Dienas ziņas

Valmieras novads atbrīvojas no padomju laika ielu nosaukumiem

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Jelgavā skolēni būvē transportlīdzekļus un gatavojas sacensībām

Jelgavā skolēni būvē transportlīdzekļus un gatavojas sacensībām

Lai skolēniem veicinātu inženiertehnisko domāšanu, izpratni par energoefektivitāti un otrreiz pielietojamām izejvielām, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā jauniešiem no 4. līdz 12. klasei dota iespēja pašiem būvēt savus spēkratus. Jau vasaras sākumā tie piedalīsies sacensībās.

Kristaps Lapsa ir viens no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas skolēniem, kurš meklē katru iespēju, lai dotos uz skolas tehnoloģijas centru būvēt savu transportlīdzekļu prototipus skolotāja Ivara Bahmaņa vadībā, kurš par sava auto būvniecību sapņojis jau bērnībā.

"Kad es gāju uz pulciņiem, teicu, ka gribu uzbūvēt mašīnu. Mani vienmēr apsēdināja un teica – zāģē saplāksni, būvē tur tādus modelīšus, un es gribēju kaut ko vairāk. Man vienmēr gribējās mašīnu vai ko lidojošu. Teica – paaugsies un tad varēsi. Un es pieeju tam otrādi – vispirms iedosim iespēju uzbūvēt mašīnu, tad domāsim, kā tās smalkās lietas tālāk darīt," stāsta Bahmanis.

Projekta mērķis ir veicināt jauniešiem inženiertehnisko domāšanu efektivitātes un atjaunojamās enerģijas kategorijās. Tādēļ mašīnas tiek veidotas no visiem apkārtnē pieejamajiem materiāliem – veciem velosipēdiem, elektroskrejriteņiem un koka atgriezumiem.

"Veidoju tādu tā kā "drift ride" – tas ir kā tricikls, kurš domāts tieši driftam. Diezgan grūti, jo rāmis ir uzbūvēts gandrīz bez rasējuma. Viss ir ļoti slīpi uztaisīts, piemetināts un tagad man ar to jāmokās," stāsta 8. klases skolēns Emīls Vanags.

Pašbūvēto transportlīdzekļu radīšana skolēniem sniedz iespēju izzināt dažādās tehniskās profesijas, kā mehāniķu, programmētāju, inženieru un pat mākslinieka amatu.

"Mums skolotājs arī ļauj mūsu mašīnām, piemēram, uz 3D printera printēt no plastmasas detaļas. Vai arī skolotāja uzraudzībā var izmantot elektroinstrumentus, piemēram, fleksi, urbi un tā tālāk. Te lielākoties var, tā sakot, izaugt vīrietis," teic Kristaps Lapsa.

Lai skolēniem būtu iespēja arī praktiski izmēģināt radīto spēkratu jaudu, kas gan nepārsniegs 25 km/h, jau otro gadu 8. jūnijā tiks rīkotas sacensības, kurās aicināti pietiekties 4.–12. klašu vispārizglītojošo skolu skolēni, profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi un augstskolu studenti no visas Latvijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti