Rīgas pārdēvēto ielu jaunās adrešu plāksnītes saņēmusi piektdaļa ēku saimnieku

Rīgā dažu dienu laikā jaunās adreses sākuši nomainīt divās ielās – Lastādijas ielā, kas ir bijušās Maskavas ielas sākums, un Emīlijas Benjamiņas ielā jeb bijušajā Gogoļa ielā. Latvijas Radio domē noskaidroja, ka šajās ielās jaunās adrešu plāksnes saņēmuši jau aptuveni piektdaļa jeb vairāk nekā 20 ēku saimnieki. Pārējās adrešu zīmes pašvaldība izsniegs aprīlī un maijā.

Rīgas pārdēvēto ielu jaunās adrešu plāksnītes saņēmusi piektdaļa ēku saimnieku
00:00 / 08:51
Lejuplādēt

Daļa uzrunāto iedzīvotāju ielu nosaukumu maiņu saprot, citi tai iebilst

Bijušajā Maskavas ielā, kuras jaunais nosaukums aiz Salu tilta ir Latgales iela, vēl nekas neliecina, ka Rīgas vienai no garākajām ielām jau ir cits nosaukums. Noejot vairākus kilometrus, jaunās adreses zīmi var pamanīt tikai pie kādas privātmājas nr. 131, korpuss 1. Pie visām pārējām ēkām joprojām ir iepriekšējais ielas nosaukums. Latvijas Radio uzrunātie māju iedzīvotāji par izmaiņām zināja.

Nosaukums mainīts arī Lomonosova ielai Maskavas forštatē. Ap 700 metru garā iela pārdēvēta par godu Valērijai Seilei – pirmajai sievietei Latvijas valdībā. Tiesa – nevienai ēkai jaunā adreses zīme vēl nav pielikta. Iespējams, tāpēc kāda sieviete, kas dzīvojot blakus ielā, par izmaiņām nezināja. Arī kāds uzrunātais vīrietis Valērijas Seiles ielā nemācēja pateikt, kur šī iela atrodas.

Latvijas Radio iedzīvotājiem arī jautāja, kā, viņuprāt, norit nosaukumu maiņa un vai viss ir saprotams. Uzrunātie sacīja:

"Ir skaidrība, jā. Mēs bijām Tenerifē, un izlasījām ziņas. Neko nedomāju. Man vienalga, kāda būs iela. Tāpēc, ka mēs drīz pārbrauksim no šīs ielas uz māju."

"Valsts, ko grib, to dara. Tā ir te."

"Viss normāli."

"Ir daudz, ko runāt. Bet redzams, ka cilvēki baidās runāt. Par visu."

"Man tā tik un tā paliks Maskavas iela. Bet kas notiks ar Maskavas forštati – kā to pārdēvēsiet? Par Latgales forštati? Tā nekad nav bijis ne pie kādas varas. Māju numerācija sapratu, ka paliks tā pati. Nezinu, vai tas ir tā vērts – tērēt naudu. Varbūt."

Maskavas forštati dome paredz pārdēvēt, iespējams, par Latgales apkaimi. Savukārt par Maskavas ielas pārsaukšanu domas dalās arī iedzīvotāju biedrībā "Cits Ķengarags", kurā ir ap 40 biedru. Organizācijas valdes loceklis Jevgenijs Milovanovs uzskata, ka pašvaldība ielu nosaukumus maina steigā.

"Maskavas iela ir ass četrām Rīgas apkaimēm – tā ir Maskavas forštate, Ķengarags, Dārziņi, Rumbula. Tas skar apmēram 70 000 cilvēku. To viedoklis nebija uzklausīts. Pareizāks lēmums būtu, pirmkārt, virzīt uz kaut vai lokālu tautas nobalsošanu par ielu pārdēvēšanas faktu kā tādu, un otrais, ja šī iniciatīva tiek atbalstīta, tad kādu nosaukumu piešķirt – Latgales iela, Rēzeknes, varbūt Polockas," sacīja Milovanovs.

Par Ļermontova ielas pārdēvēšanu daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāja un Āgenskalna apkaimes biedrības pārstāve Madara, kura pie dzejnieka Viļa Plūdoņa vārdā nosauktās ielas jau esot pieradusi, sacīja: "Iedzīvotājiem nebija ļoti lielas iespējas izteikties vai ietekmēt kaut kā šo procesu. Ja Rīgas dome tā lēma, tad lēma. Mums ir kaimiņu kopējais čats. Lielu rezonansi šis jautājums neizraisīja. Kāds bija ielicis šo ziņu kopā ar Viļa Plūdoņa dzejoli, un tur tas tā arī palika, neviens īpaši neko neatbildēja. Un līdz ar to no tā es secinu, ka nav bijuši lielu sašutuma saucienu, bet nav arī bijusi liela sajūsma par šo. Es domāju, ka visi to ir pieņēmuši kā faktu, ka tā tas tagad būs."

Mazo un vidējo uzņēmumu asociācijā ielu nosaukumu maiņu atbalsta

Kopumā Rīgā paradīsies deviņi jauni ielu nosaukumi. Bez iepriekš minētajām, Maskavas forštatē Puškina iela kļuvusi par valodnieka Kārļa Mīlenbaha ielu, Turgeņeva iela par gleznotāja Vilhelma Purvīša ielu, Gogoļa iela tagad nosaukta žurnālistes Emīlijas Benjamiņas vārdā, bet Latgales iela pārdēvēta par godu rakstniekam un dzejniekam Jānim Klīdzējam, Torņakalnā Tipogrāfijas iela ieguvusi lidotāja Augusta Spariņa vārdu, savukārt Maskavas iela no Centrāltirgus līdz Salu tiltam pārsaukta par Lastādijas ielu.

Šajās ielās atrodas daudzi uzņēmumi, piemēram, ēdinātāji, frizētavas, veterinārās klīnikas un apģērbu veikali.

Kādā Latgales ielas veikalā, kur tirgo audumus, saimnieks norādīja, ka viņa uzņēmumu izmaiņas neietekmēs. Tiesa – cik viņam izmaksās ielas nosaukuma maiņa, par to nedomājot. Viņš pauda: "Manā skatījumā tā ir pilsētas, valsts, republikas vēsture. Tas ir mazs, mazs piliens, ar kuru vienkārši lielo vēsturi grib vienkārši sagrozīt, samaitāt un pārtaisīt. Vēl redzēsim, kas mainīsies pēc 5,10, 20 gadiem. (..) Ja Krasta ielai paralēli rastos kaut kāda jauna iela un to nosauktu [par] Latgales [ielu], kāpēc ne?"

Turpretim Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu asociācijā ielu nosaukumu maiņu izprot un to atbalsta. Tā viņi secināja no deviņiem uzņēmumiem, kas atrodas ielās, kuras pārdēvēs. 

Asociācijas pārstāve Mārīte Tīruma-Karlsone sacīja: "Protams, ir veiksmīgi un ne tik ļoti veiksmīgi [ielu] nosaukumi, bet tie tomēr ir mūsējie. Tie ir mūsu kultūrvidē radušies nosaukumi, personības, kas kaut kādu laiku ir atstātas novārtā, tā vietā liekot svešas kultūras, vēsturiskus un aktuāli nepieņemamus atgādinājumus. Ļoti ātri domājot, nu, 80% visu procesu notiek elektroniski. Tad šie ieguldījumi, kas tiek darīts, ir vairāk darbaspēks un stundas, atkarībā no uzņēmuma [izmaksas ielu nosaukumu maiņai uzņēmumiem būs]. Uzņēmums, kuram ir 10 miljonu [eiro] apgrozījums, atkarībā no tā, ko viņi dara, tad kaut kādi izdevumi tie ir, bet tie nekādā gadījumā nav tūkstoši."

Pilsēta steidz pielāgoties pārmaiņām

Savukārt Rīgai izmaiņas maksās aptuveni 80 000 eiro. Tā lēsts domē. Jaunās adrešu numurzīmes pagaidām var saņemt tikai Lastādijas un Emīlijas Benjamiņas ielu iedzīvotāji. No izgatavotajām plāksnēm izsniegts ir aptuveni piektdaļai jeb 22 adresēm. Savukārt pārējās ielās adrešu plāksnes izsniegs šomēnes un maijā, norādīja pašvaldībā, secinot, ka Latgales ielā privātmājai, kurai adrese jau ir nomainīta, jauno plāksni par savu naudu uzstādījis ēkas saimnieks.

Savukārt visā pilsētā tās jānomaina līdz 21. maijam, bet pēc plāksnes saņemšanas – nedēļas laikā, stāstīja Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība)

"Daugavpils ielā 31 var saņemt šīs plāksnītes, taču dienu iepriekš ir jāpiesakās pa telefonu 80000800. Māju numerāciju pagaidām nav plānots mainīt. Līdz ar to numerācijai ir jāsaglabājas. Ar iedzīvotāju biedrībām, piemēram, Rumbulas un Dārziņu biedrības mums pat bija atsūtījušās atbalsta vēstuli, ka ir nepieciešams nomainīt Maskavas ielas nosaukumu uz Latgales ielu. Organizācijām, kas pārstāv iedzīvotājus, bija visas iespējas, jo šīs diskusijas vismaz gadu bija ļoti aktīvā fāzē," atzīmēja Ratnieks.

Jaunās adreses vēstulēs aicina norādīt Latvijas Pasts, vienlaikus sakot, ka sūtījumus ar vecajiem ielu nosaukumiem pastnieki adresātiem nogādās.

Savukārt uzņēmumā "Rīgas satiksme" apgalvoja, ka jaunie pieturu nosaukumi jau ir dzirdami visos transportos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti