Civilās aviācijas aģentūra: Pieaug pasažieru skaits, kuriem agresīvas uzvedības dēļ atsaka lidojumu

Pērn agresīvas uzvedības vai pārmērīga alkohola reibuma dēļ lidojums pārtraukts 455 Rīgas lidostas pasažieriem, bet vēl 2019. gadā pie lielāka apkalpoto pasažieru skaita tādu bija 373. Šī gada janvārī lidostas teritorijā lidojums liegts 39 agresīviem vai pārmērīgi iereibušiem pasažieriem, liecina "Civilās aviācijas aģentūras" (CAA) dati.

CAA atgādina, ka agresīva rīcība, kas lielākoties mijas ar atrašanos pārmērīgā alkohola reibumā, ir pamats pasažierim atteikt lidojumu vai viņu aizturēt.

Šādos gadījumos pasažieriem nav arī tiesību uz kompensāciju par atteiktu vai nokavētu lidojumu.

Bez tam pasažierim var tikt piemērots arī administratīvais sods. Šogad tādi par agresīvu rīcību uz gaisa kuģa vai lidostas teritorijā piemēroti septiņām personām, pērn visa gada laikā – 78 personām. 2020. gadā tās bija 60, bet 2021. gadā – 76 personas.

Arvien biežāk pasažieri kļūst agresīvi tieši lidojuma laikā, piemēram, aviokompānijas "airBaltic" janvārī izpildīto reisu laikā tādas bijušas 50 personas, savukārt pērn – 611 personas. Salīdzinājumam – 2019. gadā tika konstatēts 191 gadījums, kad pasažieris uzvedies agresīvi lidojuma laikā.

Aviokompānijām ir tiesības noteikt arī ierobežojumu uz laiku vai uz mūžu izmantot lidsabiedrības pakalpojumus pasažieriem, kuri ar savu rīcību ir radījuši apdraudējumu gaisa kuģu lidojuma drošumam.

Pērn aviokompānija "airBaltic" tādu noteica septiņiem pasažieriem, bet 2022. gadā – 15 pasažieriem.

Vienlaikus pasažieri pēc ierašanās galamērķī var tikt nodoti tiesībsargājošām iestādēm turpmāko procesuālo darbību veikšanai. CAA atgādināja, ka praksē ir gadījumi, kad agresīvam pasažierim atbilstoši galamērķa valsts likumiem tiek piemērots arī cietumsods.

Lidojuma laikā reibums ir spēcīgāks

CAA norādīja, ka civilās aviācijas jomā pret agresīviem pasažieriem ir noteikta "nulles" tolerance. Pasažieri visbiežāk rada bīstamas situācijas ar pārmērīgu alkohola lietošanu pirms vai lidojuma laikā, piemēram, lidmašīnā pēc alkohola lietošanas uzvedas agresīvi pret apkalpi un citiem pasažieriem. Nereti alkohols tiek sajaukts ar dažādām citām apreibinošām vielām. Gaisa kuģu lidojuma drošumu pasažieri ietekmē, neievērojot apkalpojošā personāla instrukcijas, piemēram, smēķējot. Tāpat pasažieri mēdz būt agresīvi pret citiem kā verbāli, tā fiziski. Nereti alkohola reibumā esošie pasažieri būtiski traucē apkalpojošā personāla tiešo pienākumu izpildi, kā arī pasažieri var apdraudēt sevi un citus pasažierus ārkārtas situācijās, piemēram, kad tiek veikta lidmašīnas evakuācija.

CAA atgādināja, ka lidmašīnā esošais skābeklis ir retināts un līdzvērtīgs gaisam, ko cilvēks elpo, atrodoties kalnos 1500 līdz 2500 metru augstumā. Attiecīgi arī alkohola lietošana iedarbojas citādi nekā parastos apstākļos uz zemes – pasažieris lidojuma laikā apreibst ātrāk un spēcīgāk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti