4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Kāpēc, apmeklējot izstāžu centru Ķīpsalā, par autostāvvietu var nākties maksāt divreiz?

Kāpēc vecākiem jāraksta iesniegums skolai, lai bērnam atļautu kārtot eksāmenus?

Pirms 9. klases eksāmeniem prasa iesniegumus no vecākiem

Strauji tuvojas 15. decembris, līdz kuram 9. klašu audzēkņiem jāpiesakās centralizēto eksāmenu kārtošanai, un no skolēnu vecākiem prasa iesniegumu par atļauju kārtot eksāmenus. 9. klases skolēniem eksāmens jākārto matemātikā, latviešu valodā un vienā no svešvalodām.

Kāda devītklasnieka vecāki Andris un Ulla ir neizpratnē par prasību parakstīt iesniegumu 9. klases eksāmenu kārtošanai: "Mūsu ģimenē ir četri bērni. Un vecākajam ir pienācis laiks, kad jāsāk gatavoties 9. klases eksāmeniem. Un esam saskārušies ar birokrātiju gatavojoties. No skolas saņēmām uzstājīgu lūgumu – rakstīt iesniegumu atļaut mūsu bērnam kārtot nobeiguma eksāmenus. Liekas varbūt nevajadzīgi. Un kādu atbildību es uzņemos, rakstot šādu iesniegumu?" pauda Andris.

Centralizētie eksāmeni devītklasniekiem jākārto obligāti. Un jau otro gadu spēkā ir kārtība, ka vecākiem jāraksta iesniegums skolas vadībai, lai atļautu bērnam tos kārtot.

"Iesniegums par dalību eksāmenā ir nepieciešams, lai skola varētu piereģistrēt skolēnu eksāmeniem. Viņi nav pilngadīgi – tas ir viens faktors. Un otrs faktors, kāpēc iesniegums ir nepieciešams, jo tādā veidā skolēni izdara izvēli, kādu no svešvalodas eksāmeniem viņi kārtos: angļu, vācu vai franču valodas eksāmenu," skaidroja Valsts izglītības satura centra Komunikācijas nodaļas vadītāja Liene Bērziņa.

Iesniegumu par atļauju savam bērnam kārtot 9. klases eksāmenus Andris un Ulla, protams, rakstīs, jo nevēlas bērnam liegt pieeju eksāmena kārtošanai. Tomēr vecāki uzskata, ka bērnam pašam būtu tiesības lemt par to, kurā svešvalodā viņš kārtos eksāmenu.

"Es uzskatu, ka bērns savos gados ir pats tiesīgs izlemt, kurā valodā kārtos. Jo viņš pats var zināt, kurā valodā viņš brīvi runā, kurā brīvi raksta. Mans viedoklis šajā jautājumā nebūs īsti korekts," sacīja Ulla.

"Ne visiem vecākiem, ne visiem pieaugušajiem un bērnu aizbildņiem ikdienā ir iespēja izsekot līdzi visām aktivitātēm, kas notiek skolā. Protams, visi ar satraukumu gaida eksāmenu sesiju, bet arī šāda līdzdalība, sagatavojot iesniegumu kopā ar bērnu dalībai eksāmenā, dod vecākiem iespēju piefiksēt, kuros datumos notiek eksāmeni, varbūt tajā laikā neko neieplānot. Varbūt paredzēt, ka bērnam ir vairāk laika atpūtai nekā ārpusskolas nodarbībām," skaidroja Bērziņa no Izglītības satura centra.

Tiesa, Andra un Ullas bērna gadījumā no vecākiem iesniegums tiek prasīts papīra formātā. Tomēr kārtība, kādā skolas organizē iesniegumu pieņemšanu, var būt atšķirīga.

"Ir izglītības iestādes, kas ļauj vecākiem pašiem izvēlēties, kādā formā viņi vēlas to iesniegumu sagatavot. Daudzi satraucas arī par to, kāpēc ir vajadzīgs papīrs, kāpēc jātērē, mums ir jārūpējas arī par dabu un birokrātijas daudz. Tad ir izvēles iespējas. Iesniegumu var sagatavot arī elektroniskā formātā, elektroniski parakstīt. Iesniegt izglītības iestādē," sacīja Bērziņa.

Jāuzsver, ka šāda kārtība attiecībā uz 9. klases centralizētajiem eksāmeniem spēkā ir tikai otro gadu. Valsts izglītības satura centrs pagaidām izmaiņas šajā procesā neplāno. Savukārt tie skolēni, kuri 9. klasē jau ir sasnieguši 18 gadu vecumu, eksāmeniem reģistrējas paši vienotajā Valsts izglītības informācijas sistēmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti