Panorāma

Varšavu aizsargās "Patriot" pretraķešu sistēmas

Panorāma

Panorāma

Dobeles novadā cīņa ar vētras sekām turpinās

Dobeles novadā turpinās cīņa ar vētras sekām; daļa cietušo joprojām gaida apdrošinātāja lēmumu

Lai gan pagājuši divi mēneši kopš postošās augusta vētras Tērvetes pusē, vietējie joprojām turpina novērst stihijas sekas – liek jumtus, stiklo logus, mēģina dārzā ievākt to, kas atlicis no ražas. Dažiem ar darbiem sokas lēnām, jo liels pieprasījums ir pēc jumiķiem, dažiem problēmas sagādā atrast vietu, kur glabāt šīferi. Daudzi joprojām gaida apdrošinātāju lēmumus par kompensācijām.

Tuvojas sals un ziema, tādēļ vietējie steidz glābt, kas glābjams. Gunta Miļūna ar ģimeni aizvadītos divus mēnešus dzīvoja aiz plēves aizklātiem logiem. Ceturtdien meistari ielikuši jaunus rāmjus un rūtis, un skats uz dzīvi kļuvis gaišāks.

"No sākuma bija tumsa, tad drausmīgs troksnis, sāka sprāgt visi stikli ārā," dienu, kad plosījās vētra, atminējās Gunta. "Meistari mums ļoti ātri atsaucās, jau nākamajā dienā sāka visu ņemt nost un strādāt. Tas bija tāds šoks, labi, ka draugi atbrauca. Visi simtgadīgie ozoli bija pa zemi."

Kādu citu māju saimnieki, kuri sarunai kameru priekšā nepiekrita, stāstīja, ka

no pašvaldības līdz šim saņēmuši 3000 eiro, kas nesedz pat jumta izmaksas. Brāzmas bijušas tik spēcīgas, ka pilnīgi visām saimniecības ēkām norauti jumti, izsisti stikli, bet siltumnīca sadragāta ar milzu krusas graudiem.

Negaisā cietis arī sociālās aprūpes centrs (SAC) "Tērvete". Blakus esošajā mežā koki lūzuši kā sērkociņi, un agrākais mežs pārvērties drūmā izcirtumā.

SAC "Tērvete" pārvaldnieks Zigmārs Zalcmanis skaidroja, ka šobrīd notiek nama renovācijas darbi: "Ir noslēgts līgums par 300 tūkstošiem eiro, bet grūti pateikt, vai tā būs gala summa."

Piektdien, 6. oktobrī, Dobeles novadu apmeklēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība").

Viņa solīja, ka nākamnedēļ vētras seku likvidēšanai Dobeles novadam tiks piešķirti 2,5 miljoni eiro, vēlāk sekošot vēl papildu finansējums. Ministre solīja rast risinājumu, kur noglabāt no jumtiem norauto šīferi. 

Dobeles pašvaldības vadītājs Ivars Gorskis (Latvijas Zemnieku savienība) pastāstīja, ka 70% iedzīvotāju, kuriem īpašumi bijuši apdrošināti, vēl nav saņēmuši lēmumus par apdrošināšanas izmaksām: "Šoreiz valsts un pašvaldības nostrādāja daudz operatīvāk, apdrošinātāji velk garumā."

Mērs uzskata, ka vētras seku novēršanai vajadzēs vēl pāris gadu. Tāpat tikai pavasarī būs zināms, cik augļu koki un krūmi turpinās dod ražu.

KONTEKSTS:

7. augustā Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, cilvēkiem uzkrituši koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem.

Pēc lielgraudu krusas postījumiem tika slēgta arī Jaunpils pils. Dabas stihijā pamatīgi cietis valsts nozīmes kultūras pieminekļa jumts.

Vētras nodarītie postījumi aplēsti 11 miljonu eiro apmērāValsts varētu uzņemties līdz 90% izmaksu vētras postījumu novēršanai pašvaldībās. Individuālām dzīvojamām mājām pieejams vienreizējais atbalsts līdz 3000 eiro, nepārsniedzot 20 eiro par kvadrātmetru. Savukārt daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem atbalsts nodrošināts 20 eiro par kvadrātmetru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti