Dienas ziņas

NATO štābā paceļ Zviedrijas karogu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mediķi: Visu 30 no gripas mirušo nāve, visticamāk, bija novēršama

Mediķi: Visu šosezon no gripas mirušo 30 pacientu nāve, visticamāk, bija novēršama

Kopš oktobra, kad Latvijā atklāts pirmais sezonālais gripas pacients, gripa bijusi nāves cēlonis 30 cilvēkiem. Neviens no mirušajiem pret gripu potējies nebija. Ārsti šo situāciju sauc par uztraucošu, jo visas šīs nāves, visticamāk, bija novēršamas. Lielākā daļa mirušo bija cilvēki gados ar vairākām hroniskām slimībām, un saslimšana ar sezonālo gripu radījusi smagas komplikācijas un saasinājusi pamatslimības.

Saslimstība ar gripu Latvijā pamazām mazinās. Taču tā joprojām ir augsta un jau 30 cilvēkiem saslimšana beigusies letāli.

"Esam saņēmuši informāciju par 30 nāves gadījumiem, mēs redzam, ka lielāko tiesu tā ir vecuma grupa 70+, neviens no pacientiem nebija vakcinējies un fonā bija blakus saslimšanas, kas ir jāņem vērā," skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Visi šie pacienti slimnīcā ievesti jau ar smagām komplikācijām, bija atkarīgi no papildu skābekļa padeves.

"Gripas pacienti, kas iestājās pie mums slimnīcā, ir vai nu piektā, sestā, septītā slimības diena, kad citādi veselam cilvēkam lielākoties jau gripa ir pārgājusi. Bet mums ieveda smagus pacientus ar izteiktiem plaušu bojājumiem, abpusēju pneimoniju un hronisko slimību paasinājumiem. Un, ja viņiem nebūtu gripa, lielākā daļa, protams, nebūtu nomirusi no sirds, no nieru hroniskas slimības.

Tās visas ir novēršamas nāves, ja ir vakcinējies. Un tas mums visiem infektologiem ļoti sāp," atzina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Slimo arī vakcinētie, taču viņiem saslimšana nebeidzas intensīvajā terapijā.

"Cilvēki, kas bija vakcinēti, neslimoja ar smagām formām. Ja viņi saslima, viņi slimoja vidēji smagi. Un nemaz slimnīcā nenokļuva," norādīja Rozentāle.

Pagaidām drošības pasākumi slimnīcās nav atcelti. Pacientus ļauj ap meklēt tikai īpašos gadījumos.

"Dominē A tipa gripa. Un aicinājums ir senioriem ar hroniskām slimībām, – ja jādodas uz operāciju, stacionārā, tomēr pārdomāt par vakcināciju, ja tas nav veikts. Jo pērn mums tika reģistrēti gadījumi vēl maijā," norādīja LIC galvenā ārste.

Šonedēļ, kad skolēni ir nevis klasēs, bet devušies pavasara brīvlaikā, mazināsies gados jauno cilvēku saslimstība. Taču gripa turpina plosīties un arī dažādu pasākumu apmeklējums nereti beidzas ar augstu temperatūru un inficēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti