EP vēlēšanās visvairāk plusu Valdim Dombrovskim; visbiežāk svītrotais – Krišjānis Kariņš

Tie vēlētāji, kuri aiziet nobalsot par Eiropas Parlamentu, lielākoties groza arī vēlēšanu zīmi – liek plusus vai svītro kandidātus. Nule kā aizvadītajās Eiroparlamenta vēlēšanās visvairāk plusiņu saņēmis Valdis Dombrovskis, bet visvairāk svītrojumu – Krišjānis Kariņš (abi "Jaunā Vienotība").

Latvijas Televīzija apkopoja Eiropas Parlamenta vēlēšanu plusiņu un svītrojumu līderus. Tie noskaidroti, rēķinot attiecīgā kandidāta saņemto vērtējumu pret kopumā par sarakstu nodotajām balsīm.

Visbiežāk plusus saņēmis ilggadējais eirokomisārs Valdis Dombrovskis – viņam 70% no "Jaunās Vienotības" saraksta balsotājiem ielikuši plusiņu. Otrais – no "Saskaņas" ievēlētais Nils Ušakovs, kuram 65% vēlētāju likuši plusu, bet trešā – Jūlija Stepaņenko no "Suverēnās varas" (63%), kas mandātu neieguva, bet trešais un ceturtais – Eiroparlamentā ievēlētais Roberts Zīle (Nacionālā apvienība) un Mārtiņš Staķis ("Progresīvie") ar attiecīgi 59,5% un 56,7% vēlētāju atbalstu.

Visretāk plusus saņēma Atis Gridjuško (Nacionālā apvienība), Didzis Šēnbergs, Jānis Lazdāns, Antra Grīnberga, Pauls Adijans (visi "Jaunā Vienotība"). Visiem mazāk par 1% no partijas atbalstītājiem likuši plusus. 

Svītroto kandidātu līderis ir bijušais premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Ceturtā daļa no politiskā spēka vēlētājiem bijušo premjeru izsvītrojuši.

Viņam seko vēl viens bijušais premjers un bijušais iekšlietu ministrs no "Apvienotā saraksta" – Māris Kučinskis, arī viņa saraksta biedre Ieva Brante ar attiecīgi 14,9% un 14,7%.

Vēl viens bijušais ministrs biežāk svītroto sarakstā – Kaspars Gerhards no Nacionālās apvienības (13,8%), bet top 5 noslēdz bijušais finanšu ministrs, pašlaik Saeimas deputāts un budžeta komisijas vadītājs Jānis Reirs no "Jaunās Vienotības" (13,7%). 

Visretāk svītrotā ir Jūlija Stepaņenko ("Suverēnā vara") – viņai "nē" teicis tikai 1% no partijas vēlētājiem. Reti ārā svītrots arī Valda Dombrovska vārds no "Jaunās Vienotības" saraksta. Vēl topā politiķis no "Stabilitātei!" – Pāvels Kuzmins, bet no Centra partijas – Andrejs Pagors un Jūlija Sohina.

KONTEKSTS:

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) paziņotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecina, ka no Latvijas Eiropas Parlamentā iekļuvuši 7 partiju pārstāvji. Vēlēšanu uzvarētāja "Jaunā Vienotība" ieguvusi 25,07% balsstiesīgo atbalstu. Tālāk seko Nacionālā apvienība ar 22,08% vēlētāju atbalstu, "Latvijas attīstībai" – 9,36%, "Apvienotais saraksts" – 8,18%, "Progresīvie" – 7,42%,  "Saskaņa" – 7,14%, "Latvija pirmajā vietā" – 6,16%.

Eiropas Parlamentā ievēlētie 9 deputāti no Latvijas: Valdis Dombrovskis ("Jaunā Vienotība"), Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība"), Roberts Zīle (Nacionālā apvienība), Rihards Kols (Nacionālā apvienība), Nils Ušakovs ("Saskaņa"), Ivars Ijabs ("Latvijas attīstībai"), Reinis Pozņaks ("Apvienotais saraksts"), Mārtiņš Staķis ("Progresīvie"), Vilis Krištopans ("Latvija pirmajā vietā").

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā nobalsojuši 521 226 jeb 33,82% balsstiesīgo, liecina CVK dati. Tā ir tikai nedaudz lielāka aktivitāte nekā EP vēlēšanās 2019. un 2014. gadā.

Jaunievēlētais Eiropas Parlaments uz pirmo sesiju sanāks 16.–19. jūlijā. Pirms tam jūnijā būs Eiropas Savienības dalībvalstu līderu sanāksmes, kurās neoficiāli varētu sadalīt galvenos amatus. Jauno Eiropas Komisiju (EK) apstiprinās tikai rudenī.

Valdis Dombrovskis

Jaunā VIENOTĪBA

 • 92095
 • 2256
Deputāta profils
Roberts Zīle

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

 • 68288
 • 3930
Deputāta profils
Sandra Kalniete

Jaunā VIENOTĪBA

 • 55326
 • 8193
Deputāta profils
Rihards Kols

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

 • 39524
 • 6091
Deputāta profils
Ivars Ijabs

"Latvijas attīstībai"

 • 27363
 • 1898
Deputāta profils
Reinis Pozņaks

"APVIENOTAIS SARAKSTS - Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija"

 • 20744
 • 2283
Deputāta profils
Nils Ušakovs

"Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

 • 24265
 • 1080
Deputāta profils
Mārtiņš Staķis

"PROGRESĪVIE"

 • 21943
 • 2207
Deputāta profils
Vilis Krištopans

LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ

 • 15491
 • 867
Deputāta profils

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti