De Facto

Strauji aug tēriņi no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem

De Facto

RNP auditā konstatē īpašu pretimnākšanu "Siltumserviss Rīga"

Sparāna lietā iesaistīti arī Inkēns un Panteļējevs

Par SAB darbinieka Sparāna kukuļošanu liecinājis ieroču biznesā zināms uzņēmējs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Liecības pret bijušo izlūkdienesta darbinieku Aigaru Sparānu kukuļošanas lietā sniedzis Tukuma lidostas līdzīpašnieks, dažādās ieroču un stratēģisko preču tirdzniecības krimināllietās pavīdējušais Konstantīns Soloduha. Viņš kukuļošanā atzinies, esot apcietinājumā. Sparāns turpretim kukuļņemšanu noliedz, ziņo LTV raidījums "De facto".

ĪSUMĀ:

  • Soloduha bijis tuvumā stratēģiskās nozīmes preču aprites krimināllietām; izsprucis sveikā.
  • Soloduha atrodas cietumā saistībā ar VDD izmeklētu lietu; par to nav plašākas informācijas.
  • Soloduha cietumā uzrakstījis iesniegumu VDD par kukuļa došanu SAB darbiniekam Sparānam.
  • Viņš kā starpniekus minējis uzņēmēju Edvīnu Inkēnu un bijušo politiķi Andreju Panteļējevu.
  • Vairākos maksājumos Soloduha it kā nodevis Sparānam kopumā 35 000 eiro.
  • Inkēns noliedz, ka viņš varētu būt bijis starpnieks kukuļošanas lietā.
  • Advokāts: Sparāns kategoriski noliedz kukuļu ņemšanu; viņam nekas neesot zināms.
  • Soloduha esot gribējis informāciju, kas ir drošības iestāžu rīcībā par viņam piederošo lidlauku.
  • Soloduhas pārstāvji šo lietu nekomentē.

Soloduha ne reizi vien bijis tuvumā stratēģiskās nozīmes preču aprites krimināllietām, taču pats allaž bija izsprucis sveikā.

Plašu rezonansi guvušajā tā sauktajā Moldovas ieroču lietā sākotnēji aizdomās turamais bija arī Soloduha, bet uz apsūdzēto sola viņš tā arī nesēdās. Valsts drošības dienests (VDD) raidījumam "De facto" 2016. gadā atzina, ka pierādījumi pret Soloduhu nebija pietiekami. Par ieroču pārvešanu no Moldovas uz Armēniju notiesāja citu personu, ko tiesā aizstāvēja Soloduhas advokāts. Piesprieda tikai naudas sodu.

Soloduhas firma bija iesaistīta vēl vienā VDD kriminālprocesā par helikopteru rezerves daļu piegādi Jemenai. Par dokumentu viltošanu apsūdzēja uzņēmuma darbinieku, bet tiesā viņu attaisnoja.

Pēdējo reizi medijos Soloduhas vārds atkal plašāk izskanēja 2018. gadā, kad Lietuvas mediji saistībā ar kukuļošanu kaimiņvalsts armijā kā ieinteresēto pusi minēja Soloduhas firmu "Wings 4 Sky Group", kam pieder lidosta "Jūrmala" pie Tukuma.

Pašlaik Soloduha atrodas apcietinājumā Centrālcietumā kādas VDD izmeklētas lietas ietvaros, par ko nekāda informācija netiek sniegta. Ļoti ticams, ka lieta atkal saistīta ar stratēģiskās nozīmes preču aprites pārkāpumiem.

Esot apcietinājumā, Soloduha uzrakstījis iesniegumu VDD par kukuļu došanu Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbiniekam Sparānam caur diviem starpniekiem vairāku gadu garumā. Vairāki avoti "De facto" apstiprināja, ka Soloduha kā starpniekus esot minējis uzņēmēju Edvīnu Inkēnu un bijušo politiķi Andreju Panteļējevu, kurš pa vidu politiskajai darbībai paspēja pastrādāt arī SAB. Vairākos maksājumos Soloduha it kā nodevis Sparānam kopumā 35 000 eiro.

Panteļejeva telefons bija izslēgts, bet Inkēns īsā sarunā noliedza, ka viņš varētu būt bijis starpnieks kukuļošanas lietā. "Nekādā gadījumā," sacīja Inkēns un uz jautājumu, vai VDD viņu bija aizturējis, atbildēja: "Jums nav pareiza informācija."

Atvaļinātā SAB darbinieka Sparāna advokāts Aleksandrs Berezins stāstīja, ka Sparāns kategoriski noliedz kukuļu ņemšanu un to, ka viņam jebkas būtu bijis zināms par kukuļu došanu.

Advokāts atklāja, ka arī pats Soloduha atzīst, ka viņa lūgumi nekad nav tikuši realizēti.

Soloduha esot gribējis iegūt informāciju, kas ir drošības iestāžu rīcībā par viņam piederošo lidlauku, un panākt tā pilnvērtīgu darbību.

Raidījums "De facto" jau 2015. gadā ziņoja, ka drošības iestāžu negatīvu atzinumu dēļ Soloduhas lolotajai lidostai tika atņemts sertifikāts.

Sparāna advokāts Berezins atzina, ka Sparāns ar Soloduhu ir tikušies, bet neesot runājuši par it kā samaksāto naudu. Sparāns tobrīd vēl strādāja SAB, bet tikšanās apstākļus advokāts nepārzina.

"Kad tu esi operatīvais darbinieks un strādā valsts drošības iestādēs, tur jau grūti nošķirt, kurā brīdī tu tiecies [ar kādu] kā valsts amatpersona vai kā... nedomāju, ka tur būtu kādi privāti jautājumi bijuši,"

par Sparāna un Soloduhas tikšanos saka Berezins.

Soloduhas pārstāvji šo lietu nekomentē. VDD aprobežojas ar relīzi, ka veiktas kratīšanas lietā par kukuļņemšanu lielā apmērā. Tika aizturētas trīs personas, viena apcietināta. Vēlāk Sparānu atbrīvoja pret 50 000 eiro drošības naudu.

Sparāns 2018. gada beigās atvaļinājās no dienesta. Pie plašāk apspriestajiem brīžiem Sparāna karjerā minama viņa nejaušā atrašanās Valsts ieņēmumu dienesta galvenā kontrabandas apkarotāja Vladimira Vaškeviča spridzināšanas vietā īsi pēc eksplozijas.

Sparāns arī aktīvi iesaistījās Ventspils tranzītbiznesa konfliktējošo pušu pārrunās. Rūdolfs Meroni, kam prokuratūra uzticējusi sargāt apsūdzētajam Aivaram Lembergam iespējams piederošo mantu, liecībās Anglijas tiesā klāstīja, ka SAB ieskatā cīņa par "Ventbunkeru" kaitējot Latvijas valsts interesēm. Tādēļ Sparāns mēģinājis organizēt Meroni tikšanos ar vienu no pusēm Oļegu Stepanovu, bet neveiksmīgi.

Pēc tiesībsargājošo iestāžu darbinieku stāstītā, Sparāns arī pielicis pūles pierādījumu vākšanā pret Lembergu. Pēdējais savukārt apsūdzējis Sparānu "jumtošanā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti