Dienas ziņas

Ukrainas prezidents ierodas Saeimā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latvijā izsludina gripas epidēmiju

Latvijā sākusies gripas epidēmija

Saslimstība ar gripu Latvijā turpina pieaugt, sasniedzot epidēmijas sliekšņa līmeni. Tādēļ no piektdienas, 12. janvāra, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izsludina gripas epidēmiju.

SPKC paziņojumā medijiem norādīja, ka gripas vīrusa pozitīvo paraugu īpatsvars pagājušajā nedēļā pieauga par 10,3% un ir vērojama izteikta saslimstības pieauguma tendence.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 773 pacienti, no kuriem 56  pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu (nedēļu iepriekš – 44 pacienti), noteikta diagnoze "gripa".

Visaugstākā saslimstība ar gripu reģistrēta Ventspilī (411,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem), Gulbenes novadā (124,1 uz 100 000 iedzīvotājiem), Daugavpilī (95,1 uz 100 000 iedzīvotājiem), Rīgā (87,7 uz 100 000 iedzīvotājiem). 

Visbiežāk ar gripu slimo  bērni vecumā 0–4 gadi. Pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināts 21 gripas gadījums, kuros 18 noteikta A tipa gripa, bet 3 – B tipa gripa.

Daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams būtisks akūto elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē. ES/EEZ  vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis visaugstākais pašreizējā sezonā – 24% (nedēļu iepriekš 18%), bet Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars bijis 14%.

SPKC norādīja: neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10–14 dienu laikā.

Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam.

SPKC aicina veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošinātu vakcinācijas iespēju. Riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem)  un vakcīna "Influvac Tetra". Valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu joprojām ir vairāku vakcinācijas iestāžu un ģimenes ārstu prakšu rīcībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti