Panorāma

Prezidents un premjers atzinīgi vērtē dienestu darbu 9. maijā

Panorāma

Levits atsakās atkārtoti kandidēt uz Valsts prezidenta amatu

9.maija nakts aizvadīta salīdzinoši mierīgi

Policija saistībā ar 9. maiju aizturējusi 26 personas un sākusi 4 kriminālprocesus

Latvijā policija līdz otrdienas plkst.23.30 saistībā ar 9. maiju kopumā aizturējusi 26 personas, sākusi 38 administratīvā pārkāpuma procesus, kā arī sākti četri kriminālprocesi, informēja Valsts policijā. Vairākas personas aizturētas arī saistībā ar uguņošanas aizlieguma pārkāpšanu.

ĪSUMĀ:

  • Policija esot gatava jebkuram scenārijam; strādā pastiprinātā režīmā.
  • Sākti vairāk nekā 35 administratīvā pārkāpuma procesi; visvairāk – Rīgā.
  • Visbiežāk konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar ziedu nolikšanu nojaukto padomju pieminekļu vietās.
  • Neraugoties uz aizliegumu, vairākās vietās sarīkota uguņošana.
  • Līdz pulksten 23.30 Latvijā aizturētas 26 personas.
  • Otrdien sākti arī četri kriminālprocesi. 
  • Daži cilvēki Daugavpilī neapmierināti, ka nevar nolikt ziedus pie nojauktiem pieminekļiem.
  • Dažādās vietās Rīgā situācija bijusi salīdzinoši mierīga.

Policija strādā pastiprinātā režīmā

Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andris Zellis iepriekš uzsvēra, ka 9. maijā Latvijā nav atļauts rīkot publiskus pasākumus – sapulces, gājienus vai piketus, ir aizliegta arī pirotehnikas izmantošana līdz 10. maija pulksten 7.00.

Zellis skaidroja: "Pievērsīsim uzmanību demontētajām bijušajām padomju režīmu slavinošo pieminekļu vietām, tur, iespējams, varētu notikt pulcēšanās, arī ziedu nolikšana šajās vietās tiks uzskatīta par militārās agresijas slavināšanu un netiks pieļauta, lai novērstu pulcēšanos, aizliegtu pasākumu izpausmes un attīstību."

Policija otrdien strādā intensīvā un saspringtā režīmā.

Policija norādīja, ka ir gatava jebkuram attīstības scenārijam gan otrdien, gan arī trešdien. Valsts policija aicina iedzīvotājus, tajā skaitā jauniešus, neizvērst un neļauties provokācijām, kā arī neiesaistīties prettiesiskās darbībās. 

Vienlaikus iedzīvotāji, kuru rīcībā ir informācija par 9. maijā plānotām vai notiekošām provokatīvām vai prettiesiskām darbībām, aicināti ziņot, zvanot Valsts policijai uz tālruni 110.

Vairāk nekā 35 administratīvā pārkāpuma procesi; 26 aizturētie

Kopumā 9. maijā sākti 38 administratīvā pārkāpuma procesi un aizturētas 26 personas.

Visvairāk administratīvā pārkāpuma procesi sākti Rīgas reģionā – kopumā 22, Rīgas reģionā arī kopumā administratīvā kārtā aizturēta 21 persona. Vienlaikus Latgales reģionā sākti astoņi administratīvā pārkāpuma procesi, un administratīvā kārtā kopumā aizturētas četras personas. Savukārt Vidzemes reģionā dienas laikā sākti četri adminstratīvā pārkāpuma procesi, bet Zemgales un Kurzemes reģionā – katrā pa diviem. 

Vēl vairākos gadījumos saņemta informācija un fiksēti arī vairāki citi iespējami pārkāpumi, kuros šobrīd notiek materiālu izvērtēšana, norādīja policijā.

Visbiežāk otrdien konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar ziedu, tostarp ar aizliegtās simbolikas nolikšanu vietās, kur iepriekš atradās demontētie padomju pieminekļi. 

Tāpat arī konstatēti gadījumi, kad personas citās publiskās vietās izmantojušas militārās agresijas simbolus, piemēram, Georga lentes. Vēl administratīvā pārkāpuma procesi sākti arī par nepakļaušanos policistu likumīgajām prasībām, atrašanos sabiedriskā vietā alkohola reibumā un par citiem pārkāpumiem. 

Neraugoties uz aizliegumu, vairākās vietās sarīkota uguņošana

Neraugoties uz pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegumu, otrdienas vakarā vairākās vietās Rīgā tika sarīkota uguņošana, novēroja Latvijas Radio un portāls LSM.lv. Arī policija apstiprināja šo informāciju, norādot, ka uguņošana notikusi arī citviet Latvijā.

Kopumā otrdienas vakarā identificētas un arī aizturētas vairākas personas, kuras tiks sauktas pie atbildības saistībā ar pirotehnisko līdzekļu lietošanas pārkāpšanu.

Vienā gadījumā Daugavpilī persona aizdedza salūtu un steidzīgi devās uz taksometru, lai pamestu notikuma vietu. Salūtu Valsts policija fiksēja ar dronu, vienlaikus papildu informāciju par šo notikumu policijas darbinieks ieguva no Daugavpils pašvaldības video novērošanas sistēmas, un sniedza precizējošu informāciju, ļaujot pārkāpēju aizturēt, informēja policija.

Valsts policijai identificējot pārkāpumus par pirotehnikas izstrādājumu lietošanu, par to paredzēts sods fiziskām personām līdz 350 eiro, juridiskām – 1400 eiro. 

Sākti 4 kriminālprocesi 

Otrdien sākti arī četri kriminālprocesi. 

No tiem trīs sākti par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu. Vienā gadījumā par uzraksta "Bolderāja" apzīmēšanu Rīgā, otrā saistībā ar publiskā vidē nonākušu intervijas fragmentu, kur divi vīrieši Daugavpilī, Dubrovina parkā, sniedzot interviju, attaisnoja Krievijas īstenoto karu. Šajā gadījumā notiek izmeklēšana. Līdzīgi arī cits vīrietis Slavas skvērā Daugavpilī attaisnoja un slavināja karu. 

Savukārt ceturtais kriminālprocess sākts par valsts simbola zaimošanu un saistīts ar gadījumu, kad Rīgā konstatēts bojāts Latvijas karogs.

Visos kriminālprocesos turpinās izmeklēšana. 

Daugavpilī daži neapmierināti, ka nevar nolikt ziedus pie nojauktajiem pieminekļiem

9. maijā Daugavpilī gan daudzi iedzīvotāji devušies nolikt ziedus pie padomju armijas karavīru piemiņas memoriāla Dubrovina parkā. Iepriekš Dubrovina parks ir bijis galvenā tā saucamās "Uzvaras dienas" svinību vieta Daugavpilī.

Tāpat cilvēki mēģinājuši nolikt ziedus arī vietās, kur pērn nojaukti padomju pieminekļi – 18. novembra ielā un Slavas skvērā Tautas ielā –, kas nav atļauts. 

Visās minētajās vietās jau no rīta agruma dežurē policijas darbinieki. Daudzi iedzīvotāji pauduši neizpratni un dusmas par to, ka šajās vietās nolikt ziedus nav atļauts.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes priekšnieks Guntars Trops norādīja: "No agra rīta jau policijas darbinieki uzsākuši darbu,  darbojamies gan nojaukto demontēto pieminekļu vietās, gan arī Dubrovina parkā, pieskatām sabiedrisko kārtību, drošību. Darbojamies tādā pašā režīmā kā iepriekšējos gados."

Dienas otrajā pusē Daugavpilī gan fiksēti pāris incidenti, jo pie tā sauktās mūžīgās uguns ieradās kāds vīrietis ar piespraudi pie žaketes, kas, iespējams, bija aizturēšanas iemesls. 

Rīgā situācija – salīdzinoši mierīga

Tikmēr Latvijas Radio novēroja, ka Rīgā dažādās vietās kopumā situācija ir salīdzinoši mierīga. 

Piemēram, Kronvalda parkā pie Aleksandra Puškina pieminekļa dežūrēja pašvaldības policija, uzraugot notiekošo, cilvēki nepulcējās. Pieminekļa cepurē, kas ir Puškina skulptūrai rokās, bija iespraustas vien pāris tulpes.

Padomju karavīru kapos – Pokrova kapos, kas atrodas Brasā, arī policija dežurēja un novēroja situāciju. Cilvēku bija diezgan daudz, tie nāca un gāja prom, nolika ziedus gan pie konkrētiem apbedītajiem karavīriem, gan pie pieminekļiem. Tiesa, viss noritēja ļoti mierīgi, nekas arī tur neliecināja par jebkādām iespējamām provokācijām. 

Savukārt Pārdaugavā, Uzvaras parkā, netālu no demontētā pieminekļa ir stingrākā uzraudzība. Joprojām ir slēgta transportlīdzekļu satiksme. Policija kontrolē autosatiksmi, un piekļūt vietai, kur reiz bija piemineklis, nav iespējams. Caur parku cilvēki gan staigā, bet arī parka teritorijā dežurē policisti, kas visu novēro, tāpēc arī tur viss norit mierīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti