Lībiešu valodas apguvei izveidotas 10 video lekcijas

Latvijas Universitātes Lībiešu institūtā izveidots lībiešu valodas apguves materiāls iesācējiem video formātā "Op līvõ kīeldõ!" ("Mācies lībiešu valodu!"). Pirmajā posmā ir sagatavotas 10 nodarbības, kuru cītīgās studijās valodas apguvējs pratīs īsumā pastāstīt par sevi, pajautāt sarunbiedram pastāstīt par viņu, pastāstīt pamatziņas par citiem cilvēkiem.

Mācību līdzeklis sagatavots, balstoties uz valodas apguves komunikatīvo pieeju, kuras pamatā ir valodas apguve reālās saziņas situācijās, valodas lietojums, katra jaunā valodas elementa apgūšana mijiedarbībā ar jau zināmo, tādējādi apzinoties, izprotot un ievērojot valodas normas. Īpaši lībiešu valodas situācijā, kad tās runātāju skaits mērāms vien dažos desmitos un valodu nav iespējams ne dzirdēt, ne lietot ikdienā, tādējādi pārbaudot un uzlabojot savu valodas prasmi, pirmās 10 nodarbības iesācējiem piedāvā mācīties lībiešu valodu nesteidzīgi, atkārtojot un nostiprinot valodas likumības, izmantojot visas valodas prasmes – klausīšanos, runāšanu, lasīšanu un rakstīšanu – un sazinoties reālās valodas lietojuma situācijās.

"Īpaši valodas apguves sākumposmā ir svarīgi to darīt secīgi un pamazām, katru nākamo valodas vienību pievienojot jau apgūtajam un nostiprinot to valodas lietojumā, klausoties, kā skan valoda, un runājot arī pašam. Šis mācību materiāls lībiešu jauniešu vadībā ļaus pietuvoties ikvienai valodai vissvarīgākajam – tās dabai un garam," skaidro Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadošā pētniece un mācību materiāla veidotāja Gunta Kļava.

Mācību materiālu "Op līvõ kīeldõ!" var izmantot ikviens lībiešu valodas interesents. Tas veidots, pēc iespējas mazāk izmantojot latviešu valodu kā starpniekvalodu, sniedzot tajā tikai nepieciešamās instrukcijas un tulkojumus rakstveidā. Video materiālā gan skolotāju, gan valodas apguvēju lomās iejutušies lībiešu jaunieši, kuri nodarbībās sazinās tikai lībiski, lai valodas apguvējam sniegtu dziļāku izpratni par to, kā skan un kā dzīvo lībiešu valoda. Savukārt ar mērķi iepazīstināt valodas apguvējus ar lībiešu pasauli mācību materiālā var sastapties gan ar lībiešiem pašiem, gan viņu dziesmām, rotaļām, stāstiem un dzejoļiem.

 

Mācību līdzekļa "Op līvõ kīeldõ!" autori ir LU Lībiešu institūta pētnieki Gunta Kļava, kas savā pēcdoktorantūras projektā (PostDoc Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/527) par valodas prasmes līmeņu standarta pielāgošanu apdraudētajām valodām izstrādāja lībiešu valodas apguves lingvodidaktiskās pieejas principus, kas ir pamats arī šim mācību līdzeklim, un Valts Ernštreits. Video nodarbības tapa sadarbībā ar VISC izglītojošās vietnes Tavaklase.lv komandu.

Dokumenti

Darba_lapas.zip

Lejuplādēt

6.11 MB

Katrai video nodarbībai pievienotas drukājamas darba lapas, kuras izmantojamas apgūtā iegaumēšanai un nostiprināšanai; tāpat arī tās palīdzēs vingrināties lībiešu valodas rakstībā. (Lapas pievienotas arī raksta pielikumā.)

Mācību līdzeklis pieejams LU Lībiešu institūta veidotajā lībiešu valodas un kultūras resursu platformā livonian.tech un Tavaklase.lv.

Jaunā mācību līdzekļa pirmā posma publicēšana ir Lībiešu mantojuma gada (2023) pasākums. LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu. Tā nolūks ir pievērst uzmanību Latvijas lībiskajām saknēm.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti