4. studija

Vai Babītē vērienīgas stadiona būvniecības dēļ izcirtīs ap 60 koku?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Kāpēc 9.klases skolēniem eksāmena dēļ jāiegādājas zinātniskais kalkulators?

Vecāki sašutuši par prasību 9. klases skolēniem eksāmenam nodrošināt zinātnisko kalkulatoru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

6. jūnijā vairāk nekā 20 tūkstoši 9. klašu skolēnu visā Latvijā kārtos centralizēto eksāmenu matemātikā. Papildu prasība eksāmena norisei šogad ir zinātniskais jeb gudrais kalkulators, un šis fakts licis daudziem vecākiem samulst un vaicāt, kāpēc viena eksāmena kārtošanai nepieciešama ne tā lētākā ierīce, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". Tikmēr Valsts izglītības satura centrā (VISC) skaidroja, ka Izglītības likuma 1. pantā kalkulators ir noteikts kā viens no individuālajiem mācību piederumiem.

Sašutumu par jauno kārtību 9. klases eksāmenā pauda Andris no Liepājas. "Eksāmena 2. daļā ir iespēja izmantot kalkulatoru, kas ietver trigonometriskās funkcijas. Tie ir tā saucamie zinātniskie kalkulatori, kuru vislētākā versija maksā ap 10 eiro. Mācību iestāde skolēniem tos nenodrošina, kas nozīmē, ka vecākiem jāpērk pašiem, bet ne visi var atļauties iztērēt 10 vai vairāk eiro lietai, kas pēc tam mājās krās putekļus. Turklāt daudzi skolēni nemaz ikdienā nav lietojuši tādus kalkulatorus, tikai solīts, ka pirms eksāmena konsultāciju laikā izmēģināšot," pauda Andris.

VISC apstiprināja, ka šogad 9. klases eksāmens matemātikā nebūs nokārtojams, ja skolēns netiks nodrošināts ar zinātnisko jeb gudro kalkulatoru, jo maz ticams, ka jaunieši paaugstināta stresa brīdī spēs atcerēties mazāk izmantotās sinusu un kosinusu funkciju vērtības.

VISC Vērtēšanas un analītikas departamenta direktors Normunds Rečs norādīja, ka šogad pirmo reizi 9. klašu skolēni matemātikā kārtos centralizēto eksāmenu, kas nozīmē to, ka visi eksāmeni tiks vērtēti Valsts izglītības satura centrā.

"Lai maksimāli nodrošinātu objektivitāti, ir ieviesta šāda prasība, ka katram no skolēniem būtu nepieciešams šāds kalkulators eksāmenā," skaidroja Rečs.

Tā kā eksāmenos nedrīkst izmantot mobilos telefonus, tad ietaupīt, izmantojot aplikācijas vai internetu, kur šāds zinātniskais kalkulators būtu pieejams bez maksas, nav iespējams. Eksāmena laikā ar "gudro palīgu" skolēni savā starpā nedrīkst arī dalīties, jo tas varot traucēt apkārtējiem.

Rečs pauda, ka vecāku pienākums saskaņā ar Izglītības likuma 58. pantu ir materiālo iespēju robežās nodrošināt savus bērnus ar individuālajiem mācību piederumiem, un viens no tiem ir arī kalkulators. "Matemātikas 9. klases eksāmenā ir nepieciešams kalkulators ar sinusu un kosinusu trigonometriskajām funkcijām, lai varētu veikt attiecīgos aprēķinus, kas ir paredzēti eksāmena 2. daļā. Eksāmena 1. daļā kalkulators nav nepieciešams," piebilda Rečs.

Izpētot piedāvājumu dažās Latvijas pilsētās, raidījums "4. studija" secināja, ka zinātnisko kalkulatoru atrast un nopirkt nemaz nav vienkārši. Atsevišķās vietās lētākie jau izpirkti, bet pieejamie maksā teju 30 eiro. Cena interneta veikalos šādiem kalkulatoriem svārstās no 10 līdz pat 180 eiro. Savukārt specializētajā veikalā ir pieejami kalkulatori gan par nepilniem 7, gan 25 eiro. Veikala darbiniece pastāstīja, ka ierīces iegādājoties ne tikai vecāki, bet arī mācību iestādes, lai visi bērni būtu nodrošināti eksāmenu laikā.

Ko darīt tiem vecākiem, kuri nedzīvo pilsētu tuvumā vai arī šādu ierīci nemaz nevar atļauties?

Rečs aicināja skolas pārskatīt savus kalkulatoru krājumus. "Tas ir viens. Otrs, iespējams, ka var aizņemties ģimenes loka ietvaros. No brāļiem, māsām, brālēniem, māsīcām, citiem radiniekiem šo kalkulatoru uz eksāmena kārtošanas dienu," sacīja VISC pārstāvis.

Raidījumam "4. studija" zināms, ka 9. klases skolēniem jāpievērš uzmanība ne tikai kalkulatora klātesamībai eksāmenā, bet arī tam, ka cirkuļos zīmuļa vietā ir jāievieto pildspalva, citādi eksāmenu rezultāti nebūs noskenējami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti