Daugavpilī ir 452 ielas, un tikai septiņām no tām piešķirti latviešu kultūras darbinieku vārdi. Pērn biedrība "Publiskās atmiņas centrs" aicināja Daugavpili likvidēt 15 ielu nosaukumus, kas saistās ar padomju laiku, piemēram, Puškina un Oškalna ielas.
Publiskās atmiņas centra vēsturnieks Didzis Šēnbergs ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka ielu nosaukumu maiņai būtu simboliska nozīme: "Pat ja privātpersona bija Otomārs Oškalns, tad Sarkanarmijas partizānu komandieru ielu pārdēvēšana ir nepieciešams process kā simboliski varas interakcija, lai Latvijas Republika parādītu, ka šeit nebūs auklēšanās ar komunistiem un rašistiem."
Gada laikā Daugavpils nav lēmusi ne par vienas ielas pārdēvēšanu. Viens no iemesliem ir tas, ka vietējie iedzīvotāji, no kuriem liela daļa ir krieviski runājoši, to nepieprasa vai arī ir daļa sabiedrības, kurai šis jautājums ir vienaldzīgs.
Daugavpils viesis Māris: "Kas Puškinam vainas? Dzejnieks, rakstnieks bija. Tā kā neizsaka neko, bet par pārējām nemāku pateikt. Tā kā netraucētu."
Daugavpilietis Ivans: "Ja ir nauda, tad lūdzu, lai maina. Nu ja ir, lai maina, ja ir finansiāla iespēja. Man vienalga."
Daugavpiliete Anita: "Man ir ļoti žēl, ka 90. gados mēs neizdarījām to, kas bija jāizdara. Piemēram, vakar, braucot sabiedriskajā transportā Daugavpilī, dzirdēju, ka krieviski runājoši puiši smējās par Grodņas ielu. Ja krieviski runājošie puiši smējās par tādu ielu – Grodņa, tad man liekas, ko mēs te tūļājamies."
Tikmēr domes priekšsēdētājam Andrejam Elksniņam šķiet, ka šī pašvaldība bijusi viena no pirmajām, kas savulaik ir mainījusi režīmu slavinošo ielu nosaukumus, un tagad nevienas tādas ielas vairs neesot.
"Pašvaldība jau ir lēmusi gadu iepriekš, ka nekādai maiņai pamata nav un vēl jo vairāk, cik noprotu, viņi diskutē par Zeļinska ielas nosaukumu nomaiņu, Strādnieku ielas nomaiņu un Oškalna ielas nomaiņu. Pamata tam nav," sacīja Elksniņš.
Publiskās atmiņas centrs norāda, ka bez Daugavpils
vēl ir vairākas šādas pašvaldības, kuras spītējas un nosaukumus nemaina – Rēzekne, Ventspils un Jūrmala.
Šēnbergs uzskata, ka diskusijas un finansējuma piešķiršanu ielu nosaukumu maiņai atvieglotu konkrēts likums, tomēr parlamentā iesniegtais likumprojekts, kas paredzēja komunistiskā režīma un rusifikācijas gaitā piešķirto ielu nosaukumu nomaiņu, ir iestrēdzis uz nezināmu laiku.
KONTEKSTS
Atbrīvošanās no padomju laika mantojuma visā Latvijā aktīvi atsākās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. Likvidējot padomju mantojumu, visā Latvijā demontēti vairāki desmiti padomju armijai veltīti objekti un daudzviet pārdēvētas ielas, demontēti arī pieminekļi.