Orleānu izslēdz no «Vienotības» pēc ziņošanas par aplokšņu algām partijā

Partijas "Vienotība" valde lēmusi no partijas izslēgt bijušo biroja darbinieku Normundu Orleānu, kurš cēla trauksmi par aplokšņu algām "Vienotībā", kā arī vērsīsies pret viņu par reputācijas graušanu. To Latvijas Radio atzina partijas "Vienotība" priekšsēdētājs, finanšu ministrs Arvils Ašeradens.

Intervija ar partijas "Vienotība" priekšsēdētāju Arvilu Ašeradenu
00:00 / 06:13
Lejuplādēt

Tāpat pēc raidījumā "Nekā personīga" izskanējušajām aizdomām par aplokšņu algu maksāšanu valdību veidojošās partijas "Vienotība" birojā politiskais spēks vērsies tiesībsargājošajās iestādēs ar lūgumu šo informāciju pārbaudīt. 

Ašeradens sarunā ar Latvijas Radio atkārtoti noliedza nelegālas naudas plūsmas partijas kasē.

"Līdz šim mēs uzskatījām, ka ir pietiekami, ja sadarbojamies ar izmeklēšanas iestādēm, lai noskaidrotu patiesību. Taču, pārejot šiem notikumiem jaunā fāzē, šodien "Vienotības" valde ir pieņēmusi lēmumu izslēgt Orleāna kungu no "Vienotības". Un otrs – mēs esam pieņēmuši lēmumu vērsties tiesībsargājošajās institūcijās par reputācijas aizskārumu. Tā ka, protams, mēs arī rīkojamies.

Līdz šim mums likās, ka objektīva izmeklēšana ir pietiekama, lai noskaidrotu patiesību, bet, ja tas ir iegājis tādā jaunā fāzē, tad mēs pieņēmām lēmumu rīkoties," sacīja Ašeradens.

Jautāts, ja izmeklēšana notiek un patiesība vēl nav noskaidrota, vai Orleāna izslēgšana neraida signālu, ka katrs, kas ceļ trauksmi, var tikt izslēgts no partijas, "Vienotība" priekšsēdētājs atteica: "Absolūti nē! Ja nebūtu gada garumā pēc valdes lūguma bijušas ētikas komisijas, kas ir neatkarīgas ar deviņiem "Vienotības" biedriem", izmeklēšanas, ja nebūtu revidenta un jurista atzinuma, tad mēs tā, protams, nerīkotos. Pret tādiem ziņojumiem mēs izturamies ļoti nopietni un vienmēr izmeklējam.

Taču šajā gadījumā Orleāna kungs negāja ceļu, ka tiktu veikta partiju uzrauga vai citu valsts institūciju pārbaude, bet nolēma iet publisko ceļu. Tad nu attiecīgi esam reaģējuši."

Partijas "Vienotība" ētikas komisija deviņu cilvēku sastāvā 2023. gadā tikās četras reizes un par notiekošo informēja partijas valdi. Šajā procesā tika izvērtēti Orleāna iesniegumā minētie fakti un apstākļi, izskatīti dokumenti, uzklausīts Orleāns, kā arī tie, pret kuriem vērstas apsūdzības, teikts partijas paziņojumā medijiem. Šī procesa rezultātā komisija neguva apstiprinājumu izteiktajām apsūdzībām. Ņemot vērā, ka ētikas komisijas kompetence nav izvērtēt administratīvās lietas, partija pēc komisijas ieteikuma uzsāka arī iekšējo auditu, kas šobrīd ir noslēdzies, – tā rezultātā nav konstatēti nekādi pierādījumi Orleāna izteiktajām apsūdzībām, norādīja partijā.

Partijā skaidroja, ka tās birojā kopš 2023. gada pavasara norit reorganizācija ar mērķi uzlabot ikdienas darba procesus un padarīt efektīvāku partijas biroja organizāciju, kas paredz arī pārstrukturizēšanu un daļēju darbinieku resursa optimizāciju. Kopš procesa pirmsākumiem biroja bijušais darbinieks Orleāns izrādījis izteiktu pretestību pārmaiņām, atzīmēja "Vienotībā".

Partija paziņojumā medijiem norādīja: "Izteiktās apsūdzības un nopietnie pārmetumi, kuru sarakstu N. Orleāns regulāri papildina, iesniedzot arī jaunas sūdzības tiesībsargājošajām iestādēm, neatbilst realitātei un ir izdomāti ar mērķi nomelnot partiju "Vienotība" un vērsties pret partijas darbiniekiem, kas vēlas objektīvas pārmaiņas."

Papildus partija "Vienotība" norādīja, ka 2023. gada 16. novembrī tā vērsās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), sniedzot informāciju par biroja darbinieka Orleāna izteiktajām apsūdzībām un informējot par gatavību jebkādā veidā sadarboties, sniedzot visa veida informāciju, kas nepieciešama. 

Savukārt KNAB šajā lietā skaidru lēmumu sola iespējami ātri. 

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume norādīja: "Tiek pieņemti paskaidrojumi no iesaistītajām personām vai personām, kuras, iespējams, varētu liecināt. KNAB šo jautājumu skata tikai un vienīgi politisko partiju finansēšanas un nelikumīgu ziedojumu pieņemšanas skatpunktā. Gadījumā, ja konstatēs tiešām aplokšņu algu maksāšanu, noteikti būs jāiesaista arī Valsts ieņēmumu dienests, jo tas saistītos ar nenomaksātajiem nodokļiem. Darbs turpinās, un šobrīd atturēšos pateikt, kāds varētu būt rezultāts."

KONTEKSTS:

Partijas bijušais darbinieks Orleāns "TV3" raidījumam "Nekā personīga" stāstīja, ka "Vienotība" saviem darbiniekiem maksājusi "aploksnēs". Aplokšņu algas maksātas viņam un vēl vismaz desmit citiem partijas biroja darbiniekiem. Šāda prakse sākusies ap 2017. gadu, kad partija bija nonākusi finansiālās grūtības.

Politiskais spēks pārmetumus sauc par meliem; apsūdzības vērtēs Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti