De Facto

Ieskats 9. oktobra "De Facto" tematos

De Facto

De Facto - Kā veicas ar koalīcijas būvēšanu un vai Latvijā attīstīs militāro rūpniecību? (ar surdotulkojumu)

Kā Rosļikova "tiktokeri" pārliecināja vēlētāju?

Kā Rosļikova «TikTokeri» pārliecināja vēlētāju «Stabilitātei!» ievēlēt 14. Saeimā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

14. Saeimas vēlēšanās par pārsteigumu parūpējās partija "Stabilitātei!", kura SKDS vēlētāju aptaujās debitēja ar 2,3% atbalstu gada sākumā un programmā ar tās līderi Alekseju Rosļikovu priekšgalā piedāvāja pat izstāties no "žņaudzošās" Eiropas Savienības, bet vēlēšanās ieguva 6,8% balsu un 11 vietas Saeimā. Uz krieviski runājošo vēlētāju orientētā partija "Stabilitātei!" kampaņā bija kareivīgāka par "Saskaņu" un jauneklīgāka par Latvijas Krievu savienību, izmantojot sociālos tīklus, it īpaši "TikTok" platformu. LTV raidījums "De facto" analizēja partijas panākumu. 

ĪSUMĀ:

  • Partiju "Stabilitātei!" pagājušajā gadā dibināja bijušais Rīgas domnieks Aleksejs Rosļikovs.
  • Sākumā partija uzrunāja ar kovida ierobežojumiem neapmierinātos.
  • Sākoties karam Ukrainā, mainīja kampaņas akcentus, bet par karu nerunāja. 
  • Kampaņā partija "Stabilitātei!" uzsvaru lika uz aktivitātēm sociālajos tīklos.
  • "Stabilitātei!" biedri arī aktīvi metās padomju pieminekļu sardzē.
  • Partija ieguva 11 vietas Saeimā, lielā mērā atņemot balsis "Saskaņai".
  • Tikai dažiem no partijas "Stabilitātei!" Saeimā ievēlētajiem ir politiskā pieredze.
  • Viens "Stabilitātei!" deputāts nonācis policijas redzeslokā saistībā ar kontrabandas cigarešu realizāciju. 
  • Cita no "Stabilitātei!" deputāte, iespējams, melojusi Centrālajai vēlēšanu komisijai par darbavietu un izglītību.
  • Līdz galam nav skaidrs, vai un kā "Stabilitātei!" samaksājusi par aģitāciju. 

"Atcerieties šo dienu, jo jūsu ienākšana politikā nozīmēs visas vecās varas aiziešanu," tā vēlēšanu naktī saviem biedriem teica "Stabilitātei!" līderis Aleksejs Rosļikovs. Uzstājoties krievu valodā par partijas veikumu, viņš atzīmēja, ka "Stabilitātei!" bija vienīgā partija, kuras programmā nebija ne vārda par karu Ukrainā un ka kampaņā runājuši par to, kas cilvēkiem svarīgs: ienākumiem un rēķiniem. Rosļikovs aicināja citus nekaunēties no vārda "populisti".  

Partiju "Stabilitātei!" no "Saskaņas" izslēgtais bijušais Rīgas domnieks Rosļikovs nodibināja pērn kopā ar kolēģi Valēriju Petrovu. Partija uzrunāja ar kovida ierobežojumiem neapmierinātos. Taču, sākoties karam Ukrainā, pamainīja akcentus. Par pašu karu "Stabilitātei!" izvairījās runāt. Taču no partijas biedru aktivitātēm internetā var redzēt, ka viņiem nepatika Ukrainas karogu izkāršana un ziedojumi Ukrainai. Viņi kara pirmajās nedēļās aicināja ievērot neitralitāti un iebilda sankcijām, jo tās slikti ietekmēs Latvijas ekonomiku.  

Partijas valdes loceklis Amils Saļimovs martā savā sociālā tīkla "TikTok" profilā videouzrunā uzskaitīja virkni lietu, kas viņam netīk: ASV finansētas gaisa aizsardzības sistēmas Baltijas reģionā, Krievijas televīzijas aizliegšana, mēģinājumi aizliegt izglītību krievu valodā un uzturēšanās atļauju atņemšana. "Kāpēc šīs provokācijas? Līdzīgs pasākumu komplekss notika arī Ukrainā. Mēs redzam, kas tagad notiek. Varbūt ir vērts izrādīt kaut nedaudz diplomātijas mūsu kaimiņa virzienā," sacīja Saļimovs.  

Kampaņā partija "Stabilitātei!" uzsvaru lika uz aktivitātēm sociālajos tīklos, daudz izmantojot tieši politikā mazāk izpētīto "TikTok" platformu. Gloriju Grevcovu partija piesaistīja kā populāru "tiktokeri". Viņai ir daudz sekotāju Krievijā. Reiz Grevcovas sūkstīšanās par komunālajiem rēķiniem noderēja Kremļa propagandista Vladimira Solovjova kanālam.

Vienā no video atbildēm saviem kritiķiem Grevcova aizkaitināta teica: "Nevajag man te stāstīt, ka man laiks braukt uz Maskavu, ka man ir laiks pie [Vladimira] Putina un ka esmu dzimtenes nodevēja. Nē, draugi, šo sauc par opozīciju."

"Stabilitātei!" biedri arī aktīvi metās padomju pieminekļu sardzē, vienlaikus cīnoties ar tiešajiem konkurentiem no Latvijas Krievu savienības par to, kurš būs aktīvāks šajā nišā. "Stabilitātei!" aktivitātes piesaistīja Valsts drošības dienesta uzmanību. Vairāki no kandidātiem sūdzējās, ka regulāri tiek izsaukti uz pārrunām. "Pēdējās divās nedēļās uz mani un manu organizāciju, mūsu pilnīgi brīvo politisko platformu tiek izdarīts bezprecedenta spiediens. Valsts drošības dienesta apmeklējums mums kļuvis par rutīnu," videouzrunā septembra sākumā sacīja Rosļikovs.  

Kā noprotams, Valsts drošības dienests pret Rosļikovu nav sācis kriminālprocesu, bet veicis pārrunas, kuru saturs nav zināms. Partijas aktivitātēm līdzi sekojusi arī izlūkošanas un pretizlūkošanas iestāde – Satversmes aizsardzības birojs (SAB). 

"Drošības iestādes un konkrēti drošības dienests pastiprināti strādājis ar šiem aktīvistiem, kuru uzskati nesakrīt varbūt ar Latvijas valsts drošības jautājumiem, un brīdinājis ievērot sarkano līniju. Atsevišķos gadījumos notiek balansēšana uz šīs līnijas, bet valsts noteikto nostāju šie aktīvisti ir ņēmuši vērā," raidījumam sacīja SAB direktors Egils Zviedris. 

"Stabilitātei!" kampaņa deva rezultātu. Partija ieguva 11 vietas Saeimā, lielā mērā atņemot balsis "Saskaņai". Īpaši labs starts "Stabilitātei!" padevās Rīgā (9,15%) un Latgales pierobežas novados un lielākajās pilsētās, kur vēlētāji šogad balsoja ļoti aktīvi. Daugavpilī un Rēzeknē "Stabilitātei!" uzvarēja attiecīgi ar 26,01% un 22,34%.

Tikai dažiem no partijas "Stabilitātei!" Saeimā ievēlētajiem ir politiskā pieredze. Bijušais policists Rosļikovs pirms dažiem gadiem bija uzlecošā zvaigzne "Saskaņas" vadītajā Rīgas domē, līdz sastrīdējās. Ārpus politikas viņš ir policistu un apsardzes darbinieku arodbiedrību valdēs. Iztiku pelnot ar konsultācijām drošības jomā.   

Saeimā ievēlēts arī bijušais airētājs un Rīgas domnieks Jefimijs Klementjevs, kuram "Saskaņas" valdīšanas laikā bija izveidoti sporta konsultanta amati "Rīgas satiksmē" un Centrāltirgū. Klementjevs cauri skandālam izkūlās sveikā, bet viņa sievai ir apsūdzība lietā par fiktīvu strādāšanu "Rīgas namu pārvaldniekā".  

Saeimā ticis arī bijušais Daugavpils domes deputāts Viktors Pučka, kurš sociālajā vietnē "Facebook" dalījies ar saturu, kas saskan ar Krievijas interpretāciju par notikumiem Ukrainā, piemēram, ka ukraiņi bija sagrābuši pusi Mariupoles par ķīlniekiem.  

"De facto" sazvanīts, Pučka paziņoja, ka nekādus komentārus nesniegs. Aicināja sūtīt e-pastu, bet uz jautājumiem neatbildēja. Arī citi sazvanītie deputāti nebija atsaucīgi intervijām. Partijas līderis Rosļikovs, lai gan sākotnēji piekrita sarunai ar "De facto", nedēļas nogalē laiku vairs izbrīvēt nevarēja.  

Vietu valdībā "Stabilitātei!" neviens nepiedāvā. Tas nozīmē, ka partijai būs jāstrādā opozīcijā. Lai deputāti varētu pilnvērtīgi darboties vairākās Saeimas komisijās – drošības, ārlietu, aizsardzības, deputātiem nepieciešams saņemt drošības dienestu atļauju darbam ar valsts noslēpumu. Un šis varētu būs smags eksāmens partijas "Stabilitātei!" deputātiem. Un ne tikai līdzšinējo izteikumu dēļ. Piemēram, Grevcova jau paguvusi samelot par savu darbavietu un izglītību. Un, kā "De facto" zināms no drošiem avotiem, no "Stabilitātei!" saraksta ievēlētais deputāts Dmitrijs Kovaļenko nonācis Valsts policijas redzeslokā saistībā ar kontrabandas cigarešu realizāciju.

SAB direktors lēš, ka pielaides varētu būt nepieciešamas 60–70 deputātiem un valdības locekļiem. Izvērtēšana var prasīt no viena līdz vairākiem mēnešiem. Taču, pirms sākt šo procedūru, SAB no Saeimas jāsagaida informācija par to, kādās komisijās ievēlētie deputāti strādās. 

Jāatzīmē, ka "Stabilitātei!" norādījusi otrus zemākos izdevumus priekšvēlēšanu aģitācijai. Pēdējā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja apkopojumā pirms vēlēšanām "Stabilitātei!" kampaņas tēriņi saskaitīti 27 tūkstošu eiro apmērā. Taču, vai un kā par aģitāciju samaksāts, nav līdz galam skaidrs, jo kopš dibināšanas "Stabilitātei!" ziedojumos saņēmusi gandrīz divreiz mazāk – 16,5 tūkstošus eiro.

KONTEKSTS:

14. Saeimas vēlēšanas notika sestdien, 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: "Jaunā Vienotība", Zaļo un Zemnieku savienība, "Apvienotais saraksts",  Nacionālā apvienība, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

Savukārt 5% barjeru iekļūšanai parlamentā nepārvarēja vairākas 13. Saeimā pārstāvētās partijas – "Attīstībai/Par!", "Saskaņa" un "Konservatīvie".

Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055

Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti