Krustpunktā

Krustpunktā: Kā panākt, lai dzīvnieku spīdzinātāji atbildētu par nodarīto?

Krustpunktā

Krustpunktā: diskusija "Paši ievēlējāt!" sarunu festivālā "Lampa" Cēsīs

Krustpunktā iztaujājam Valsts prezidentu Egilu Levitu

Levits par iespēju nominēt premjeru koalīcijā ar ZZS: Ne ar manām rokām

Kamēr Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) nav distancējusies no ASV sankcijām pakļautā sava premjera amata kandidāta Aivara Lemberga, šim spēkam ir saskatāma "oligarhiskā ietekme", tāpēc pašreizējais prezidents Egils Levits nebūtu gatavs nominēt amatam premjeru, kurš veidotu koalīciju ar šo spēku. "Ne ar manām rokām," Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja Levits.

Pašreizējais premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") vēlas paplašināt koalīciju, piesaistot ZZS un "Progresīvos", taču pašreizēji valdības partneri – Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts" – pret to iebilst, un sarunas turpinās.

Par koalīcijas paplašināšanu Kariņš sāka runāt pēc tam, kad ar  ZZS un "Progresīvo" balsīm par nākamo prezidentu tika ievēlēts "Jaunās Vienotības" kandidāts Edgars Rinkēvičs.

Viņš stāsies amatā 8. jūlijā, kad attiecīgi beigsies Levita pilnvaru termiņš.

Ja līdz tam laikam veidosies jauna koalīcija, kurā ietilpst ZZS, un prezidentam būtu jānominē nākamais premjera amata kandidāts, "tas ir parlamentārs vairākums, bet tad

es labprāt šo uzdevumu atstātu nākamajam prezidentam. Ne ar manām rokām," raidījumā "Krustpunktā" sacīja Levits.

Viņš skaidroja, ka ZZS, neatkarīgi no tā, ko viņi saka, ir zināmas oligarhiskas ietekmes, pat ja visi vārdos distancējas no Lemberga, un "tas var radīt mums reputācijas problēmas ar mūsu sabiedrotajiem". Levits pieļāva, ka vienam no Latvijas galvenajiem stratēģiskajiem sabiedrotajiem – ASV – varētu rasties jautājumi, ko tas īsti nozīmē, ja koalīcijā ir spēks, kurā ir ASV sankcijām pakļautais Lembergs.

Šo problēmu varētu atrisināt paši ZZS, jo tas ir viens punkts, bet bez tā ZZS "ir solīda, tradicionāla, mēreni konservatīva partija", pauda Levits.

Viņš arī norādīja, ka ZZS un "Progresīvajiem" ir ideoloģiskās pretrunas, taču, viņaprāt, ja abi spēki atsakās no savām "radikālākajām" idejām, to sadarbība ir iespējama.

Levitam līdz pilnvaru termiņa beigām atlicis mēnesis, un, ja veidotos koalīcija ar ZZS, viņš norādīja, ka prezidentam nav noteikts termiņš premjera kandidāta nominēšanai, "noteikti man nebūs īpašas steigas, ja redzama būs šāda situācija".

Tajā pašā laikā Levits atzina, ka izprot Kariņa vēlmi paātrināt valdības darbu un īstenot reformas, kuras pašlaik kavējas, bet, pēc viņa domām, par to būtu jārunā pašreizējai koalīcijai, jo tā ir labākā iespējamā.

KONTEKSTS:

31. maijā Saeima 3. vēlēšanu kārtā ar 52 balsīm par nākamo Valsts prezidentu ievēlēja ilggadējo ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kuru amatam virzīja koalīcijas partija "Jaunā Vienotība". Viņš ievēlēts ar "Jaunās Vienotības" un divu opozīcijas partiju – Zaļo un Zemnieku savienības un "Progresīvo" – balsīm.

Šobrīd notiek sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu, kā to vēlas premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"), taču abi koalīcijas partneri – Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts" – to neatbalsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti