balsojumu apstiprina Eiropas Parlaments.

Tā kā Dombrovskis ir arī viens no aizvadītajā nedēļas nogalē Eiropas Parlamentā ievēlētajiem deputātiem no Latvijas, gadījumā, ja viņš atkārtoti tiks iecelts par eirokomisāru, viņa vietā stāsies Inese Vaidere ("Jaunā Vienotība"), kura sarakstā izvirzījusies trešā.

Dombrovskis absolvējis Rīgas Tehniskās universitātes Inženierekonomikas fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūtu, iegūstot profesionālā maģistra grādu nodokļu un muitas administrēšanā. Rīgas Tehniskajā universitātē ieguvis inženierzinātņu bakalaura grādu ekonomikā un Latvijas Universitātē – bakalaura un vēlāk arī maģistra grādu fizikā.

Pirms pievērsies politikai, Dombrovskis strādājis kā ekonomists, tai skaitā galvenais ekonomists Latvijas Bankā (1998–2002).

Iepriekšējā EK termiņā (2014–2019) Dombrovskis ieņēma viceprezidenta amatu ekonomikas un sociālajos jautājumos, kā arī bija komisārs finanšu tirgus jautājumos. Abos termiņos Dombrovska atbildībā ir bijusi ES finanšu palīdzības sniegšana Ukrainai. Tāpat viņš ir atbildīgs par ES Atjaunošanas un noturības mehānismu (ANM), kura ietvaros nodrošinātas būtiskas investīcijas Latvijas tautsaimniecībai.

Pirms tam Dombrovskis trīs reizes ieņēmis Latvijas premjerministra amatu (2009–2014), kļūstot par ilglaicīgāko premjeru Latvijas vēsturē.

2014. gadā Dombrovskis apbalvots ar 2. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti